Velikonoční kraslice je natvrdo uvařené nebo vyfouknuté prázdné vejce, ozdobené různými výtvarnými technikami. Od dob raného křesťanstvíjsou kraslice v křesťanské tradici nedílně spojeny s Velikonocemi, kde symbolizují plodnost a znovuzrození.

Zdobení skořápek vajec lze vysledovat až do pravěku. Ve starověkém Egyptě či Persii se také na svátky jara barvila červeně vajíčka. Obyčej malování vajec znali antičtí Římané. Nalezly se i v polských archeologických výzkumech z 10. století. Křesťanství přijalo symboliku červené, jako krve Krista.

Kraslice slouží ženám a dívkám o Velikonocích jako odměna pro koledníka za tzv. pomlazení, čili vyšlehání pomlázkou. Původně byly takové dárky vykoupením, dárkem, součástí velikonoční koledy a pomlázka či oblévačka byly zábavným trestem pro málo štědré dívky.

Věřilo se v magickou moc vajec a k jejímu posílení se pomalovávala různými magickými ornamenty. Magie postupně vymizela, zůstaly jen ornamenty převážně abstraktní nebo rostlinné a zvířecí motivy symbolizující přírodu probouzející se k životu.

V symbolice se výrazně uplatňovala červená barva. Od ní je i nejčastěji odvozován původ slova kraslice (ze staroslovanského krasnyj, krasniti). Červenou kraslici si dívka nechávala pro hocha, na kterého si tajně myslela.

Vejce darované z lásky muselo být nejen červené, ale také plné. Prázdné bílé skořápky byly spolu s prázdnými ulitami šneků symboly smrti a sloužily ke zdobení Morany. Duté malované kraslice (tzv. výdumky) jsou k vidění až v moderní době a jsou nyní také výhodným komerčním artiklem. Aby se stihlo namalovat dostatek vajec, malovaly se předem až průběžně po celý rok, a nebylo tudíž možné malovat vajíčka plná, protože by se zkazila.

Technik zdobení vajec existuje řada, od nejjednodušších, jakými je

 • reliéfní kresba voskem nebo
 • jednoduché batikování,

přes složitější, jako je

 • vícebarevná batika či
 • leptání,

až k nejobtížnějším, kterými jsou

 • polepování slámou či sítinou.. nebo mákem!
 • vyškrabování neboli gravírování.

Další, poměrně komplikovanou technikou je

 • drátování,
  Modrásek čekající na koledníky 

patrně nejkomplikovanější je pak

 • prořezávání a vrtání.
   

Tyto dvě techniky ovšem nepatří ke klasickým, ale jedná se o vcelku moderní způsoby.

Stále častěji se vyskytuje

 • polepování vajíček obtisky, samolepkami či ubrousky technikou decoupage
 • krásná velikonoční dekorace vznikne artyčokové technice.
 • a stále dostupnější plst či rouno umožňuje různé barevné kombinace
    

 

Každý ví, že vajíčka snáší slepička.

 

V Německu či Francii mají děti na Velikonoce plno práce, aby posbíraly v zahradě ukrytá vajíčka od zajíčka. Tato tradice s obměnou (liška, kohout či skřivánek) se vyskutuje i v naší domovině.

  Vajíčko s překvapením

Nezapomeňte doma tašku či košíček!

Co Vám tedy přejeme? Krásné svátky v rodinném kruhu, bohatou pomlázku a veselé Velikonoce.

 

Anketu s finalisty Soutěže krajů na téma Dejte vejce malovaný naleznete v tomto blogu.