Kňaz´ Suvorov

Rozměr: 20x60cm, olejomalba, plátno na blindrámu, nerámováno

Na obraze poněkud nezvyklého, zúženého formátu, malovaného i zboku přes kraje, je bitevní loď, pojmenovaná po knížeti Suvorovovi, legendárním ruském vojevůdci, vlajková loď Rusů v bitvě u Cušimy. Ta proběhla v rámci rusko-japonské války 27-28. května 1905.

Protože Rusové v Mandžusku dostávali od Japonců na frak, bylo rozhodnuto odříznout Japonce od zásobování, tj. ovládnout moře, tj. porazit japonskou válečnou flotilu. Na to však byla ruská Dálněvýchodní flotila příliš slabá. Proto se Rusové rozhodli posílit ji z Evropy a vypravili grandiózní flotilu, z níž část měla plout Suezským průplavem a větší část měla obeplout Afriku. Sraz na Madagaskaru. Úkol: doplout do Port Arturu, tam se spojit s Dálněvýchodní flotilou a pod jejím velením třeba utlouct Japonce čepicemi (takovou budou mít početní převahu). Velitel: kontraadmirál Rožestvěnskij. A hlavně nenápadně. Japonci nesmí mít o ničem ani nejmenší tušení.

Zpočátku to vypadalo dobře. Baltická flotila vyplula a do kanálu La Manche (nejfrekventovanějšího úseku plavby) vplouvala za noci. Před konvojem se náhle objevily tři britské rybářské čluny. Loď, která plula v čele, se je celkem správně pokusila identifikovat a když zjistila, že to nejsou ruské lodě, tedy přátelské, signalizovala na Suvorova: ,,Nepřátelské lodě před námi," a velící důstojník celkem správně pro jistotu vyhlásil poplach. Nastal zmatek. Většinu posádek tvořili nováčci s nedostatečným výcvikem. Běhali sem tam, někteří i nabíjeli děla a tak nebylo divu, že zničehonic došlo k výstřelu. Ostatní to pokládali za povel k palbě a strhla se zuřivá kanonáda, kterou se podařilo zastavit až po deseti minutách. Většina střel šla pánubohu do oken a část také do vlastních řad (např. křižník Aurora dostal dvanáct zásahů). Bilance: na ruské straně dva mrtví a několik raněných, bohužel i na britské straně bylo několik mrtvých a raněných a jedna z rybářských lodí se dokonce potopila. Jen díky malé účinnosti ruských granátů nebyly škody větší. Po tomto incidentu se Britové rozlítili a dokonce vyslali proti Rusům válečné loďstvo. Ruští diplomaté měli co dělat, aby odvrátili další hrozící válku. Tisk celého světa přetřásal tuto událost a o utajení už nemohlo být ani řeči. Ruský konvoj ale plul dál, i když s obtížemi. Lodi, staré a přetížené velkými zásobami uhlí, trpěly poruchami, a spíš se jen vlekly. Na Madagaskaru je ale čekaly špatné zprávy: 1/ část konvoje, která měla trasu přes Suez (kratší) a měla tu na ně čekat, ještě nedorazila (měli ještě větší problémy) 2/ Port Artur, kam měli plout, dobyli Japonci 3/ Dálněvýchodní flotila, se kterou se měli spojit, byla zcela zničena. Opravovali lodě (mezitím připlula i suezská část flotily) a čekali nové rozkazy. Ty ale nepřišly, tak nakonec vyrazili dál. Rozkaz zněl jasně: spojit se s Dálněvýchodní flotilou, a pod jejím velením utlouct Japonce čepicemi.

Po devíti měsících vpluli do korejského průlivu, ale Japonci je záhy objevili. Průběh bitvy zde nebudeme popisovat. Zájemci si jej snadno najdou na internetu. Rusové sice měli početní převahu, ale jejich lodě (i ty nové) byly zoufale zastaralé. Japonské lodě byly rychlejší, silněji pancéřované a lépe vyzbrojené. Zatímco Rusové stále ještě používali střelný prach, Japonci měli mnohem silnější výbušnou směs, tzv. šimozu. Japonský granát stejné ráže měl téměř dvojnásobný dostřel a díky větší náplni silnější trhaviny téměř desetinásobnou účinnost než ruský. Výsledek se dal čekat. Zachránily se jen tři ruské lodě, které se nakonec daly na úprk (včetně zmíněné Aurory) a nechaly se internovat na Filipínách a pouze křižníku Almaz a dvěma torpédoborcům se podařilo proplout japonskou skrumáží a doplout až do Vladivostoku. Byla to nejtragičtější porážka v dějinách námořnictví. Rusové ztratili přes třicet lodí, Japonci ani jednu.

Kníže Suvorov byl potopen 27.5.1905 v 19.30 a přestože se nakláněl a byl už téměř celý v plamenech, jedno 75mm dělo na zádi do poslední chvíle pálilo na dotírající japonské torpédoborce. S lodí šlo ke dnu i 935 členů posádky. Nu čtož´. Molodci!

Kategorie:
Barvy:
 
Klíčová slova:
 
Materiál:
 
Techniky:
Sdílet:

Vložení komentáře: Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
92.84 €
doprava
Poštovné a balné: není k dispozici
Prodejce běžně nezasílá toto zboží do zahraničí. V případě zájmu však prodejce můžete kontaktovat pomocí Fler Pošty
Možnosti platby:
  pouze 1 ks | k odeslání zítra * K odeslání: 10.12.2018 Dostupnost: skladem Termín odeslání: ihned od dostupnosti
  * Platba převodem prodlužuje termín o dobu připsání úhrady na účet.
  Toto zboží prodejce nezasílá do zahraničí.
  Informace
  « »

  Aktivity
  Poslat dotaz na zboží

  Informace o zboží
  Prodejce: otrisal
  Katalogové č.: 7055042
  Počet zobrazení: 65x
  Vloženo: 24.1.2016
  Počet udělených: 39x