Domů Zboží Od Kalkin

Rubín, Madagaskar, 2,59 ct, 8,1x8,0x4,7 mm

Cena není dostupná
za 1 ks
Zboží není možné zakoupit
Zboží je vyprodáno. Můžete zkusit kontaktovat prodejce: Odeslat dotaz na zboží
Platba předem
Česká pošta - psaní doporučené103 Kč
Možnosti platby
Platební kartyPlatební karty
Platební tlačítkoPlatební tlačítko

Další zboží od Kalkin

Katalogové č.: 11071691
Zobrazení: 107x
Vloženo: 25.11.2019
Počet srdcí: 2x
Oznámit porušení pravidel u tohoto zboží.

Rubín / ID - RUB-0186 / Brus - Kulatý / Váha - 2,59 ct. / Rozm. - 8,1x8,0x4,7 mm / Čistota - Poloprůhledný /  Barva - Sytě růžově červená / Úpravy - Heated+Lead Glass Filled / Původ - Madagaskar

Madagaskarský rubín s atraktivní, sytou barvou (odstín se může lehce lišit v různých zdrojích světla) a dostatečnou průhledností. 

Brus - dobrý (nižší). Fasetace - dobrá. Vyleštění - velmi dobré.

Všechny rubíny z mé nabídky naleznete zde.

 

RUBÍN

Chemický vzorec -  Al2O3  + příměs Cr (vždy)

Barva - je růžová, oranžovočervená, malinová, slabě červená, sytě červená, rudá - jako krev až purpurověčervená, a někdy až trochu hnědočervená.

Transparentnost – průhledný, průsvitný - neprůhledný

Tvrdost - 9

Hustota – 3,95-4,10 g/cm3 (3,97 až 4,05)

Lesk - skelný, matný, mastný - diamantový

Index lomu - 1.757-1.780 (1,762-1,778)

Dvojlom - 0.008-0,009

Štěpnost - neštěpný, ale obyčejně vykazuje bazální oddělování

Lom - lasturnatý, tříštivý, častá odlučnost podle {0001}

Houževnatost - křehký

Vryp - bílý

Rozpustnost - v kyselinách nerozpustný

 

Rubín je odrůda minerálu korund. Patří k “velké čtyřce” nejznámějších drahokamů (diamant, rubín safír, smaragd). Je zařazen mezi nejhodnotnější - ušlechtilé drahokamové odrůdy. Má vysokou tvrdost, velmi silnou brilanci a lesk, atraktívní barvy a opravdu silně omezenou dostupnost, což ho činí ideálním drahokamem pro klenotnické využití. Navíc má i velmi dlouhou tradici, pro šperkařské účely se používá už několik tisíc let.

Odstíny červené barvy jsou způsobeny přítomností chromu v krystalické struktuře, pokud odstíny červené způsobují jiné příměsy v korundu, není kámen možno označit jako rubín, ale pouze jako barevný korund či safír. V tradiční gemmologii byly za rubín uznávány pouze kameny krvavě rudé a transparentní, ale v dnešním pojetí se jedná o jakýkoli korund zbarvený chromem!! do odstínů červené.Rubín se relativně hojně vyskytuje v neprůhledných silně inkludovaných formách. Kameny s dobrou barvou a dostatečnou čistotou jsou jsou nalézány jen ojediněle a je tedy velmi vzácný. Ušlechtilé rubíny dosahují vyšších cen než srovnatelně velké a kvalitní diamanty. Tradičně nejvíce ceněny jsou rubíny pocházející z Barmy. Některé kameny vykazují I efekt asterismu ve formě šesti- a vzácně i dvanácti-ramenné hvězdy (díky inkluzím štíhlých paralelních jehel rutilu), jsou poměrně vzácné a pokud mají kameny i dobrou průhlednost a pěknou, sytou barvu, tak se jedná už spíše o raritu.

Patří k nejtvrdším minerálům na Zemi, ale je křehký (zvláště inkludovaný material), na což je nutné brat při práci zřetel. Je-li chráněn a zcela čistý snáší i poměrně vysoké teploty, ale vzhledem k jeho hodnotě, je to vždy zbytečný hazard. Stejně tak čistění v ultrazvuku je možné použít jen na čisté kameny bez inkluzí, per a jiných defektů. Je ideálním kamenem do šperků k stálému, mnohaletému nošení a do generačních šperků/klenotů.

Tradičně bývají rubíny tepelně ošetřeny pro zlepšení barvy a "rozpuštění hedvábí" - Heated, tato úprava snižuje hodnotu, ale je obecně tolerována a kameny pouze vypalované (Heated Only) stale dosahují vysokých hodnot. Dalším častým ošetřením Lead Glass Filled, kdy se trhliny a dutinky v přírodním kameni vyplňují většinou olovnatým sklem, úprava je trvalá (a Diffusion sklem vyplněn jen povrch). U materiálu s nízkou kvalitou je zcela běžné i různé konvenční barvení (často pochybné kvality) a napouštění oleji či pryskyřicemi.

Syntetické rubíny jsou vyráběny zcela běžně a je jich na trhu velké množství. I ony jsou ale poměrně hodnotné. Imitace jsou vzhledem k hodnotě zcela běžné. Poměrně často se za rubín označují jiné minerály podobné barvy, zvláště spinely (které jsou sice vzácnější, ale méně hodnotné), dále pyrop granáty, rubelity… v levnějším materiálu i obarvené křemeny... Z umělých materiálů se za rubín vydávají kubické zirkonie a sklo (většinou olovnaté). V návlekovém materiálu-korálcích je situlace zoufalá, naprostá většina nabízeného materiálu je falešná. Nejčastěji se jedná o obarvený chalcedon u neprůhledného a sklo nebo barvený křemen u transparentního materiálu. Vzhledem k hodnotě i nekvalitního rubínu a jeho specifickým vlastnostem, by si měl každý ihned po nákupu ověřit alespoň specifickou hmotnost zakoupeného materiálu (odhalí tak velkou většinu levných imitací).

Provozovatel jako správce osobních údajů zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely. Více informací. Souhlasím
Menu
--