Bylo nebylo jedno léto, bylo horké a zdálo se dlouhé a nudné a tak se pár hoplk nadchlo pro můj nápad, že bychom si my,scrapoholici, mohly letní dny zpestřit.

Slovo dalo slovo a tak vznikl první oficiální ATC swap. ATC jsou sběratelské, ručně vyráběné kartičky pevně daných rozměrů – 2,5 palce x 3,5 palce. My scrapařky jsme pochopitelně zvolily naši nejmilejší disciplínu.

První nadšení bylo tak mohutné, že jsme dostaly za úkol vyrobit karet celkem 30. Jako organizátorka jsem kartičky nakonec udělala dvě, jednu klasickou, druhou upomínkovou. Zcela neprozřetelně jsem také souhlasila s recyklací obalového materiálu, což se v konečné fázi zdálo být kritickým momentem.

Když jsem začala karty třídit, vyřadila jsem na tři dny náš obývací pokoj z funkce. Na rozloženém gauči leželo celkem 32 hromádek  po 30 kusech, tedy celkem 960 kusů.

Tyto karty jsem musela jednu podruhé roztřídit na dalších 31 hromádek a zároveň tak dávat ale pozor, aby vždy ta jedna kartička se nevrátila svému výrobci a zároveň nechyběla někomu na hromádce. A protože práce s lepidlem je věc zákeřná, občas se stalo, že se kartičky slepily k sobě a já u poslední hromádky zjistila, že se jedna karta nedostává. Tudíž jsem se znovu musela prohrabat 30 předchozími hromádkami a hledat dvě spojené ATC.

Když už byly kartičky roztříděné,  došlo na balení.  Ačkoli to vypadalo jako že o nic nejde, dalo mi těch 30 balíčků zabrat. Moc mi pomohly poslané známky, díky nim jsem měla rychlý odbyt na poště. Na poště totiž nastala také velká komplikace, na naší mrňavé poště není okénko na hromadné poslání. Po peripetiích s paní poštmistrovou jsem si nakonec domluvila individuální termín a balíčky poslala nadvakrát. Když odešel poslední balíček, hrozně se mi ulevilo, že je to za mnou.

Na závěr několik rad budoucím organizátorkám:

1.       Nikdy se nehrňte do zpracování tolika karet, vypadá to jednoduše, ale realita je zlá

2.       Při samotném třídění mi moc pomohly eurosložky, kam jsem si vložila na papírku jméno budoucí majitelky. Byla to velká pomoc, aby se všechny karty dostaly do správných rukou

3.       Vždy se stane, že do obálky nebude vložena správná suma, počítejte s malými náklady navíc. Jsme jen lidi a chyba se může vloudit kamkoli.

4.       Recyklace je fajn, ale u tak velkého množství byly největší pomocí nadepsané obálky a dárek v podobě předtištěných adres na samolepící štítky!

5.       Počítejte se zpožděním – i  když je pevně daný termín, kdy akce končí, vždy se semele něco, co způsobí pozdní doručení posledních balíčků.

6.       Nikdy zdůrazňuji NIKDY nepořádejte swap takových rozměrů , pokud máte doma prvňáka! Září je tak neskutečně náročný měsíc, že na jiné aktivity vyžadující větší část vašeho času a koncentraci na ně, prostě čas nezbude. Pokud se vám navíc rozstoná už tak vážně nemocný pes, swap zůstane až na tom posledním místě a smutek čekatelek za to nestojí.

7.       Používejte formuláře pro hromadnou poštu a dopředu si zajistěte hromadné odeslání zásilek, jinak pojedete s balíky na poštu několikrát a zbytečně.

8.        900 kusů karet zabere místo, moc místa!

9.       900 kusů karet po 30 balíčcích se nevejde do jedné tašky, ale do tří.

10.   900 karet po kupě je taková krása, která si nikdy nebude opakovat, že to všechno stojí za to!

 

Touto cestou chci všem účastnicím poděkovat za krásný zážitek, bezmeznou trpělivost a také za hromadu velmi milých dárků, které mě nejednou dojaly. Mít před sebou takovou hromadu papírové krásy, to je zážitek na celý život.

Hoplky, díky!