Obojek pro psa patří mezi základní vybavení, když už nějakého toho chlupáče máte doma. Nabídka různých druhů provedení a materiálů je natolik široká, že nejde jen tak jednoduše říci, která varianta je nejlepší. Navíc každý pejskař Vám řekne, že má dobré zkušenosti s tím konkrétním svým nejpoužívanějším typem. Ovšem Vám vůbec nemusí vyhovovat! Nakonec je celý výběr obojku jen a jen na Vás.

 

MATERIÁL OBOJKŮ

Obojky pro psy se vyrábí z různých materiálů. Jako nejpoužívanější bych označila obojky z kůže či koženky, obojky nylonové a obojky kovové.

  • Kožené obojky

Tyto obojky jsou velmi oblíbenou variantou mnoha chovatelů. Zajišťují možnost různého provedení obojku, trvanlivost, zatížitelnost a v neposlední řadě i ozdobu psa. V dnešní době lze najít i krásně zdobené kožené obojky. Sedlářské řemeslo je nádherné a výrobky pro psy jsou při kvalitním zpracování téměř nezničitelné.

image image image

Zdroj: https://www.fler.cz/lazybone

  • Kovové obojky

Myslím, že kovové obojky patří mezi méně používané. Jedná se o řetízky, které mohou být v jedné řadě či víceřadé. Většinou se vyrábí ve „stříbrné“ barvě a různém provedení, převážně jako stahovací a polostahovací. Opět se najdou chovatelé, kteří na tento materiál obojků nedá dopustit a doporučují jen ten.

  • Nylonové obojky

Obojky vyráběné z nylonového popruhu jsou jedny z nejpoužívanějších. Obojky bývají hladké, pouze jednobarevné z popruhu, případně z vytkávaného popruhu s různými vzory. Nylonový popruh se také často zdobí stuhami, čímž se dosáhne různých vzorů a motivů, které lze následně aplikovat i na dalších chovatelských potřebách a tím dosáhnout jednotného sladění pánečka a pejska. Nylonové obojky jsou zastoupeny v různých variantách provedení a jsou schopny uspokojit i toho nejnáročnějšího chovatele, který hledá kvalitu a užitnost.

image image image

 

  • Podšití obojků

Někdy je vhodné kombinovat různé materiály použité k výrobě obojků. Jednou z možností je podšití obojku. Používají se různé druhy tkanin od plsti, přes flees až k softshellu. Podšitím obojku se dosáhne změkčení základního materiálu. Obojek je jemnější k srsti psa, vypolstrovaný, pohodlnější a v neposlední řadě i velmi estetický.

image image image

 

Máte svůj oblíbený materiál obojků? Preferujete raději kůži nebo nylon? Nebo používáte jiný, méně často používaný materiál, který zde není uveden? Budu ráda, když se podělíte o své zkušenosti.

 

PROVEDENÍ OBOJKŮ

Provedení obojku nebo-li střih obojku určuje jeho vhodnost použití. Pro různé pejsky, pro různé situace se vždy hodí jiný typ. Záleží jen na pánovi, který pro svého pejska vybere. Nikde není řečeno, že nemůžete používat zároveň i různé typy obojků k různým činnostem.

  • Obojky klasické

Asi nejpoužívanější typ obojku. Vhodný jak pro malá, střední tak i pro velká plemena psů. Je to obojek, který se vyznačuje svým pevně daným obvodem. Většina obojků jsou velikostně nastavitelné, tudíž nastavíte vhodnou velikost pro Vašeho pejska a tu už tento obojek mít bude. Regulace velikosti je vhodná také pro silně osrstěná plemena, která mohou mít rozdíl v letní a zimní srsti.

Klasické obojky se zapínají dvěma různými způsoby. U kožených obojků se více setkáme se zapínáním na přezku. Je to stejná přezka jako máte na pásku ke kalhotám, kde na druhém konci jsou různě provedení dírky, díky kterým se reguluje velikost obojku. Obvykle je přezka z kovu. Toto stejné zapínání používají různí výrobci i u obojků nylonových. Dalším typem je zapínání na trojzubec. Toto zapínání se více používá pro nylonové obojky. Používá se jak plastový trojzubec, tak kovový.

image image image

Klasické obojky mají nejširší využití. Můžete je používat k běžnému nošení, mohou je mít psi při volném pobytu na zahradě, k procházkách, výletům. Stejně tak je můžete použít v kombinaci s postroji při různých sportech, ať již při nácviku, tak při výkonu, pokud není v pravidlech obojek vysloveně zakázán. Nosit je mohou jak nejmenší plemena, tak středně velcí a jistě i velká a obří plemena psů.

  • Polostahovací obojky

Někteří chovatelé upřednostňují použití polostahovací obojků. Polostahovací obojky převlékají přes hlavu psa, kde následně volně sedí na krku. Pouze při tahu psa dochází ke stažení obojku a zároveň krku psa. Toto stažení však není nekonečné, ale jen dle nastavení obojku. Některým psům stačí, když obojek psovi obejme krk natěsno, někteří chovatelé nastavují obojek tak, aby došlo dokonce k částečnému zaškrcení psa.

Polostahovací obojky jsou opět vhodné pro většinu psů. Pán si polostahovacím obojkem zajistí větší jistotu se psem. Ví, že se mu pes za stresové situace nevyvlíkne z obojku, což se může u klasického obojku stát. Když pes na obojku více zatáhne a dojde ke stažení, hned pozná, že je něco špatně měl by zvolnit chůzi, tudíž se tento obojek hodí i k eliminaci tahání na vodítku.

image image


Polostahovací obojky jsou vhodné na standardní procházky, venčení, menší výlety. Jistě najdou i uplatnění opět v kombinaci s postrojem v různých sportech. Ovšem nedoporučila bych tento typ obojku pro běžné nošení na zahradě či k procházkám na volno v přírodě. Právě proto, že obojek v nestáhnutém stavu volně leží psovi na krku, může dojít k zachycení obojku. V lepším případě se psovi obojek vyvlékne, ale v horším případě se může zachytit tak, že nebude pes schopen se z obojku vyvléknout.

  • Stahovací obojky

Ve stahovacím provedení se používají obojky asi nejméně často, ovšem používají. Jedná se o to, že obojek nemá žádnou „zarážku“ a tak když pes zatáhne, tak se obojek stáhne na nejmenší možný obvod tj. přímo škrtí psa. Tohoto efektu používají někteří chovatelé u agresivních, divokých, nezvládnutelných psů. Při velmi častém používání tohoto obojku se však práh bolesti psa posouvá natolik, že pes by byl za určitých okolností se schopen opravdu sám uškrtit.

Tento typ obojku se používá spíše jako výchovný, ke cvičení. Určitě ho nedoporučuji používat nastálo. Jeho zápory při volném pohybu jsou stejné jako u polostahovacího obojku, ovšem zde mohou být následky zachycení se psa za obojek opravdu fatální.

 

OBOJKY NEZAŘAZENÉ

Možná někteří marně hledají i další druhy psích obojků. Jedná se především o obojky, které jsou používány k výcviku, ke korigování nevhodného či nežádoucího chování. Vyjmenovat lze především obojky elektrické a ostnaté. Protože nejsem zastáncem těchto obojků, dovolím si pouze je zde zmínit. Používání těchto obojků by vždy mělo být za konzultace s odborníkem na chování psů, po pečlivém zvážení a na nezbytně nutnou dobu. Věřím, že většinou se dá použití těchto pomůcek předejít včasným důrazným výcvikem a za použití mnohem mírnějších prostředků.

 

CO ŘÍCI ZÁVĚREM?

Pokud jste hledali odpověď na to, který typ obojku je ten pravý, jistě jste ji nenašli. Musíte zvážit více faktorů, způsob předpokládaného využití a vhodnost k danému plemeni. Snažila jsem se Vám udělat malou exkurzi a ukázat Vám jaké jsou možnosti. Na Vás je, abyste si našli ten správný obojek pro Vašeho pejska, který bude vyhovovat Vám i jemu. A nezřídka to je hledání formou pokus-omyl.

 

Děkuji za Vaši pozornost a při hledání vhodného obojku doporučuji nahlédnout do nabídky Nejen-obojky, ráda se Vám budu věnovat a pomohu Vám s výběrem toho pravé obojku pro Vašeho pejska :-)