Nedávno tudy proběhl blog o makových panenkách. Díky moc za něj, protože kvůli němu jsem se vypravila k poli, že udělám a vyfotím makovou panenku, jakou jí znám já. Nakonec ale vzniklo daleko víc věcí, než jen maková panenka:)

Nejdřív nějaké fotky:

No nejsou ty máky krásně červený?:) Vzpomněla jsem si, že jsem mák viděla v botanické zahradě v Táboře mezi rostlinama, které se v barvířství používaly při barvení látek na červeno. Nasbírala jsem si teda kromě poupat na panenky i okvětní lístky odkvétajících máků a pustila se do pokusu.

Máky začaly ve vodě ihned pouštět temně červenou barvu:

Zkusila jsem postupně barvit bez mořidel, s kamencem i s modrou skalicí a takhle dopadl výsledek:

V první řádce je výsledek makových lístků spolu s kamencen (síranem hlinitodraselným). Druhý řádek je barvený bez mořidel a třetí řádek s modrou skalicí. V prvním sloupci je bavlna, pak len, pak hedvábí a nakonec vlna. Červeně mi nevyšlo vůbec nic:) Nejlíp se tentokrát obarvilo asi hedvábí, jindy mi nejlíp vychází vlna. Ta tentokrát vyšla růžovofialová, našedlá a kupodivu šedozelená, což mě docela překvapilo, když se vařila v červené barvě. Hedvábí je krásně tmavě fialové, světle růžové a hnědé s měděným nádechem. Rostlinné materiály jsou jako obyčejně hodně světlé, při barvení bez použití mořidel zůstaly skoro bílé.

Vzorky většinou napůl skrývám a dávám na slunko, abych zjistila, jak moc barva bledne (viz předchozí blogy). S těmito kousky to udělám samozřejmě také, ale bojím se, že se barva dost ztratí i na zakryté části. No uvidíme, výsledky pak samozřejmě vyfotím a dám do některého příštího blogu o barvení.

No, a konečně došlo i na makovou panenku:)

Květ jsme vyloupli z poupěte, lístky obrátili naruby, udělali "pásek" ze stýbla trávy a přidělali ručičky. Pylový tyčinky se můžou otrhat buď všechny nebo jen vepředu a vzadu má pak panenka černý "vlásky".

A nakonec ještě jeden výrobek, inspirovaný červnovým polem, který teď můžete najít u mě ve zboží:)