Křemen - Solar Quartz, 4 ks., cca. 15-17,5 mm

Křemen / ID - KRS-23/020 / Brus - Kabošon / Hmotnost - 36,26 ct./4 ks. / Rozměry - viz foto (cca. 15-17,5 mm) / Čistota - Průsvitný /  Barva - Vícebarevný / Úpravy - Bez úprav / Původ - Afrika

Čtyři kabošony vyleštěné z příčného řezů tzv. "Solar Quartz-e" (forma křemene). Ve střední části jsou výrazné prohlubně (viz foto).

Solar Quartz je tvořen prvo-generačním křemenem (ve středu) na kterém vyrostly druho-generační krystaly či hmota křemene. Vyskytuje se např. (ale nejen) v stalaktitech (krápnících). 

Cena za všechny kameny zachycené na fotografiích.

Tvar - lehce nepravidelný. Vyleštění - dobré (viz foto).

Všechny křemeny-kříšťály v mé nabídce naleznete zde.

KŘEMEN - KŘIŠŤÁL

Chemický vzorec - SiO2

Barva – různá podle odrůdy - Křišťál vždy čirý

Transparentnost - průhledný až neprůhledný, Křišťál vždy transparentní

Tvrdost - 7, (6-7)

Hustota - 2,6 g/cm3,  2,64 až 2,66

Lesk – skelný, mastný

Index lomu - 1,544 - 1,553

Dvojlom - 0.009

Štěpnost - neštěpný

Lom - nerovný nebo lasturnatý

Houževnatost - křehký

Vryp - bílý, šedý

 

Křemen je jedním z nejčastějších minerálů na Zemi s mnoha drahokamovými odrůdami. Mezi nejznámější patří ametyst, citrín, růženín, záhněda, opál a chalcedon (s "pododrůdami" achát, karneol, jaspis, chrysopras...). Někdy obsahuje vměsky jiných minerálů a hornin, které mohou vytvářet velmi estetické vzory. Samotný křišťál je čirý, bezbarvý, má nižší, ale přijatelnou brilanci i tvrdost, slabý lesk a omezenou trvanlivost, ale tyto nedostatky vyvyžuje širokou dostupností.

Křemen-křišťál je obecně hojný a dostupný i ve velkých velikostech a vysoké čistotě (pro četnost nálezů), pouze některé vzorky s inkluzemi jiných minerálů se zvlášť estetickou hodnotou a raritní/sběratelské kameny mohou dosahovat i poměrně vysoké hodnoty. Velká část materiálu ke šperkařskému využití je nějakou formou barevně upravována.

Při práci s křemenem je vhodné dát pozor na neopatrný úder při zasazování, zvláště materiál inkludovaný a některé vzorky s inkluzemi rády praskají. U čirých křemenů nebývá problém s vyšší teplotou (zbarvené odrůdy mohou vyblednout i změnit barvu), ale riziko hrozí u kamenů defekty. Ale v žáru se zakaluje a puká. Při použití do prstenu je na místě ochranné zasazení, které zabrání odštípnutí a poškrábání kamene. Kameny bez inkluzí a defektů většinou snáčí čistění v ultrazvuku bez problémů.

Poměrně běžnou úpravou je vypalování (Heated), které vyčistí některé typy nečistot, ale může získat žlutou barvu-citrín, úprava je trvalá a obecně tolerovaná. Ozařováním (Irradiated) se z čirého křišťálu dá “vyrobit záhněda. Konvenční barvení a napouštění barevnými pryskyřicemi je take zcela běžné, ale bývá občas jen dočasné a někdy se "ztratí" už při čistění. Potahováním (Coated) kovovou vrstvičkou vzniká tzv. Mystic Křemen – různých odstínů, včetně duhových (slouží jako náhražka drahšího Mystic topazu). 

Křišťál dříve nebýval v podstatě imitován, ale se zvyšující se poptávkou, kterou těžba není zdaleka schopna pokrýt a poměrně rychlým růstem jeho ceny se imitace objevují čím dál častěji. Velice rozšířenou se stala i výroba syntetických křemenů - všech odstínů - hydrotermální metodou (stejné chemické složení jako přírodní) a dnes už synteticky vyrobený material nad přírodním zcela převládá. Mezi imitacemi je nejčastější sklo. Křemeny (zvláště obarvené) jsou velmi často vydávány za hodnotnější minerály a odrůdy a pravidelně přimíchávám do balíčků např. smaragdů, rubínů, topazů a dalších minerálů.

Kategorie:
 
Os. kategorie:
Barvy:
Minerály a ostatní:
křišťál
,
ostatní
Úprava:
kabošony
 
Klíčová slova:
 
Materiál:
 
Techniky:
Sdílet:

Vložení komentáře: Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
Cena není dostupná
doprava
Poštovné a balné: 3.48 €
Platba předem
Česká pošta - psaní doporučené3.48 €
Možnosti platby:

  Zboží je vyprodáno nebo není dostupné.
  Přesto máte zájem o toto zboží? Zkuste kontaktovat prodejce s žádostí o výrobu pomocí odkazu Poslat dotaz na zboží níže.

  Informace
  « »

  Aktivity
  Poslat dotaz na zboží

  Informace o zboží
  Prodejce: Kalkin
  Katalogové č.: 9526160
  Počet zobrazení: 19x
  Vloženo: 2.5.2018
  Počet udělených: 0x