Křemen, \"Solar Quartz\", 11,20ct., 16,4x13,8x5,7 mm
Právě probíhá Předvánoční slevová akce 20% na vše. Ceny kamenů jsou zobrazeny v plné výši, sleva Vám bude započítána až po vložení Slevového kuponu: KJ6-SS8-BBN. Konkrétní pravidla a podmínky jsou uvedeny na mém... více »

Křemen / ID - KRS-23/001 / Brus - Kabošon / Hmotnost - 11,20 ct. / Rozměry - 16,4x13,8x5,7 mm / Čistota - Průsvitný /  Barva - Vícebarevný / Úpravy - Bez úprav / Původ - Afrika

Kabošon vyleštěný z příčných řezů tzv. "Solar Quartze" - formy křemene. Je tvořen prvogeneračním křemenem (ve středu) na kterém vyrostly druhogenerační krystaly (či hmota) křemene, vyskytuje se např. v stalaktitech (krápnících). 

Tvar - nepravidelný. Vyleštění - dobré (viz foto).

Všechny křemeny-kříšťály v mé nabídce naleznete zde.

KŘEMEN - KŘIŠŤÁL

Chemický vzorec - SiO2

Barva – různá podle odrůdy, Obecný křemen bílý až čirý, Křišťál vždy čirý

Transparentnost - průhledný až neprůhledný, Křišťál vždy transparentní

Tvrdost - 7, (6-7)

Hustota - 2,6 g/cm3,  2,64 až 2,66

Lesk – skelný, mastný

Index lomu - 1,544 - 1,553

Dvojlom - 0.009

Štěpnost - neštěpný

Lom - nerovný nebo lasturnatý

Houževnatost - křehký

Vryp - bílý, šedý

 

Křemen je jedním z nejčastějších minerálů na Zemi s mnoha šperkařsky využívanými odrůdami. Mezi nejznámější patří ametyst, citrín, růženín, záhněda, opál a chalcedon (s "pododrůdami" achát, karneol, jaspis, chrysopras...). Někdy obsahuje vměsky jiných minerálů a hornin, které mohou vytvářet velmi estetické vzory. Čistý křemen je vždy čirý nebo bílý (obecný křemen). Odrůda křišťál je čirý, bezbarvý, má nižší, ale přijatelnou brilanci i tvrdost, slabý lesk a omezenou trvanlivost, ale tyto nedostatky vyvyžuje širokou dostupností.

Křemen-křišťál je obecně hojný a dostupný i ve velkých velikostech a vysoké čistotě (pro četnost nálezů), pouze některé vzorky s inkluzemi jiných minerálů se zvlášť estetickou hodnotou a raritní/sběratelské kameny mohou dosahovat i poměrně vysoké hodnoty. Velká část materiálu ke šperkařskému využití je nějakou formou barevně upravována.

Při práci s křemenem je vhodné dát pozor na neopatrný úder při zasazování, zvláště materiál inkludovaný a některé vzorky s inkluzemi rády praskají. U čirých křemenů nebývá problém s vyšší teplotou (zbarvené odrůdy mohou vyblednout i změnit barvu), ale riziko hrozí u kamenů s defekty. Ale v žáru se zakaluje a puká. Při použití do prstenu je na místě ochranné zasazení, které zabrání odštípnutí a poškrábání kamene. Kameny bez inkluzí a defektů většinou snáší čistění v ultrazvuku bez problémů.

Poměrně běžnou úpravou je vypalování (Heated), které vyčistí některé typy nečistot, některé kameny mohou získat žlutou barvu-citrín, úprava je trvalá a obecně tolerovaná. Ozařováním (Irradiated) se z čirého křišťálu dá “vyrobit” záhněda. Konvenční barvení (ponořením do barvy) a napouštění barevnými pryskyřicemi je take zcela běžné, ale bývá občas jen dočasné a někdy se "ztratí" už při čistění. Obecný, bílý křemen je barven “ponořením do barvy” téměř automaticky a nabízen jako celá řada drahších minerálů (tyto imitace jsou v korálcích a kabošonech velice hojné, jedná se nejhojnější minerální imitaci). Potahováním (Coated) kovovou vrstvičkou vzniká tzv. Mystic Křemen – různých odstínů, včetně duhových (slouží jako náhražka drahšího Mystic topazu). 

Křišťál dříve nebýval v podstatě imitován, ale se zvyšující se poptávkou, kterou těžba není zdaleka schopna pokrýt a poměrně rychlým růstem jeho ceny se imitace objevují čím dál častěji. Velice rozšířenou se stala výroba syntetických křemenů - všech odstínů - hydrotermální metodou (stejné chemické složení jako přírodní) a dnes už synteticky vyrobený material nad přírodním zcela převládá. Mezi imitacemi je nejčastější sklo. Křemeny (zvláště obarvené) jsou velmi často vydávány za hodnotnější minerály a odrůdy a pravidelně přimíchávám do balíčků např. smaragdů, rubínů, safírů, topazů, akvamarínů a dalších minerálů.

Kategorie:
 
Os. kategorie:
Barvy:
Minerály a ostatní:
křišťál
,
ostatní
Úprava:
kabošony
 
Klíčová slova:
 
Materiál:
 
Techniky:
Sdílet:

Vložení komentáře: Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
1.48 €
doprava
Poštovné a balné: 3.49 €
Platba předem
Česká pošta - psaní doporučené3.49 €
Možnosti platby:
  pouze 1 ks | k odeslání do 2 týdnů * K odeslání: 27.12.2018 Dostupnost: skladem Termín odeslání: do 4 dnů od dostupnosti (po-pá)
  * Platba převodem prodlužuje termín o dobu připsání úhrady na účet.
   
   
  Informace
  « »

  Aktivity
  Poslat dotaz na zboží

  Informace o zboží
  Prodejce: Kalkin
  Katalogové č.: 9512262
  Počet zobrazení: 18x
  Vloženo: 26.4.2018
  Počet udělených: 0x