Měsíční kámen, Afrika, 8,10 ct., 16,3x11,8x6,0 mm

Měsíční kámen / ID - ADL-26/046 / Brus - Kabošon / Hmotnost - 8,10 ct. / Rozměry - 16,3x11,8x6,0 mm / Čistota - Poloprůhledný (I3) / Barva - Bílá-Čirá / Úpravy - Bez úprav / Původ - Afrika

Kabošon duhového měsíčního kamene s dobrou průhledností, ale jen velmi lehkou opalizací v modré barvě na celém povrchu kamene. 

Tvar - pravidelný. Vyleštění - dobré.

Všechny měsíční kameny v mé nabídce naleznete zde.

 

MĚSÍČNÍ KÁMEN

 

Chemický vzorec - KAlSi3O8

Barva - bílá, bezbarvá, modrá, zelená, žlutá, oranžová, hnědá, růžová, fialová, šedá

Lesk - perleťový

Index lomu - 1,518 až 1,526

Dvojlom - 0.0005

Tvrdost - 6 - 6,5  (6)

Štěpnost - dokonale štěpný ve dvou směrech (podle plochy {001} a {010}) Štěpení úhel asi 90 °

Lom - nerovný až lasturnatý

Houževnatost - křehký

Hustota - 2,56 až 2,58 (-2,62) , jiní autoři uvádí 2,5 - 2,6 g/cm?

Nerozpustný v kyselinách, není teplotně tavitelný.

 

Pojmenovaný je pro jeho zářící stříbřité odlesky, které se podobají měsíčnímu světlu (bývají v modré, stříbřité, zlaté, růžové...). Což je vlastně jeho nejsilnější stránka. Vyskytuje se v mnoha odstínech, ale valná většina je bledých a nevýrazných. Zahrnuje několik šperkařsky využívaných odrůd - ružový a zelený M.K. Zelené-většinou lehce zamlžené, v lehkých zelených-žlutých bez opalizace, ale s krásným vnitřním třpitem a růžové-v béžových-broskvových odstínech, se silnou bíle stříbřitou opalizací a častým asterizmem, kočičím okem) a za nejhodnotnější modrý měsíční kámen(!!vždy!! zcela čirá hmota bez výrazných inkluzí a bílých vrstev s výraznou modrou opalizací). Nejznámějším je ovšem tzv. duhový měsíční kámen (s hmotou často protkanou bílými pláty a plochami a různobarevnou opalizací), ale ten není pravým měsíčním kamenem, ale patří k živci plagioklasu (pravý měsíční kámen patří k oligolkasu).

V některých kulturách býval všitý do oblečení jako kouzlo. Podle tradice nosí štěstí a podněcuje lásku, ovšem dnešní neo-léčitelé jej (čistě podle názvu) nejčastěji řadí ke kamenům na ženské problémy.

Je citlivý na tlak a může snadno prasknout nebo se odštípnout, z této skutečnosti vyplívá volba ochranného zasazení a opatrnost při zasazování a samotném nošení. Materiál s výraznými inkluzemi se nesmí čistit v ultrazvuku (jako všechny inkludované minerály). Vyšší teploty snáší dobře, jen je lepší volit kameny bez vnitřních "prasklinek".

Nebývá nijak ošetřován, ani barevně posilován. Ovšem objevují se i kameny konvenčně obarvené do pestrých odstínů. Pravidelně se objevují imitace ze skla, zvláště Opalit (nejedná se o syntetický měsíční kámen ani opál, ale pouze o levnou formu skla) je při prodeji zcela běžně vydáván za měsíční kámen, případně opál.

Kategorie:
 
Os. kategorie:
Barvy:
Minerály a ostatní:
měsíční kámen
Úprava:
kabošony
 
Klíčová slova:
 
Materiál:
 
Techniky:
Sdílet:

Vložení komentáře: Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
Cena není dostupná
doprava
Poštovné a balné: zdarma
Platba předem
ZDARMA - Česká pošta - psaní doporučené0 €
Možnosti platby:

  Zboží je vyprodáno nebo není dostupné.
  Přesto máte zájem o toto zboží? Zkuste kontaktovat prodejce s žádostí o výrobu pomocí odkazu Poslat dotaz na zboží níže.

  Informace
  « »

  Aktivity
  Poslat dotaz na zboží

  Informace o zboží
  Prodejce: Kalkin
  Katalogové č.: 9134114
  Počet zobrazení: 29x
  Vloženo: 13.12.2017
  Počet udělených: 1x