NA ŘÍPU

Olej na plátně

Rozměr: 50x70cm (s rámem 53x73cm)

Nejspíš nás napadne, že by se tenhle obraz mohl jmenovat také Praotec Čech. Vždyť kdo by neznal onu bájnou pověst o příchodu Slovanů na horu Říp. Ale opravdu tomu tak bylo?

Pomineme-li variantu, že jde pouze o vymyšlenou pověst, tedy že neexistoval ani Praotec Čech, ani Slované, kteří by sem přitáhli, ani hora Říp na které by stanuli, naskýtá se nám možnost, že něco z toho bylo přece jen pravda.

První, kdo se o této události zmiňuje, je Kosmas ve své Kronice české. Vzhledem k tomu, že kronika byla napsána někdy v r. 1120, popisuje zde událost starou (pro něho) minimálně 500 let. Je možné, aby si po takové době ještě někdo něco pamatoval? Je ale téměř jisté, že to nebyl Praotec Čech. Kosmova kronika byla psaná latinsky, takže Praotec se zde nejmenuje Čech, ale Bohemus, Čechy se v Kosmově době nazývaly Bohemia a Češi byli Bohemové nebo Pražané. Slovo Čech ještě vůbec neexistovalo. Začalo se objevovat až o několik století později. Takže rozhodně to nebyl Čech.

A Bohemus? Název Bohemia byl znám již dávno před naším letopočtem a byl odvozen od názvu Bojohemum, což znamená keltsky: Vlast Bójů. Bójové byli keltské kmeny obývající střední Evropu minimálně tisíc let před příchodem Slovanů a už tehdy byli známi v okolí jako Bohemové. Takže praotec Slovanů sotva mohl být Bohemus.

O tom, že existoval Říp, zřejmě nemůže být pochyb. Je to zkomolený starý keltský název, podobně jako jiné názvy v tomhle kraji: Ohře, Jizera, Vltava, Blaník Takže pokud zde někdo stanul, bylo to skutečně na Řípu. A byli to Slované? Nejspíš ano, protože odkud bychom se tu jinak ocitli? Ale jsme to vůbec my?

Z dějepisu víme, že zde kdysi žili lovci mamutů, po nich sem přišel lid únětické kultury, po nich mohylové, pak lid popelnicových polí, po nich Keltové, ty pak vystřídali Markomani a Kvádové. Pořád někdo přicházel a odcházel. Ale opravdu odešli Lucemburkové a přišli Habsburkové, po nich Češi, pak komunisté... Všechno nasvědčuje tomu, že vůbec nikdo neodcházel, ale pořád jsme to my. My jsme ti lovci mamutů, Keltové, Habsburkové, komunisté. Jenom se střídalo vedení. I Slovanů sem přišla zřejmě jen hrstka ve srovnání s původním obyvatelstvem. Takže jejich příchod zřejmě nebyl pro tuhle zemi až tak důležitý. Spíš záleží na tom, kým se sami cítíme být.

Varianta 2: Vzhledem k tomu že název obrazu je psán velkými písmeny, možná vůbec nejde o horu Říp, nýbrž o řípu (Na řípu), takže předchozí text můžeme zapomenout. Této variantě by nasvědčovaly řepné listy vlevo dole, řepné vidle v rukou jednoho z brigádníků, nebo srp na osekávání chrástu na chlebníku vedoucího, který právě přiděluje jednotlivým družstevníkům příslušné řádky. Zřejmě jde o nějaký propagační plakát, lákající brigádníky na řepnou kampaň.

Varianta 3: Platí obě předchozí varianty, tedy: Na Řípu na řípu. Nevíme, zda se přímo na Řípu někdy pěstovala řepa, ale víme, že dodnes tvoří nezbytnou složku kuchyně východních Slovanů. Stanuli tedy na Řípu na svém putování za řípou? Není onen pofiderní výraz strdí (či strď) krajovým slovanským názvem medové (cukrové) řepy? Vždyť donedávna jsme byli řepnou velmocí, jedním z největších producentů řepného cukru na světě.

Varianta 4: Je spíše teoretická. Neplatí ani jedna z předchozích variant. Název obrazu vůbec nemusí souviset s tím, co je na obraze namalováno. Ale v moderním umění je i tohle možné.

Kategorie:
 
Os. kategorie:
Barvy:
Motiv:
lidé
 
Klíčová slova:
 
Materiál:
 
Techniky:
Sdílet:

Vložení komentáře: Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
166.93 €
doprava
Poštovné a balné: není k dispozici
Prodejce běžně nezasílá toto zboží do zahraničí. V případě zájmu však prodejce můžete kontaktovat pomocí Fler Pošty
Možnosti platby:
  pouze 1 ks | k odeslání zítra * K odeslání: 20.12.2018 Dostupnost: skladem Termín odeslání: ihned od dostupnosti
  * Platba převodem prodlužuje termín o dobu připsání úhrady na účet.
  Toto zboží prodejce nezasílá do zahraničí.
  Informace
  « »

  Aktivity
  Poslat dotaz na zboží

  Informace o zboží
  Prodejce: otrisal
  Katalogové č.: 3496787
  Počet zobrazení: 383x
  Vloženo: 2.2.2013
  Počet udělených: 157x