Domů Zboží Od Hana Konopiská

Masopust na vsi (malovaná mísa)

Cena není dostupná
za 1 ks
Zboží není možné zakoupit
Zboží je vyprodáno. Můžete zkusit kontaktovat prodejce: Odeslat dotaz na zboží
Platba předem
Optimální doprava dle prodejce200 Kč
Česká pošta - psaní doporučené200 Kč
Možnosti platby
Platba bankovním převodemPlatba bankovním převodem

Další zboží od Hana Konopiská

Katalogové č.: 1111246
Zobrazení: 69x
Vloženo: 29.9.2010
Počet srdcí: 112x
Oznámit porušení pravidel u tohoto zboží.

Mísa nejen na masopustní koblihy. 

Mísu jsem vytvořila do dlouhodobé soutěže flerových klubů, tentokrát na téma Karneval. Hájím barvy klubu Květinového loga. Flerbox plný úžasných výrobků klubu Květinového loga na téma Karneval.

Slovo masopust se do češtiny dostalo z italského carnevale (doslova "maso pryč") a označuje předpostní období plné veselí, tancovaček a všeliké hojnosti, kdy je třeba dosyta se najíst a zaradovat se, aby tělo vydrželo následující půst a odříkání až do Velikonoc.

Masopust začínal na Tři krále, tj. 6. ledna, a končil Popeleční středou. Popeleční středa je pohyblivým svátkem, neboť označuje 40. den před Velikonocemi (počítáno mimo neděle). A Velikonoce jsou taktéž svátkem pohyblivým, protože následují první neděli po prvním jarním úplňku. Dlužno dodat, že v jednotlivých liturgiích se výpočty odlišují (i v závislosti na používání odlišných kalendářů).

V roce 2010 připadla Popeleční středa už na 17. únor, příští rok ji hledejte v kalendáři až 9. března.

A pokud přemýšlíte, kdyže se to na venkově konaly zabíjačky, pak to bylo právě o masopustu. Mnohde oslavy masopustu vrcholily závěrečným průvodem maškar s muzikou po vsi den před Popeleční středou, jimž se jako výslužka dávaly koblihy, boží milosti, vejce, slanina, kořalka. Jakmile ponocný odtroubil půlnoc, vyzval rychtář všechny k rozchodu. Na Popeleční středu dopoledne se dojedly poslední mastné zbytky zapité posledními doušky kořalky, ale oběd už byl postní (nejčastěji čočka s vejcem, chléb, sýr, vařená krupice, pečené brambory).

(volně podle wikipedie.cz)

       Kulatá mísa měří v průměru 30 cm, výška 4 cm. Namalovala jsem na ni třicet maškar - najdete tu tradiční bábu, čerta, kozu, koně, anděla a různá strašidla a mátohy. Protože jsem vzor namalovala po rubu, můžete mísu bez obav použít na potraviny, třeba právě na ty koblihy.

už  Použila jsem techniku malby na sklo a podmalby. Při podmalbě se na rozdíl od klasické malby postupuje obráceně - nejprve se nanášejí detaily, pak pozadí. Je tedy náročná na představivost, protože si autor musí neustále představovat dílo "z lícu", ačkoli jej vytváří "po rubu".

      Používám syntetické barvy a kontury na sklo a keramiku, s nimiž mám desetiletou zkušenost (L&B, Pebeo). 

       Způsob ošetření: Nedoporučuju myčku, drátěnku, žádné dlouhé namáčení (např. přes noc). Mísu lze omýt v teplé vodě, nebo jen otřít vlhkým hadříkem. 

     Další mé soutěžní výrobky k předešlým tématům: Pyšný talířek, Kalif čápem, Kořeněnej nářez.

Na  

    Provozovatel jako správce osobních údajů zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely. Více informací. Souhlasím
    Menu
    --