Labradorit, Afrika, 28,06 ct., 29,4x19,2x6,0 mm
Velice se omlouvám, ale kvůli sezonně zvýšené pracovní vytíženosti, může být odesílání balíčků a komunikace lehce zpožděna.

Labradorit / ID - LAB-20/080 / Brus - Kabošon / Váha - 28,06 ct. / Rozm. - 29,4x19,2x6,0 mm / Čistota - Průsvitný /  Barva - Šedá / Úpravy - Bez úprav / Původ - Afrika

Kabošon labradoritu s labradorizací v odstínech světle modré a zelenkavě zlaté až modro-zelené na téměř celém povrchu kamene. 

Tvar - lehce nepravidelný. Vyleštění - dobré. 

Další labradority z mé nabídky naleznete zde.

 

LABRADORIT

Chemický vzorec - (Ca,Na)(Al,Si)4O8,  (Na, Ca) 1-2Si3-2O8

Barva - bílá, žlutá, šedá, světle modrá, světle zelená, světle oranžová, červená, fialová, hnědá, černá a vícebarevná, obvykle se silným vícebarevným leskem ve fialové, modré, zlaté a zelené barvě.

Transparentnost - průhledný až průsvitný

Hustota - 2,55 až 2,80 (2,65-2,75

Tvrdost – 6-6,5

Lesk - Skelný - perleťový

Index lomu - 1,550 až 1,580 (1,56-1,57)

Dvojlom - +0.008-+0,010          

Štěpnost – velmi dobrá     

Lom - nerovný

Houževnatost - křehký

Vryp - Bílý

 

Labradorit patří do skupiny živec plagioklas, je členem řady - albit (sodík a žádný vápník) - Labradorit - anortit (jen vápník a žádný sodík). Charakteristické místo výskytu leží poblíž města Nain v oblasti Labrador v Kanadě, kde ho roku 1770 nalezl a pojmenoval český misionář, páter Adolf.

Labradorit je pro šperkařské využítí poměrně měkký a křehký, ale tento nedostatek vyvažuje kovově lesklou hrou barev (tzv. labradorescence), která mu vydobila přední postavení ve šperkařství, respective bižuterii. Labradorescence vzniká odrazem a zrcadlením na mikroskopických lamelách a rozkládem světla na jednotlivá spektra. Tento lesk je převážně modrý, fialový a zelený , někdy žlutý a červený. Ve vzácných případech zahrnuje celé barevné spektrum, (pokud je navíc i transparentní nazývá se spektrolit - Finsko, nejhodnotnější odrůda). Většina vytěžených kamenů má obvykle tmavé základní barvy a pouze nízkou průhlednost. Navíc bývají většinou silně inkludované s vnitřními tmavými linkami a pruhy. Kameny, které jsou průhledné a čisté, bez vad a inkluzí jsou vzácné. K labradority se nalézají I v bílé barvě s výraznou hrou barev a obchodně se označují Duhový měsíční kámen (pravé měsíční kameny, ale náleží k živci oligoklasu, tedy nikoli k plagioklasu – ke kterému patří labradorit).

Labradorit je velmi křehký s dokonalou štěpností, proto je citlivý na tlak a může velmi snadno prasknout nebo se odštípnout. Na tuto skutečnost je třeba brát ohled zvláště při zasazování. Zasazení je lepší volit uzavřené a ochranné. Je take poměrně měkký (6-6,5 M) a lze jej poměrně snadno poškrábat. Je citlyvý na vysoké teploty a v žáru puká. Čistění v ultrazvuku je velmi rizikové (často praskají).

Při nákupu labradoritu podle fotografie vždy sledujte úhel nasvícení kamene, odhadnutelný podle odrazu zdroje/ů světla na jeho povrchu.

Labradority jsou nejčastěji přírodní - neupravované ani barevně posilované, ale objevují se i kameny, většinou nepříliš kvalitně, obarvené jak do intenzívních odstínů, tak i jen lehce tónované pro posílení odstínů labradorizace. Poměrně časté (hlavně u kamenů zpracovávaných v Indii) je napouštění oleji, pro zkrytí vnitřních trhlinek. Relativně novou úpravou je vypalování za přítomnosti mědi (Cu Heated), kterým se z labradoritu získávají kameny červeně až oranžově zbarvené, bez hry barev, ale často s nazelenalou a namodralou brilancí-jiskrou, tyto kameny se téměř výhradně facetují a prodávají označené jako Andesin-Labradorit.

Imitace se na trhu běžně nevyskytují, jediné z čím jsem se setkal byly šedé skleněné korálky, ze dvou “částí”, kde na jejich styku vznilala modrá labradorizace (jsou poměrně hojné).

Kategorie:
 
Os. kategorie:
Barvy:
Minerály a ostatní:
labradorit
Úprava:
kabošony
 
Klíčová slova:
 
Materiál:
 
Techniky:
Sdílet:

Vložení komentáře: Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
Cena není dostupná
doprava
Poštovné a balné: zdarma
Platba předem
ZDARMA - Česká pošta - psaní doporučené0 €
Možnosti platby:

  Zboží je vyprodáno nebo není dostupné.
  Přesto máte zájem o toto zboží? Zkuste kontaktovat prodejce s žádostí o výrobu pomocí odkazu Poslat dotaz na zboží níže.

  Informace
  « »

  Aktivity
  Poslat dotaz na zboží

  Informace o zboží
  Prodejce: Kalkin
  Katalogové č.: 9507051
  Počet zobrazení: 41x
  Vloženo: 24.4.2018
  Počet udělených: 0x
  Provozovatel jako správce osobních údajů zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely. Více informací. Souhlasím