Syntetický citrín, 13,37 ct., 18,5x11,4x11,4 mm

Křemen/Cytrín - SYNTETICKÝ / ID - xHTK-06/006 / Brus - Vrtaná fancy "brioleta" / Váha - 12,37 ct. / Rozm. - 18,5x11,4x11,4 mm / Čistota - IF /  Barva - Hnědožlutá-oranžová / Úpravy - Laboratorně vyrobený hydrotermální metodou / Původ - xxxx (uvedeno Rusko)

Syntetický - umělý křemen/citrín s pěkným, intenzívním odstínem - Palmeira, broušený do klasické briolety (brus strojový ve velmi dobrém provedení - skutečné "AA-AAA").

Brus - velmi dobrý. Fasetace - velmi dobrá. Vyleštění - velmi dobré. Dírka průchozí drátem 0,8-0,9 mm.

 

Syntetické kameny

Přírodní kameny jsou od nepaměti vysoce ceněny a jejich nabídka byla většinou mnohem nižší než poptávka. Což vždy vedlo k tomu, že se přírodní kameny různě imitovaly. A imitace se časem stávali stále sofistikovanější, až vedli k objevení postupů, díky kterým se podařilo vyrábět v umělých podmínkách syntetické minerály. Protože jedním z hlavních důvodů vyrábění synt.kamenů byl pokus o podvedení zákazníka - levnější umělý materiál prodat v ceně přírodního, tak se i výroba synt.minerálů stává stále dokonalejší a jejich odlišení od přírodních stále složitější. V dnešní době, kdy je spousta velkých nalezišť vpodstatě vyčerpáno a poptávka po kamenech stále narůstá, není reálné nasytit trh z přírodních zdrojů, tak i výroba syntetických minerálů stále roste.

 Zcela běžně se vyrábí např.: syntetické - křemeny, spinely, korundy (safír, rubín), opály, smaragdy, alexandrity, diamanty a další. Jejich použití do šperků není nijak na závadu, ale zákazník by měl být o této skutečnosti VŽDY předem informován a to i bez přímého dotazu.

 Aby se mohl kámen označit (korektně) přívlastkem syntetický (umělý) a názvem minerálu musí mít identické chemické složení a fyzikální vlastnosti (až na vyjímky) jako kámen přírodní, pouze krystalizoval / byl vytvořem člověkem v umělých podmínkách.

  Proto by tento přívlastek neměl být používán u běžných imitací z jiných materiálů, syntetické kameny bývají v drtivé většině nesrovnatelně hodnotnější než imitace (např. u křemenů jsou téměř stejně drahé jako přírodní kameny). Bohužel je tato záměrně zavádějící praxe na našich trzích zcela běžná. Viz např. Opalit (který je obyčejným sklem) a jeho zatvrzelé vydávání za synt. měsíční kámen či jako synt. opál....

KŘEMEN - KŘIŠŤÁL

Chemický vzorec - SiO2

Barva - rozmanitá - Křišťál vždy čirý

Transparentnost - průhledný až neprůhledný, Křišťál vždy transparentní

Tvrdost - 7, (6-7)

Hustota - 2,6 g/cm? 2,6 až 2,7 ,  2,63 až 2,65

Lesk - skelný

Index lomu - 1,544 (o) / 1,553 (e)

Dvojlom - 0.009

Štěpnost - neštěpný

Lom - nerovný nebo lasturnatý

Vryp - bílý, šedý

 

Křemen je jedním z nejčastějších minerálů na Zemi s mnoha drahokamovými odrůdami. Mezi nejznámější patří ametyst, citrín, růženín, záhněda, opál a chalcedon (s "pododrůdami" achát, karneol, jaspis, chrysopras...). Někdy obsahuje vměsky jiných minerálů a hornin, které mohou vytvářet velmi estetické vzory. Samotný křišťál je čirý, bezbarvý, má nižší, ale přijatelnou brilanci i tvrdost, ale pro nedostatek lesku a trvanlivosti je jen zřídka řezán na drahé kameny.

Křemen-křišťál je obecně široce dostupný i ve velkých velikostech a vysoké čistotě, ale některé vzorky se zvlášť estetickou hodnotou a raritní/šběratelské kameny mohou dosahovat i poměrně vysoké hodnoty. Většina materiálu ke šperkařskému využití je nějakou formou barevně upravována.

Při práci s křemenem je vhodné dát pozor na neopatrný úder při zasazování, zvláště materiál inkludovaný a některé dentritické vzorky rády praskají. U čirých křemenů nebývá problém s vyšší teplotou. Při použití do prstenu je na místě ochranné zasazení, které zabrání odštípnutí a poškrábání kamene.

Vypalováním (Heated) může získat žlutou barvu-citrín, úprava je trvalá a obecně tolerovaná. Barvení a napouštění barevnými pryskyřicemi je zcela běžné, ale bývá často jen dočasné a někdy se "ztratí" už při čistění. Potahováním kovovou vrstvičkou vzniká tzv. Mystic Křemen (slouží jako náhražka drahšího Mystic topazu). 

Křišťál dříve vpodstatě nebýval imitován, ale s poměrně rychlým růstem jeho ceny se imitace objevují čím dál častěji. Nejčastější je sklo (u korálků, kabošonů) a syntetický křemen (hydrotermálně pěstovaný - stejné chemické i fyzikální vlastnosti jako přírodní, používaný hlavně u fasetovaných kamenů a briolet). Tyto imitace jsou zcela běžné a na trhu s "přírodním" křišťálem již naprosto převládají. Křišťál (zvláště zbarvený) je, ovšem velmi často vydáván za hodnotnější minerály a odrůdy a pravidelně přimíchávám do balíčků smaragdů, rubínů, topazů a dalších minerálů.

Kategorie:
 
Os. kategorie:
Barvy:
Minerály a ostatní:
ametyst
,
ostatní
Úprava:
broušené
,
korálky
,
vrtané
 
Klíčová slova:
 
Materiál:
 
Techniky:
Sdílet:

Vložení komentáře: Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
6.91 €
doprava
Poštovné a balné: 3.55 €
Platba předem
Česká pošta - psaní doporučené3.55 €
Možnosti platby:
  pouze 1 ks | k odeslání do 4 dnů * K odeslání: 25.4.2018 Dostupnost: skladem Termín odeslání: do 4 dnů od dostupnosti (po-pá)
  * Platba převodem prodlužuje termín o dobu připsání úhrady na účet.
  Toto zboží je dostupné pouze pro konkrétního uživatele.
  Informace
  « »

  Aktivity
  Poslat dotaz na zboží

  Informace o zboží
  Prodejce: Kalkin
  Katalogové č.: 9398846
  Počet zobrazení: 27x
  Vloženo: 16.3.2018
  Počet udělených: 0x