Sepsala jsem pro vám několik odpovědí na nejčastější otázky, které nacházím v diskuzích a ve zprávách ohledně strojního hobby vyšívání.

V oblasti domácího šití je dnes mnoho možností, co se týče výběru šicích a vyšívacích strojů. V dřívějších dobách šily naše babičky na starých šlapacích strojích, které uměly jen rovný steh, naše maminky na modernějších strojích značky Veritas a Lucznik, které měli i několik typů vyšívacích ozdobných stehů, pružné stehy a možnost vyšití knoflíkové dírky. Mnohé z nás mají takový stroj ještě doma. Dnes máme možnost si vybrat mezi mnoha modely mechanických a elektronických strojů s mnoha zajímavými funkcemi.

Dnes bych se chtěla zaměřit zejména na vyšívací a kombinované stroje. Kombinovaný stroj je klasický šicí elektronický stroj s možností nasazení vyšívací jednotky a vyšívací stroj má pouze jednu funkci a to vyšívání.

Kombinovaný šicí a vyšívací stroj nebo jen vyšívací?

Kombinované šicí a vyšívací stroje jsou praktické pro občasné vyšívání a častější využití funkce šití, když totiž vyšíváte, nemůžete šít. Některé větší výšivky můžete vyšívat i několik hodin, protože stroj si řídí rychlost vyšívání a ta je podstatně nižší než ta šicí. Je třeba s tímto omezením počítat a chcete-li častěji vyšívat, volte šicí a vyšívací stroj zvlášť. Vyšívání na domácích strojích má svá úskalí. U strojů s jednou jehlou je třeba při každé výměně barvy nitě stroj navléct, proto je důležité, aby měl stroj kvalitní automatický nebo poloautomatický navlékaček horní nitě. Jako nepostradatelnou bych také volila funkci automatického odstřihu.

Podle čeho vybírat?

Jednoznačná odpověď – podle velikosti rámečku a výrobce. Zjednodušeně řečeno – cena stroje roste s velikostí rámečku. Samozřejmě velkou roli v ceně hraje také značka stroje, ale první pravidlo skutečně platí. Při výběru bych se orientovala zejména na značky Janome, Brother, Pfaff a Husqvarna a samozřejmě Bernina (ale to už je opravdu větší investice). Proč ne ty levnější, které se nově objevily na trhu? Odpověď je jednoduchá, životnost stroje, servis, obsluha stroje, výběr příslušenství a samozřejmě větší důvěra ve výrobce, který již mají dlouholetou tradici a zkušenosti s vývojem domácích vyšívacích strojů. V případě, že plánujete pojmout vyšívání ve větším měřítku, určitě neinvestujte do drahých domácích strojů, ale podívejte se po průmyslovém nebo poloprůmyslovém vyšívacím stroji, ty jsou stavěné na vyšší zátěž a nebudete mít problém při servisních limitech, které jsou u domácích strojů. Pro srovnání: Jedno jehlový domácí vyšívací stroj Brother Innov-Is Stellaire XE1 za 105 900,- vs deseti jehlový vyšívací stroj TEXI IRIS 10 za 139 000,-, opravdu se vyplatí došetřit.

Doporučuji a si připlatit a zakoupit stroj s co největším rámečkem, na který mi bude stačit rozpočet. Na bazarovém trhu je velký výběr poměrně nových vyšívacích strojů s malými rámečky, protože uživatelky brzy zjistily, že právě velikost rámečku je limituje nejvíc. Velmi důležitý je také výkon stroje, budete-li chtít občas vyšívat na silnější materiál jako je koženka nebo kočárkovina. Mějte však na paměti, že tyto stroje nejsou pro vyšívání silných materiálů vhodné a při přetěžovaní materiálem nebo příliš častém vyšívání stroji výrazně snižujete jejich životnost.

Při vybírání si také dejte pozor u kombinovaných strojů na cenu, která nemusí zahrnovat vyšívací jednotku, například Pfaff (mimo Creative 1.5) nebo Bernina.

K většině vyšívacích strojů jdou dokoupit různé velikosti rámečků, před výběrem se vždy přesvědčte, že váš stroj daný typ rámečku podporuje. Pokud stroj podporuje maximální velikost rámečku 20 x 10 cm, větší do něj nedostanete.

Co budu k vyšívání ještě potřebovat?

Není toho málo, je třeba počítat s nákupem vyšívacích nití, a to nejen horních, ale také spodních, které se liší. Dále je potřeba nakoupit různé podkladové materiály které se používají podle vyšívaného materiálu, mohou být trhací, stříhací, vodou rozpustné, samolepící, nažehlovací a v různých gramážích. V neposlední řadě nesmíme zapomenout na vyšívací jehly a další pomůcky, které nám usnadní práci – zahnutá pinzeta, kulaté nůžtičky, lepidlo ve spreji a podobně.

Chci vyšívat vlastní výšivky, jak na to?

Toto je fáze, kterou touha po vyšívacím stroji často začíná. Hlavně pro handmade tvůrce je tato představa velmi lákavá, protože tím mohou rozšířit svou nabídku výrobků. No a nastává kámen úrazu. Abychom si mohli vytvářet vlastní výšivky, je třeba si uvědomit, že do stroje nelze nahrát jakýkoliv obrázek a vyšít jej. Tak to nefunguje. Stroji musíme obrázek přeložit do jeho „jazyka“, aby pochopil, co má vyšívat, jakým stehem, kdy střídat nitě, jaké použít napětí a uzpůsobit rychlost vyšívání, na jaký podklad je výšivka určena, to vše se ve výšivce musí naprogramovat.

Některé vyšívací stroje mají v sobě software, který umí výšivku lehce upravit. Ke strojům, které to neumí, výrobci přikládají program do počítače nebo aplikaci do tabletu zdarma. Tyto programy/aplikace umí výšivku zmenšit/zvětšit (maximálně o 20 %) ovšem bez přepočítání počtu stehů, takže výšivka nikdy nevypadá tak pěkně jako originál, můžete výšivku otáčet, přidat jinou výšivku nebo nápis, změnit barvy. To je tak vše. Toto lze provádět s již hotovými naprogramovanými výšivkami, které máme od výrobce ve stroji nebo zakoupené na internetu. Pozor, takto zakoupené nebo volně stažené výšivky nelze upravovat žádným jiným způsobem a v 99 % jsou proti úpravám chráněné (autorské právo).

Pro vytváření vlastních výšivek slouží speciální programy, například ERA, Hatch, Wilcom, Janome Digitizer, Premier 2+, PE Design a další, je jich opravdu velké množství, většinou každý výrobce strojů vyvíjí svůj program, protože každý výrobce používá jiný formát výšivek (jiná koncovka u souboru výšivky). Mnohé stroje podporují velké množství různých typů souborů výšivek, je třeba si nastudovat návod. Musíte počítat s tím, že program, kde skutečně vytvoříte kvalitní výšivku něco stojí, v ceně kolem 25 000,- již pořídíte kvalitní vyšívací program. Například ERA se dá platit v různých licencích, ale pozor na rozsah možností (omezení počtu stehů, velikost výšivky apod.). K programu doporučuji absolvovat školení, pokud nemáte vůbec zkušenosti s grafickým programem, CAD, Corel a podobě, je těžké se s tím naučit pracovat a trvá velmi dlouho, než sami vytvoříte kvalitní originální výšivku. No dodám, že pokud neumíte malovat, bude to ještě těžší. Výšivku si můžete v programu vytvořit i bez obrázkové předlohy, ale to je spíš pro zkušené uživatele. Většinou se do programu nahraje obrázková předloha a ta se musí celá překreslit, upravit a nastavit potřebné parametry. Mnoho programů má automat na převod obrázků, ale i takovou výšivku musíte ručně „překlikat“, přenastavit a upravit a mnohdy to trvá déle, než kdybyste se snažili ji vytvořit bez automatu.

Mohu použít zakoupené výšivky ke komerčním účelům?

Zjednodušeně řečeno ano, ve většině můžete, ALE je třeba si u jednotlivých tvůrců (nebo e-shopů) zjistit rozsah licence pro komerční použití, někteří toto neumožňují, ale velká většina ano. Omezení platí hlavně pro počet výrobků (je potřeba si vykomunikovat podrobnější podmínky) a způsob prodeje takových výrobků, zpravidla nesmí být prodej zprostředkován další osobou. Licence bývá uvedena přímo na stránce e-shopu nebo u jednotlivých výšivek na e-shopu. Pamatujte, že toto platí u výšivek zdarma, dále u takových výšivek platí zákaz sdílení nebo úpravy či volného přeposílání dalším uživatelům. Výšivky, které jsou poskytovány výrobcem při koupi stroje, nebo licenční výšivky (postavičky Mickey a podobně) mají velmi omezenou licenci a komerční použití možné není!

Jak na první vyšívání výšivky

Nejdůležitější ze všeho, je mnohokrát vyřčená a pravdivá fráze: bez návodu to nejde! V první řadě, než založíte do stroje nitě a rámeček s látkou si velmi dobře prostudujte návod, případně si najděte nějaká videa na Youtube, velmi vám to usnadní práci a ušetří nervy. Stačí malá chybka v navlečení nití a stroj bude dělat při vyšívání neplechu. U některých kombinovaných strojů výrobci přikládají dvě cívková pouzdra – na šití a vyšívání, každé má jinak nastavené napětí spodní nitě.

Máte-li stroj dobře navlečený, je řada na upnutí látky do rámečku. Pamatujte si jednu zásadu, bez podkladu (až na pár výjimek) vyšívat nejde. Velikost rámečku vybíráme podle velikosti výšivky, musíme si pamatovat, že pokud stroj má maximální velikost rámečku 15x10cm, tak větší výšivku vyšívat nemůžeme. Jak povolit rámeček a správně napnout látku najdete v návodu u svého stroje, látka s podkladem musí být dobře napnutá, rámeček nesmí dřít plastem při posunování na desce stolu, v rozích by látka ani podklad neměly dělat varhánky. Výjimkou jsou pružné látky jako teplákovina nebo úplet, o tom budu psát v jiné kapitole.

Máme navlečené nitě a látku s podkladem v rámečku. Nyní je čas na nahrání výšivky do stroje. Máme-li výšivku (předlohu, matrici) počítači, přeneseme ji do stroje pomocí USB klíče nebo jiným způsobem, jak nám píší v návodu, některé stroje můžeme k počítači připojit kabelem nebo stroj ovládáme tabletem či mobilním telefonem s příslušnou aplikací, v neposlední řadě máme ve stroji nějaké výšivky nahrané od výrobce (může se lišit podle modelu nebo výrobce). Po načtení výšivky do stroje nasadíme rámeček, zkontrolujeme ještě jednou nastavení stroje – napětí nitě, nastavení velikosti rámečku, zda máme nasazenou správnou jehlu a dobře navlečeno. Nyní můžete spustit vyšívání, pokud teprve zkoušíte a nemáte jistotu, doporučuji snížit rychlost vyšívání, aby se hned na začátku nestal nějaký závažnější karambol a stroj se nepoškodil.

Pokud vše šlape jak má, za pár minut máte vyšitou svou první výšivku. Pokud se vyskytly problémy ohledně smyčkovaní nitě, spodní nit vám vylézá nahoru a podobně, zkontrolujte napětí nití a navlečení, může být problém v nevhodném podkladu nebo kombinaci látky a podkladu. Občas to bývá trochu alchymie. Podrobněji o možnostech vyšívání se rozepíši v jiné kapitole.

Děkuji Vám za statečnost, že jste dočetli až sem a přeji Vám pevné nervy při výběru vyšívacího stroje, mě to trvalo rok.

Vaše Katka.