Rubín, Madagaskar, 0,41 ct., 6,0x4,0x1,8 mm

Rubín / ID - RUB-06/016 / Brus - Ovál, cejlon / Váha - 0,41 ct. / Rozm. - 6,0x4,0x1,8 mm / Čistota - I /  Barva - Růžová (Sweet pink) / Úpravy - Heated+Lead Glass Filling / Původ - Madagaskar

Broušený rubín s pěknou růžovou barvou (odstín se může lehce lišit v různých zdrojích světla). 

Brus - střední-špatný (velmi nízký). Fasetace - dobrá. Vyleštění - dobré.

Všechny rubíny z mé nabídky naleznete zde.

 

RUBÍN

Chemický vzorec -  Al2O3  + příměs Cr (vždy)

Barva - je růžová, oranžovočervená, malinová, slabě červená, sytě červená, rudá - jako krev až purpurověčervená, a někdy až trochu hnědočervená.

Transparentnost – průhledný, průsvitný - neprůhledný

Tvrdost - 9

Hustota – 3,95-4,10 g/cm3 (3,97 až 4,05)

Lesk - skelný, matný, mastný - diamantový

Index lomu - 1.757-1.780 (1,762-1,778)

Dvojlom - 0.008-0,009

Štěpnost - neštěpný, ale obyčejně vykazuje bazální oddělování

Lom - lasturnatý, tříštivý, častá odlučnost podle {0001}

Houževnatost - křehký

Vryp - bílý

Rozpustnost - v kyselinách nerozpustný

 

Rubín je odrůda minerálu korund. Patří k “velké čtyřce” nejznámějších drahokamů (diamant, rubín safír, smaragd). Je zařazen mezi nejhodnotnější - ušlechtilé drahokamové odrůdy. Má vysokou tvrdost, velmi silnou brilanci a lesk, atraktívní barvy a opravdu silně omezenou dostupnost, což ho činí ideálním drahokamem pro klenotnické využití. Navíc má i velmi dlouhou tradici, pro šperkařské účely se používá už několik tisíc let.

Odstíny červené barvy jsou způsobeny přítomností chromu v krystalické structure, pokud odstíny červené způsobují jiné příměsy v korundu, není kámen možno označit jako rubín, ale pouze jako barevný korund či safír. V tradiční gemmologii byly za rubín uznávány pouze kameny krvavě rudé a transparentní, ale v dnešním pojetí se jedná o jakýkoli korund zbarvený chrome!! do odstínů červené.

Rubín se relativně hojně vyskytuje v neprůhledných silně inkludovaných formách. Kameny s dobrou barvou a dostatečnou čistotou jsou jsou nalézány jen ojediněle a je tedy velmi vzácný. Ušlechtilé rubíny dosahují vyšších cen než srovnatelně velké a kvalitní diamanty. Tradičně nejvíce ceněny jsou rubíny pocházející z Barmy. Některé kameny vykazují I efekt asterismu ve formě šesti- a vzácně i dvanácti-ramenné hvězdy (díky inkluzím štíhlých paralelních jehel rutilu), jsou poměrně vzácné a pokud mají kameny i dobrou průhlednost a pěknou, sytou barvu, tak se jedná už spíše o raritu.

Patří k nejtvrdším minerálům na Zemi, ale je křehký (zvláště inkludovaný material), na což je nutné brat při práci zřetel. Je-li chráněn a zcela čistý snáší i poměrně vysoké teploty, ale vzhledem k jeho hodnotě, je to vždy zbytečný hazard. Stejně tak čistění v ultrazvuku je možné použít jen na čisté kameny bez inkluzí, per a jiných defektů. Je ideálním kamenem do šperků k stálému, mnohaletému nošení a do generačních šperků/klenotů.

Tradičně bývají rubíny tepelně ošetřeny pro zlepšení barvy a "rozpuštění hedvábí" - Heated, tato úprava snižuje hodnotu, ale je obecně tolerována a kameny pouze vypalované (Heated Only) stale dosahují vysokých hodnot. Dalším častým ošetřením Lead Glass Filled, kdy se trhliny a dutinky v přírodním kameni vyplňují většinou olovnatým sklem, úprava je trvalá (a Diffusion sklem vyplněn jen povrch). U materiálu s nízkou kvalitou je zcela běžné i různé konvenční barvení (často pochybné kvality) a napouštění oleji či pryskyřicemi.

Syntetické rubíny jsou vyráběny zcela běžně a je jich na trhu velké množství. I ony jsou ale poměrně hodnotné. Imitace jsou vzhledem k hodnotě zcela běžné. Poměrně často se za rubín označují jiné minerály podobné barvy, zvláště spinely (které jsou sice vzácnější, ale méně hodnotné), dále pyrop granáty, rubelity… v levnějším materiálu i obarvené křemeny... Z umělých materiálů se za rubín vydávají kubické zirkonie a sklo (většinou olovnaté). V návlekovém materiálu-korálcích je situlace zoufalá, naprostá většina nabízeného materiálu je falešná. Nejčastěji se jedná o obarvený chalcedon u neprůhledného a sklo nebo barvený křemen u transparentního materiálu. Vzhledem k hodnotě i nekvalitního rubínu a jeho specifickým vlastnostem, by si měl každý ihned po nákupu ověřit alespoň specifickou hmotnost zakoupeného materiálu (odhalí tak velkou většinu levných imitací).

Kategorie:
 
Os. kategorie:
Barvy:
Minerály a ostatní:
ostatní
Úprava:
broušené
 
Klíčová slova:
 
Materiál:
 
Techniky:
Sdílet:

Vložení komentáře: Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
Cena není dostupná
doprava
Poštovné a balné: zdarma
Platba předem
ZDARMA - Česká pošta - psaní doporučené0 €
Možnosti platby:

  Zboží je vyprodáno nebo není dostupné.
  Přesto máte zájem o toto zboží? Zkuste kontaktovat prodejce s žádostí o výrobu pomocí odkazu Poslat dotaz na zboží níže.

  Informace
  « »

  Aktivity
  Poslat dotaz na zboží

  Informace o zboží
  Prodejce: Kalkin
  Katalogové č.: 9207013
  Počet zobrazení: 36x
  Vloženo: 18.1.2018
  Počet udělených: 0x