Miluju květiny, bylinky i různé plevely. Moc ráda maluji semínka, mechy a lišejníky. A taky si sama pro sebe vedu malý ilustrovaný herbář.

Nabídka malovat léčivé pokojovky do časopisu Kreativ mě moc potěšila, protože můžu malovat to, co mě baví! A co mě těší dvojnásob, je to, že se ilustrace líbí i čtenářům.

Jedna ze čtenářek, paní Veronika, dokonce poslala do redakce krásný mail.

I ten se stal motivem k tomu, abych napsala tenhle článek.

Jak vznikají ilustrace pro herbář

 

Některé rostliny znám, nebo je dokonce mám doma, jiné si musím podrobně nastudovat. K tomu mi pomáhá moje sbírka herbářů a odborných knih. Nejradši ale jsem, když si můžu předlohu naživo prohlédnout a podle svých potřeb nafotit.

Velkou pozornost věnuji detailům, texturám. Pro každý obrázek si skládám jinou barevnici. Ta nakonec zůstala i v tisku, jako docela hezký dekorativní prvek.

Zelené odstíny si většinou míchám, aby působily živě.

 

Když je namalováno, herbář jde do tisku

 

Kreativ vychází jednou za dva měsíce, mám tedy obvykle dost času na to se ilustraci věnovat. Jde totiž o disciplínu na čas hodně náročnou. Úplně nejlíp se mi většinou maluje po večerech.

Takhle vypadá obrázek u mně na stole při umělém osvětlení.

 

… a takhle za denního světla a otištěný v časopisu.

 

Bezvadné je, že listy s ilustracemi jsou na pevném papíru, takže si je můžete z časopisu vyjmout a založit si svůj ilustrovaný herbář. Pěkně budou vypadat i zarámované jako obrázek.

V tomto roce jsem pro herbář časopisu Kreativ namalovala šest rostlin, poslední léčivou pokojovku si můžete prohlédnout v aktuálním čísle.

Ilustrovaný herbář pro Kreativ budu malovat i v příštím roce, ale jeho zaměření zatím nemůžu prozradit.