Křemen s \"lodolitem\", 19,99 ct., cca. 24x14x10 mm

Křemen s inkluzemi / ID - KRS-27/047 / Brus - Fancy, leštěný / Hmotnost - 19,99 ct. / Rozměry - viz foto (cca. 24x14x10 mm) / Čistota - I 2-3 /  Barva - Vícebarevný / Úpravy - viz níže / Původ - neznámý

Velmi hrubě leštěný "oboustranný kabošon" křemene s inkluzemi-vměsky, tento materiál se obchodně označuje Lodolitový křemen.

Tvar - nepravidelný-volný. Vyleštění - střední-špatné.

Úpravy: Jen malá část kamenů z tohoto balíčku nemá stopy úprav, ale naprostá většina kamenů nese výrazné stopy hned několikati úprav. U kamenů bez úprav došlo pravděpodobně k "oleštění" upravených-povrchových částí. Kameny z velké části mají ve spodní části nalepený tmel různých odstínů (pro prohloubení méně výrazné textury) a některé jsou navíc dobarvované - zeleně, žlutě nebo červeně. Tmel je relativně odolný k ultrazvuku, ale oprýskává pod tlakem špičky nože. Jedná se o přírodní, ale upravovaný kámen (křemen s lodolitem)

Bohužel je tento materiál v ČR (i u Čínských a Indických dodavatelů) nabízen beze zmínky o úpravách nebo označený jako bez úprav, či pouze jako lehce dobarvený. Proto jsem na fotkách výraznější-typické stopy těchto úprav označil šipkou (pro lepší orientaci svých zákazníků v rozpoznávání daných úprav, u kamenů "bez šipek" nejsou úpravy patrné).

Všechny křemeny-kříšťály v mé nabídce naleznete zde.

KŘEMEN - KŘIŠŤÁL

Chemický vzorec - SiO2

Barva – různá podle odrůdy - Křišťál vždy čirý

Transparentnost - průhledný až neprůhledný, Křišťál vždy transparentní

Tvrdost - 7, (6-7)

Hustota - 2,6 g/cm3,  2,64 až 2,66

Lesk – skelný, mastný

Index lomu - 1,544 - 1,553

Dvojlom - 0.009

Štěpnost - neštěpný

Lom - nerovný nebo lasturnatý

Houževnatost - křehký

Vryp - bílý, šedý

 

Křemen je jedním z nejčastějších minerálů na Zemi s mnoha šperkařsky využívanými odrůdami. Mezi nejznámější patří ametyst, citrín, růženín, záhněda, opál a chalcedon (s "pododrůdami" achát, karneol, jaspis, chrysopras...). Někdy obsahuje vměsky jiných minerálů a hornin, které mohou vytvářet velmi estetické vzory. Samotný křišťál je čirý, bezbarvý, má nižší, ale přijatelnou brilanci i tvrdost, slabý lesk a omezenou trvanlivost, ale tyto nedostatky vyvyžuje širokou dostupností.

Křemen-křišťál je obecně hojný a dostupný i ve velkých velikostech a vysoké čistotě (pro četnost nálezů), pouze některé vzorky s inkluzemi jiných minerálů se zvlášť estetickou hodnotou a raritní/sběratelské kameny mohou dosahovat i poměrně vysoké hodnoty. Velká část materiálu ke šperkařskému využití je nějakou formou barevně upravována.

Při práci s křemenem je vhodné dát pozor na neopatrný úder při zasazování, zvláště materiál inkludovaný a některé vzorky s inkluzemi rády praskají. U čirých křemenů nebývá problém s vyšší teplotou (zbarvené odrůdy mohou vyblednout i změnit barvu), ale riziko hrozí u kamenů s defekty. Ale v žáru se zakaluje a puká. Při použití do prstenu je na místě ochranné zasazení, které zabrání odštípnutí a poškrábání kamene. Kameny bez inkluzí a defektů většinou snáší čistění v ultrazvuku bez problémů.

Poměrně běžnou úpravou je vypalování (Heated), které vyčistí některé typy nečistot, ale může získat žlutou barvu-citrín, úprava je trvalá a obecně tolerovaná. Ozařováním (Irradiated) se z čirého křišťálu dá “vyrobit záhněda. Konvenční barvení a napouštění barevnými pryskyřicemi je take zcela běžné, ale bývá občas jen dočasné a někdy se "ztratí" už při čistění. Potahováním (Coated) kovovou vrstvičkou vzniká tzv. Mystic Křemen – různých odstínů, včetně duhových (slouží jako náhražka drahšího Mystic topazu). 

Křišťál dříve nebýval v podstatě imitován, ale se zvyšující se poptávkou, kterou těžba není zdaleka schopna pokrýt a poměrně rychlým růstem jeho ceny se imitace objevují čím dál častěji. Velice rozšířenou se stala i výroba syntetických křemenů - všech odstínů - hydrotermální metodou (stejné chemické složení jako přírodní) a dnes už synteticky vyrobený material nad přírodním zcela převládá. Mezi imitacemi je nejčastější sklo. Křemeny (zvláště obarvené) jsou velmi často vydávány za hodnotnější minerály a odrůdy a pravidelně přimíchávám do balíčků např. smaragdů, rubínů, topazů a dalších minerálů.

Kategorie:
 
Os. kategorie:
Barvy:
Minerály a ostatní:
křišťál
,
ostatní
Úprava:
broušené
 
Klíčová slova:
 
Materiál:
 
Techniky:
Sdílet:

Vložení komentáře: Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
Cena není dostupná
doprava
Poštovné a balné: 3.48 €
Platba předem
Česká pošta - psaní doporučené3.48 €
Možnosti platby:

  Zboží je vyprodáno nebo není dostupné.
  Přesto máte zájem o toto zboží? Zkuste kontaktovat prodejce s žádostí o výrobu pomocí odkazu Poslat dotaz na zboží níže.

  Informace
  « »

  Aktivity
  Poslat dotaz na zboží

  Informace o zboží
  Prodejce: Kalkin
  Katalogové č.: 9618343
  Počet zobrazení: 12x
  Vloženo: 5.6.2018
  Počet udělených: 1x