Sfén-Titanit, Srí Lanka, 8,62 ct., 14,8x12,2x6,1mm

Sfén - Titanit / ID - SFN-0076 / Brus - Ovál, modifikovaný / Váha - 8,62 ct. / Rozm. - 14,8x12,2x6,1 mm / Čistota - Poloprůhledný /  Barva - Medově žlutá / Úpravy - Bez úprav / Původ - Srí Lanka

Velký broušený titanit-sfén (vzácný minerál zařazený mezi drahé kameny=drahokamy) s horší průhledností, ale pěknou barvou. Kámen vykazuje lehčí barvoměnu (v denním světle medově žlutý pod žárovkou oranžový.

Brus - střední (nízký, tabulka mimo střed). Fasetace - dobrá. Vyleštění - dobré-střední (drobné poškození na povrchu).

Všechny sfény v mé nabídce naleznete zde.

 

SFÉN - TITANIT

Chemický vzorec – CaTi(O/SiO4)

Barva - Žlutá, zelená, červená, hnědá, bílá, černá

Transparentnost - Průhledný až neprůhledný

Hustota - 3,50-3,55 (3,4-3,6)

Tvrdost - 5-5,5

Index lomu – 1,880-2,055 (1,843-2,110)

Dvojlom – 0,100-0,135 (+0,100 až 0,192)

Lesk - Diamantový

Štěpnost - Dokonalá podle {100} a {112}

Lom - Lasturnatý

Houževnatost - Křehký

Vryp - bílý

 

Sfén – Titanit, i když je velmi málo známý, je jeden z nejkrásnějších drahokamů (uznaná drahokamová odrůda!). na drahokam má sice nízkou trvdost, ale tento nedostatek bohatě vyvažuje unikátními optickými vlastnostmi. Má velmi pěkné odstíny (občas i s lehkou barvoměnou) a velmi omezenou dostupnost. Je silně brilantní („jiskřivý“), má velmi silný-diamantový lesk a zvláště velmi sinou disperzi (rozklad světla na jednotlivá spektra-barevné záblesky v kameni), v těchto vlastnostech se vyrovná diamantu a v disperzi ho dokonce překonává. Všechen kvalitní materiál se proto fasetuje. Je silně dvojlomný a pleochronický.

Sfén patří k nehojným minerálům, zvláště ve větších velikostech je vyloženě vzácný. Donedávna byl záležitostí výhradně pro sběratele, až nedávno objevená ložiska umožnila jeho vstup na drahokamový trh. Nachází se v drtivé většině pouze v malých velikostech a nízké průhlednosti, kameny průhledné bývají navíc silně inkludované. Většina kamenů bývá ve žlutých, nebo hnědých odstínech, kameny zelené a červené jsou mnohem vzácnější. Broušené kameny se slušnou čistotou větší než dva karáty jsou vzácné a nad tři jsou již spíše raritní záležitostí. Dobře vybroušený kvalitní sfén je jeden z nejzářivějších přírodních drahokamů, navíc v něm při pohybu problikávavají jiskřičky snad ve všech odstínech spektra (za kvalitní kameny se obecně považují už ty, které ukazují disperzi ve třech a více odstínech odlišných od barvy kamene).

Sfén je měkký a křehký minerál. Proto je nutné být opatrný jak na tlak a neopatrný úder při zasazování, tak i při práci s pilníkem v okolí kamene. Neměl by být používán do prstenů a náramků a pokud ano pak pouze v ochranném zasazení a jen do klenotů k občasnému nošení. Při vyšších teplotách může dojít k vyblednutí nebo změně barvy, v žáru puká. Neměl by se čistit v ultrazvuku, vzhledem k jeho hodnotě je použití ultrazvuku zbytečným riskem i u kamenů zcela čistých..

Jsou známy postupy tepelného ošetření (Heated) pro změnu barvy, většinou na odstíny červené. Jiné formy ošetření nejsou příliš časté, ale pokusy s nimi nelze vyloučit.

Vzhledem k relativně krátké době na drahokamovém trhu a malé známosti nejsou imitace přímo sfénu ještě běžné. Ale poměrně často se za Sfén vydávají kubické zirkonie (některé vlastnosti má podobné), ostatní materiály jen ojediněle. Z přírodních minerálů může být kvalitně imitován pouze přírodním zirkonem (má podobné vlastnosti), ale občas se imituje i chrysoberylem, dravitem, zlatým berylem, sfaleritem... ale optické vlastnosti sfénu (zvláště dvojlom, disperze a brilance) většinu imitací poměrně snadno vyloučí. Korálky se ze sfénu nevyrábějí.

Kategorie:
 
Os. kategorie:
Barvy:
Minerály a ostatní:
ostatní
Úprava:
broušené
 
Klíčová slova:
 
Materiál:
 
Techniky:
Sdílet:

Vložení komentáře: Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
12.65 €
doprava
Poštovné a balné: zdarma
Platba předem
ZDARMA - Česká pošta - psaní doporučené0 €
Možnosti platby:
  pouze 1 ks | k odeslání do 5 dnů * K odeslání: 17.12.2018 Dostupnost: skladem Termín odeslání: do 4 dnů od dostupnosti (po-pá)
  * Platba převodem prodlužuje termín o dobu připsání úhrady na účet.
   
   
  Informace
  « »

  Aktivity
  Poslat dotaz na zboží

  Informace o zboží
  Prodejce: Kalkin
  Katalogové č.: 9398926
  Počet zobrazení: 22x
  Vloženo: 16.3.2018
  Počet udělených: 0x