Meduňka

Planetární vládce: Měsíc

Živel: voda

Znamení: Rak

Sběr: Listy se dají sbírat kdykoliv, ale nejlepší období je kdyžse začínají rozvíjet poupata.Mladé výhonky se mohou odřezávat a sušit celé, Sušíme ve stínu. Na podzim by se staré výhony měli odřezat, aby rostlina na jaře vyhnala nové listy. Rozmnožovat ji můžeme stonkovými řízky.

Meduňka - Melissa pochází z řeckého slova znamenající včela. A Meduňka opravdu včely přitahuje. v jižní Evropě je nazývaná "potěšení srdce" a "elixír života". Traduje se, že pravidelné pití meduňkového čaje prodlužuje život. Používala se jako lék na nervové potíže, oblady ran a při nepravidelné menstruaci.

Je zasvěcena bohyni Artemis, Dianě a Bohyni měsíce. Listy Meduňky se louhavalive víně, pokud pohár vína sdíleli milenci, upevnilo to pouto mezi nimi.

Nálev z meduňkových listů se používá k napaření obličeje, nebo ke spláchnutí mastných vlasů. Také se může přidávat do koupele. Čaj ke vhodný při kataru a na bolesti hlavy, sníží horčku a napětí. Mdeuňka je vhodná při poruše trávení, způsobené strachem nebo depresí.

Meduňkový čaj

30g meduňky, 1/2 l vařící vody...necháme 10 - 15 minut louhovat. Pijeme šálek čaje 2x denně.

Uklidňující koupel

60g listů meduňky necháme 15 minut louhovat v 1/2 l vařící vody, scedíme a přidáme do koupele.

Vodní kadidlo

Několik kapek santalového nebo jasmínového oleje

1/2 dílu meduňky

1/2 dílu bílých květních plátků růže

2 díly myrthy

1 díl bílého santalového dřeva

Smícháme olej a mrthu a necháme směs stát tak dlouho, až je lepkavá. Přidáme ostatní přísadya zapálíme na dřevěném uhlí.

 

Ovoce v lihu aneb harmonie sfér (Jitky Pakostové Rostliny v magii)

Do širší sklenice s kvalitním uzávěrem naskládejte po vrstvách ovoce a koření zvolené planetární signatury, přislaďte a zalijte příslušným druhem alkoholu.

Sklenici pečlivě uzavřete a uložte na chladné a tmavé místo na dobu aspoň jednoho lunárního cyklu.

Např. pro sféru Venuše jsem vybrala tyto ingredience:

maliny, vypeckované na kousky nakrájené broskve, 7 semen koriandru, 7 snítek tymiánu, 7 lístků meduňky, 7 okvětních lístků červené růže a víno typu portského nebo jiné sladké červené víno.

Pro navození pocitů planetární harmonie užíváme dle potřeby.

 

Meduňkový sirup

Do dvoulitrové sklenice naskládám omytou nasekanou meduňku – listy i se stonky.

Zaleju 1 litrem převařené vychladlé vody. Přidám jeden omytý překrájený citron a nechám 48 hodin luhovat.

Uvařím sirup z 1 litru vody, 2 kg cukru a 1 vrchovaté  lžičky kys. citronové.

Meduňku přecedím přes plátno a smíchám se sirupem. Svařím  k bodu varu, ale už nevařím, naliju do lahví a zazátkuju korkem nebo dám do skleničky a zavřu a obrátím dno, aby víčko chytlo. Skladuju v chladu a temnu.

 

Meduňka uvolňuje pocity strachu a mírné úzkosti, působí na stavy nervové vyčerpanosti, nespavosti, a lehké depresivní nálady, ale také na žaludeční a střevní neurózy, má protikřečové působení a zabraňuje nadýmání, příznivě ovlivňuje bušení srdce a srdeční arytmie. Při nespavosti je možné přidat k meduňce ještě lípu a majoránku, všeho stejným dílem. Pro posílení mozku a srdce,  je doporučováno meduňkové víno, které si připravíme smícháním bílého vína s jednou hrstí meduňkového listu, který necháme na teplém a tmavém místě 24 hodin vyluhovat. Nápoj pak přefiltrujeme a podle zásady "dobrého pomálu" pijeme 1 skleničku denně. Tato bylina nemá vedlejší účinky, takže je možno ji užívat dlouhodobě, kvůli velkému úbytku silic ale není vhodné používat drogu starší než jeden rok.

 

Meduňkové víno:

při padoucnici.

-          Jeden díl čerstvě nasbíraných listů naplníme do dobře uzavíratelné láhve a zalijeme 9 díly dobrým vínem, dobře uzavřeme a postavíme na 7 dní na slunce. Pak vše slijeme do připravených lahviček.

V malých dávkách uklidňuje trávicí trakt, zvyšuje sekreci žluči, zabraňuje tvorbě plynů, zpomaluje tep a snižuje krevní tlak.

 Další užití:

Meduňka se užívá k aromatizaci nejrůznějších pokrmů jako jsou např. saláty, octy, majonézy, polévky, omáčky i masitá jídla.

Meduňkový olej

1 hrnek kvalitního oleje

½ hrnku meduňky

Meduňku a olej nechte stát 4-5 dní v místnosti při pokojové teplotě, bylinky sednou na dno. Přeceďte do čisté nádoby. Vydrží až ½ roku. Použít do koupele na zjemnění pokožky.