Spodumen - Kunzit, 11,19 ct., 14,2x10,0x9,4 mm
Právě probíhá Předvánoční slevová akce 20% na vše. Ceny kamenů jsou zobrazeny v plné výši, sleva Vám bude započítána až po vložení Slevového kuponu: KJ6-SS8-BBN. Konkrétní pravidla a podmínky jsou uvedeny na mém... více »

Spodumen-Kunzit / ID - SPO-0014 / Brus - Oktagon / Váha - 11,19 ct. / Rozm. - 14,2x10,0x9,4 mm / Čistota - I1 /  Barva - Světle růžová / Úpravy - Bez úprav / Původ - Afgánistán

Velký facetovaný spodumen-kunzit s pěkným odstínem růžové a plnou a bohatou jiskrou (brilancí). Inkluze výrazné na fotografiích nepůsobí v reálu nijak rušivě. Zasazením do bílého kovu se odstín barvy opticky ještě prohloubí.

Brus - dobrý (velmi lehce vyšší, nepravidelný spodek). Fasetace - dobrá (lehce nepravidelná). Vyleštění - dobré.

Všechny zástupce spodumenů (kunzit, hidenit) v mé nabídce naleznete zde.

 

KUNZIT

Chemický vzorec – LiAl(SiO3)2

Barva – růžová až fialová, oranžová

Transparentnost - průhledný k průsvitný

Lesk - Skelný, hedvábný

Index lomu - 1,658 až 1,681

Dvojlom - 0.014-0,016

Měrná hmotnost - 3,15 až 3,21

Tvrdost - 6,5 - 7

Štěpnost – velmi dobrá

Lom – nerovný, zakřivený, splintery (z houževnatých třísek)

Houževnatost - křehký

Vryp - bílý

Ostatní rozlišovací znaky: - vzhledem k vláknité struktuře obsahuje často rovnoběžná vlákna (tyčinky) a podélné fraktury v krystalu. Může fluoreskovat bílé na modrou v krátkých vlnách a tmavě oranžově až oranžově červeně při dlouhovlném světle.

 

Kunzit patří k relativně novým drahokamům, byl objeven teprve okolo roku 1902, ale do širšího povědomí ve šperkařství se dostal až v devadesátých létech. 

Kunzit je růžový až téměř fialový drahokam různých minerálních odrůd spodumenu. Naleziště jsou poměrně rozsáhlá a bohatá. Ale nalézá se většinou ve velmi světlých odstínech s nežádoucími hnědými tóny, sytě a čistě zbarvené kameny jsou vzácné. Vlaknitá struktura způsobuje, že velká část kamenů má tzv hedvábí (jsou zastřené), kameny zcela transparentní jsou spíše vyjímkou. Kunzit má silný pleochroismus, při pohledu z různých úhlů ukazuje světlejší a intenzivnější zabarvení. 

Kameny drahokamové kvality mají velmi silný lesk, půvabnou, mnohdy lehce zastřenou brilanci a jemnou barvu, ale mají nižší tvrdost (6,5-7M, stejná-lehce nižší než křemen). Hodnota obecně roste s intenzitou a čistotou přírodního odstínu. Bohužel kameny z některých lokalit při dlouhodobém vystavení silnému světlu ztrácí barvu. Tento efekt bývá velmi pomalý, ale přece jen je vhodné ho nevystavovat silnému slunčnímu svitu. Kunzit je tedy považován za večerní kámen. 

Dobrá štěpnost a křehkost výrazně ztěžuje opracování i práci s ním. Je velmi citlivý na otřesy a to způsobuje problémy při zasazování. Rozhodně je potřeba se vyvyrovat vyšších teplot (při pájení, leštění), mohlo by dojít k ztrátě nebo vyblednutí barvy, v žáru i k puknutí kamene. Má nízkou odolnost ultrazvuku (vláknitá struktura), proto tento způsob čištění je velmi riskantní.

Poměrně častá je tepelná úprava (Heated) pro zintenzívnění barvy a odstranění nahnědlých tónů. Jiné ošetření se objevují spíše jen sporadicky. Imitace se se zvyšující se popularitou vyskytují relativně hojně, většinou ze syntetických materiálů a barveného křemene a naopak někdy je kunzitem imitovám hodnotnější růžový drahokam. Korálkový materiál se z kunzitu vyrábí vyjímečně (vláknitá struktura znesnadňuje strojové opracování).

Kategorie:
 
Os. kategorie:
Barvy:
Minerály a ostatní:
ostatní
Úprava:
broušené
 
Klíčová slova:
 
Materiál:
 
Techniky:
Sdílet:

Vložení komentáře: Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
Cena není dostupná
doprava
Poštovné a balné: zdarma
Platba předem
ZDARMA - Česká pošta - psaní doporučené0 €
Možnosti platby:

  Zboží je vyprodáno nebo není dostupné.
  Přesto máte zájem o toto zboží? Zkuste kontaktovat prodejce s žádostí o výrobu pomocí odkazu Poslat dotaz na zboží níže.

  Informace
  « »

  Aktivity
  Poslat dotaz na zboží

  Informace o zboží
  Prodejce: Kalkin
  Katalogové č.: 9109517
  Počet zobrazení: 54x
  Vloženo: 5.12.2017
  Počet udělených: 2x