S babím létem zvolna přichází podzim. Sklízíme, uskladňujeme a připravujeme záhonky na období klidu. Každý zahradník má tolik plevele, kolik zaslouží :) U mně se daří pýru...

Pýr plazivý je zlobivý odolný plevel, ale také vynikající léčivka.

Při zakládání nových záhonů koncem srpna jsem si jej opravdu užila. Jeho oddenky byly všude.

Dlouhé, pružné... a vlastně docela hezké. Prsty si s kořínky samy začaly hrát.

Odreagování po namáhavém kopání ploskořezem.

 

Umotala jsem si náramek z trávy - doslova. 

Pýr má vynikající schopnost konkurence a přežití. Jeho oddenky se rozzřezané suší (droga Radix graminis). Jsou hydroskopické - pohlcují vlhkost. Obsahují  inositol, draselné soli, sacharidy, slizy, kyselinu křemičitou, inulin a různé enzymy.

I kočky a psi jej mají rády. Když se "pasou",  je to často právě na pýru.

Elytrigia se používá vnitřně k podpoře vylučování moči, tím se urychluje vylučování nežádoucích solí a zmenšují se otoky. Kladně ovlivňuje hospodaření s tuky, snižuje cholesterol a hladinu cukru v krvi, preventivně působí na játra a zlepšuje látkovou výměnu.

Pýr je známý také pod lidovými názvy: koření travní, pejr, pejř, pejřavka, pejří, pejřka, pepřavka, plazivka, polní planá pšenice, psí tráva, pýřavka, travní kořen nebo věchtoví.

Zdroj:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pýr plazivý

https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/165-pyr-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

 

.........................................................................................................................................................................................

Dodatek:

Odvarem z pýru se kropily místnosti, které se měly do hloubky očistit.