Odmalička miluju citrónovou kůru.

Když se teď na jaře objevily v obchodě bio citrony, zajásala jsem. Bude se zavařovat! Džem z nakrájených kousků citrónů, plátků zázvoru a ideálně květů černého bezu  - ...a cukr. Jaro bylo chladné, a tak jsem vzala letos zavděk pouze bezovými poupaty.

I když jsou citróny bio, dopřejeme jim desetiminutovou koupel ve vodě s octem. 

Nůž do ruky - jde se krájet...a trhat třapiny černého bezu.

A...do hrnce!

Vaříme...

Pustila jsem se do vaření džemíku na zahradě, takže polní podmínky...  na propan-butanové láhvi  v zahradní chatce :)

Suroviny: 1/2 kg bio citrónů,  kus oddenku zázvoru podle chuti a preferencí, cca 20dkg cukru a hrst 8-10 květenství černého bezu.

Chyba byla dát poupata vařit hned. Stačilo by přihodit minutku před koncem, zelená poupátka  takto změnila barvu do odstínu vyšeptalého špenátu... U květů bezu ta změna barvy tolik nevadí.

Celková doba varu 1/4 hodiny - díky peptinu v citronech džem zhoustl tak akorát. (Mimochodem, mlsala jsem už syrové - a vůbec to nebylo špatné, klidně do ovocného salátu.)

Džem je nahořklý, aromatický, lahodný. S bílým jogurtem... výborný.

Dobrou chuť!

Citróny obsahují kyselinu citrónovou, vitamín C, B2 a P, jód, minerály (draslík, vápník, hořčík, zinek a železo), karoteny, proteiny, vonné silice, bioflavonoidy, organické kyseliny i trochu cukru.

Oplodí (ta často vyhazovaná slupka=citronová kůra) je zdrojem vonných silic, pektinů a hořkého limonemu. Limonen je jedním z nejčastějších terpenů v přírodě. Má protizánětlivé, antioxidační, a také antistresové vlastnosti. 

Použité odkazy:

 https://www.rehabilitace.info/zdravotni/limonen-a-jeho-ucinky-na-zdravi-ma-protizanetlive-antioxidacni-i-antistresove-vlastnosti/

https://www.celostnimedicina.cz/citronik-limonovy-citrus-limon.htm