Háčkování je v dnešní době oblíbenou kratochvílí pro obrovské množství nadšenců z celého světa, je to forma odpočinku a práce zároveň, a navíc je to způsob, jak si vlastníma rukama vytvořit něco úplně nového. Ale jak vůbec tato technika vznikla? Tato otázka mi už nějakou dobu vrtala hlavou, a tak jsem se rozhodla zapátrat po odpovědi a podělit se o ni i s vámi.

Přesné stáří háčkování můžeme pochopitelně určit jen velmi těžko. Nemnohé archeologické nálezy nám ale napovídají, že jeho různé formy nejspíše vznikaly nezávisle na sobě už od pravěku v oblastech Číny, Arábie či jižní Ameriky, odkud se šířily dále do Evropy.

Háčkování, jaké známe dnes, má pravděpodobně kořeny v čínském vyšívání, které se do Evropy rozšířilo v 17. století. V této technice šlo prakticky o vyšívání řetízkovým stehem velmi jemným háčkem na látku napnutou na rámu. Není proto velkým překvapením, že postupem času se tato technika obešla bez látky na pozadí a začalo se se samotným řetízkem, pro což si Francouzi našli název „háčkování ve vzduchu“.

Postup vyšívání řetízkového stehu | vysivani-online.cz

řetízkový steh (zdroj obrázku: https://vysivani-online.cz/postup-vysivani-retizkoveho-stehu/)

Tento způsob háčkování se dále vyvíjel a v průběhu 18. a 19. století začal zažívat výrazný rozmach. A právě z této doby, kdy se v 1. polovině 19. století v anglických pramenech poprvé objevuje výraz crochet (tedy anglicky háčkování), o něm máme první opravdu věrohodné písemné doklady.

Za matku novodobého háčkování je považována Francouzka Eleonore Riego de la Branchardiere, která se proslavila svými háčkovanými krajkami. Roku 1846, ve svých pouhých 18 letech, vydala knihu „Pletení, háčkování a síťování“, ve které zveřejnila mnoho vlastních vzorů. Miliony žen pak chtěly nosit vlastnoručně vytvořené krajky podle Eleonořiných vzorů, což značně ovlivnilo módu celé viktoriánské éry.

Historie háčkování - blog.svetprize.cz

Eleonore Riego de la Branchardiere (zdroj obrázku: https://blog.svetprize.cz/historie-hackovani/)

Později během svého života vydala Eleonore další desítky knih a vzorníků, které pomohly obrovskému rozšíření háčkovací techniky a byly velmi populární. Dokonce pomohly řadě rodin dostat se z tíživé situace během irského hladomoru v polovině 19. století, kdy mohly irské ženy podle Eleonořiných knih vytvářet a prodávat poptávané módní oděvy pro anglické šlechtičny.

Chcete být v módě in? Inspirujte se viktoriánskou érou - Femzin.cz

viktoriánská móda (zdroj obrázku: http://www.femzin.cz/chcete-byt-mode-in-inspirujte-se-viktorianskou-erou/)

Během 20. století zažívalo háčkování jak éry rozvoje a oblíbenosti, tak období, kdy se na něj téměř zapomnělo. Dnes, na počátku 21. století, však můžeme myslím s potěšením konstatovat, že je háčkování opět na vrcholu a stále se rozvíjí.

 

využité zdroje infromací: