Korund - Safír, 48,67 ct., 33,1x15,6x10,7 mm

Korund-Safír / ID - SAF-0206 / Brus - Marquesse / Hmotnost - 48,67 ct. / Rozměry - 33,1x15,6x10,7 mm / Čistota - Průsvitný /  Barva - Oranžově hnědá / Úpravy - Bez úprav - Unheated / Původ - Afrika

Velký broušený safír nízké kvality v pěkném zbarvení.

Brus - střední (lehce nepravidelný). Fasetace - střední. Vyleštění - střední (drobné trhlinky a poškození na povrchu).

Safíry z mé nabídky naleznet zde.

 

SAFÍR

Chemický vzorec - Al2O3 (příměsi Cr, Fe, Ti, V.)

Barva - modrý, růžový, žlutý, oranžový, zelený, hnědý, šedý, černý, fialový, bílý, bezbarvý nebo mnohobarevný.

Průhledný až průsvitný k neprůhledný

Lesk - skelný až diamantový

Index lomu - 1.762-1.778 (jiné zdroje 1,66 až 1,67)

Dvojlom - 0.0008

Hustota - 3.95-4.03 g/cm (3,9 - 4,1)

Tvrdost - 9

Štěpnost - neštěpný, ale obyčejně vykazuje  bazální oddělování,

Lom - lasturnatý, tříštivý, častá odlučnost podle {0001},.

Houževnatost - křehký

Vryp - bílý

Rozpustnost - v kyselinách nerozpustný

Ostatní rozlišovací znaky: obrovská tvrdost, vysoká měrná hmotnostvelká tepelná vodivost

Za Safír jsou označovány korundy, zbarvené do různých odstínů jinou příměsí než Cr (pokud je zbarvený přiměsí Cr je označován jako Rubín). 

Safír je ideální drahokam, nachází se v celé škále barev, má velmi vysokou tvrdost (a trvanlivost), má silný lesk, skvělou brilanci a u ušlechtilém materiálu i vzácnost. Většinou se ale nachází v zcela neprůhledných formách s bledou nebo velmi temnou barvou. Kameny s vyšší průhledností a čistou barvou jsou velmi vzácné. Tradičně nejžádanější barvou je safírová - chrpová modř, s odstupem ji následují světle modrá, oranžová a zelená (jejich hodnota poslední dobou velmi rychle roste). Poměrně často obsahuje drobné inkluze štíhlých jehel rutilu (tzv. hedvábí) a mohou pak ukazovat asterismus - "Star Sapphire". Safírová hvězda je šesti-ramenná, mnohem vzácněji dvanácti-ramenná. V některých safírech může být přítomno i barevné zónování, kopírující růstové vrstvy při vzniku kamene. Některé drahokamy mohou být ivícebarevné, např. fialová s modrou. Velmi vzácné jsou safíry s barvoměnou, pokud je v jasných barvách může být kámen hodnotnější než stejně velký diamant. Safír je pleochroický-střídání lehčí a intenzivnější barvy při pohledu z různých úhlů. 

Mezi safíry se mineralogicky zařazují všechny zbarvené odrůdy korundu včetně červeného, který se v gemologii odlišuje a nazývá se rubín (vždy příměs Cr, pokud červenou barvu způsobí jiný minerál ve struktuře - jedná se o červený safír).

V minulostí byly safíry (kromě modrých) často nazývány stejným jménem jako populární drahokam této barvy s předponou "orientální".

Safír je tvrdý, odolný a značně trvanlivý drahokam. Ale odštípnutí a prasknutí kamene je možné, zvláště při nárazech. Také má vysokou specifickou hmotnost, pouze přírodní diamant je těžší než safír! Vysoké teploty mohou způsobit vyblednutí nebo i změnu barvy, zvláště u vypalovaných kamenů.

Většina safírů na trhu je nějakým způsobem ošetřena, zcela běžné je vypalování Heated (provádí se už velmi dlouhou dobu, je trvalé a obecně tolerované). Rozšíření jsou také běžná, ale ty jsou již kontroverznější. Nejčastější rozšíření: LEAD GLAS FILLED (vyplnění inkluzí obarveným sklem), barvení CORUNDUM (výplň umělý barevným korundem). Kameny nízké kvality se často barví i konvenčními metodami, ale ty dávají poměrně špatné výsledky. Hodnota a cena kamene poměrně strmě klesá s množstvím ošetření a jejich kvalitou. Imitace jsou celkem běžné, nejčastěji se používá synteteický spinel a korund, občas sklo. Z minerálů se někdy používá iolit, zirkon... V korálcích je sytuace zcela zoufalá, většinu materiálu (na internetových trzích) tvoří barvené chalcedony, méně často sklo. Pokud trefíte na pravý safír tak je většina velmi nízké kvality (často s konvenčním dobarvením). Na běžných drahokamových trzích je situace podstatně lepší. Návlek přírodního (i kvalitně dobarveného) safíru je velmi hodnotný a rozprodávání po kusech je nerentabilní. Při nákupu si vždy ověřte alespoň specifickou hmotnost - odhalí velkou část falešného materiálu.

Kategorie:
 
Os. kategorie:
Barvy:
Minerály a ostatní:
ostatní
Úprava:
broušené
,
nevrtané
 
Klíčová slova:
 
Materiál:
 
Techniky:
Sdílet:

Vložení komentáře: Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
8.29 €
doprava
Poštovné a balné: 3.55 €
Platba předem
Česká pošta - psaní doporučené3.55 €
Možnosti platby:
  pouze 1 ks | k odeslání do 4 dnů * K odeslání: 25.4.2018 Dostupnost: skladem Termín odeslání: do 4 dnů od dostupnosti (po-pá)
  * Platba převodem prodlužuje termín o dobu připsání úhrady na účet.
   
   
  Informace
  « »

  Aktivity
  Poslat dotaz na zboží

  Informace o zboží
  Prodejce: Kalkin
  Katalogové č.: 7063294
  Počet zobrazení: 8x
  Vloženo: 26.1.2016
  Počet udělených: 0x