Sluneční kámen, 13,87 ct., 16,0x13,0x6,8 mm
Velice se omlouvám, ale kvůli sezonně zvýšené pracovní vytíženosti, může být odesílání balíčků a komunikace lehce zpožděna.

Živec - Sluneční kámen / ID - SLK-20/025 / Brus - Kabošon / Váha - 13,87 ct. / Rozm. - 16,0x13,0x6,8 mm / Čistota - Průsvitný /  Barva - Hnědě oranžová / Úpravy - Bez úprav / Původ - Afrika

Kabošon slunečního kamene s pěkným odstínem a estetickým třpytem.

Tvar - velmi lehce nepravidelný. Vyleštění - dobré. 

Všechny sluneční kameny v mé nabídce naleznete zde.

 

HELIOLIT (SLUNEČNÍ KÁMEN) - Plagioklas

Chemické složení – (Ca,Na)((Al,Si)2Si2O8)

Barva - červená, oranžová, hnědá, růžová, bílá, žlutavá

Transparentnost – Průhledný-opakní

Hustota - 2,62-2,67

Tvrdost - 6-6,5

Index lomu - 1,525-1,552

Dvojlom - 0,007-0,010

Lesk – Skelný (+vnitřní kovový)

Štěpnost – Velmi dobrá

Lom - Nerovný-Lasturnatý

Vryp - Bílý

Houževnatost – Křehký

 

Sluneční kámen - Heliolit je známý šperkový kámen, patřící k odrůdám živce (labradorit, měsíční kámen, amazonit..) plagioklasu. Charakteristický je pro něj velmi estetický třpytivý vzhled a většinou oranžové nebo načervenalé barvy. Bohužel však má nižší tvrdost (a tedy i trvanlivost) a většinou i nižší průhlednost. Je relativně hojný, i když z odrůd živců používaných ve šperkařství nejméně.

Valná většina vytěžených kamenů je pouze neprůsvitných. Poloprůhledné a zvláště průhledné formy jsou vzácné. Třpytivý efekt (aventurescence) je způsoben vměsky hematitu, někdy také goethitu nebo pyritu do struktury. Bývá obvykle červený, oranžový, žlutý nebo zlatý, velmi vzácně může být i zelený nebo modrý. Někdy zobrazuje asterismus v podobě čtyř ramenné hvězdy a vzácně také efekt kočičího oka. Za nejhodnotnější se obecně považují průhledné-čisté, sytě červené kameny s minimem „třpytivých“ vměsků.

Sluneční kámen může být velmi podobný avanturínu (v angličnině je někdy nazíván Aventurine Fedspar), který vykazuje podobný třpytivý efekt, ale avanturín je odrůda křemene, kdežto heliolit živce-plagioklasu. 

Sluneční kámen je měkký a křehký minerál s velmi dobrou štěpností. Při práci s ním je nutná velká opatrnost jak na vyšší tlak a neopatrný úder při zasazování, tak i při práci okolo kamene (snadno se odštípne, praskne nebo poškrábe). Není proto vhodný do prstenů a náramků a pokud ano tak vždy raději v ochranném zasazení. Ve vyšších teplotách může blednout, odštěpovat se a v žáru puká. Čistění v ultrazvuku je velmi riskantní a to i u kamenů bez výraznějších defektů (často praská).

Sluneční kameny nebývají většinou nijak ošetřovány ani rozšiřovány (barveny). Ale zvláště u bižuterního materiálu se objevují i kameny obarvené a někdy i různými způsoby vyplňované či potahované (pro zlepšení soudržnosti).

Imitace jsou hojné, velmi rozšířené jsou  hlavně skleněné imitace s obsahem třpytivých částeček (dá se lehce odhalit v plameni, kde se sklo taví). Velmi časté jsou imitace záměnou, kdy je oranžový aventurín vydáván za sluneční kámen.

Kategorie:
 
Os. kategorie:
Barvy:
Minerály a ostatní:
ostatní
Úprava:
kabošony
 
Klíčová slova:
 
Materiál:
 
Techniky:
Sdílet:

Vložení komentáře: Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
6.19 €
doprava
Poštovné a balné: zdarma
Platba předem
ZDARMA - Česká pošta - psaní doporučené0 €
Možnosti platby:
  pouze 1 ks | k odeslání do 6 dnů * K odeslání: 25.3.2019 Dostupnost: skladem Termín odeslání: do 4 dnů od dostupnosti (po-pá)
  * Platba převodem prodlužuje termín o dobu připsání úhrady na účet.
   
   
  Informace
  « »

  Aktivity
  Poslat dotaz na zboží

  Informace o zboží
  Prodejce: Kalkin
  Katalogové č.: 9506973
  Počet zobrazení: 13x
  Vloženo: 24.4.2018
  Počet udělených: 0x
  Provozovatel jako správce osobních údajů zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely. Více informací. Souhlasím