Jako každý rok se nesmírně těším na jaro.  Slunečných dnů je v naší lokalitě obvykle znatelně méně, než v jiných částech naší země, a nástup jara je tak oproti zbytku republiky o dost opožděný.

Možná právě proto o to víc vítaný.

S každým slunečným dnem vybíhám na zahradu a jdu zkontrolovat, jak si vedou první odvážllivci. Každý lísteček, každý kvítek  probouzí ve mně nadšení a radostné očekávání nové nadějné sezóny a zaplavuje mě pocitem pozitivní energie. Nejsem žádný zahradník, ani zahrádkář, ale těší mě obklopit se přirozenou krásou, kterou dokáže příroda opakovaně vykouzlit. Tou se pak nechávám inspirovat při své tvorbě.

S lítostí ale pohlížím na to, kam se ubírá dnešní zahradní tvorba. Když slyším požadavek na bezúdržbovou zahradu, naskakují mi pupínky.  Chápu, že v dnešní uspěchané době nemají lidé na udržování zahrady čas. Pak ale opravdu nechápu, proč si takoví lidé dům se zahradou vůbec pořizují. Obvykle nakonec mají většinu zahrady vydlážděnou a vybetonovanou a ty zbytky přírody, kterými si betonové plochy ozdobí, jsou zmrzačené do umělých tvarů tak, aby se na ně dobře dosáhlo. Pěknou přírodní zahradu dnes najdete málokde. A bohužel se pak ještě dočkáte komentářů obsahujících slova jako - přerostlé, džungle, neupravené, neudržované. Zatímco to správné slovo je : PŘIROZENÉ.

 

Letos jsem si zázraky probouzející se zahrady zdokumentovala a nabízím to potěšení i vám.

  

  

 

O prvenství soupeří talovíny se sněženkami, ale nedočkavým včelám vyhovují stejně obojí květy.

Hned za nimi následují bledule a krokusy.

 

  

   

 

Plicníky a pupkovce odrážejí modř oblohy svými něžnými kvítky.

 

  

  

 

U hyacintů se už taky něco chystá! 

 

  

  

 

Zatímco ty za oknem jsou v plném květu. Ovšem i je čeká stejný osud. Až odkvetou, budou zasazeny  na další místo v zahradě a pak se každé jaro připojí k těm, co už tam rostou.

 

  

 

Mininarcisky začínají kvést zprvu nesměle, ale sluneční paprsky jim rychle roztáhnou jejich zářivé sukýnky.

 

  

  

 

Taky petrklíče už to rozbalily naplno a líska se ověsila zlatavými náušnicemi. Koniklece se však ještě choulí mezi uschlými loňskými listy a pivoňka opatrně nakukuje z pod zimní peřinky. Jejich čas teprve přijde.

 

  

  

 

A než se pustím do hledání dašího zázraku ucínovala jsem náušnice pro pravou jarní pohodu . 

 

 

Krásné jaro všem!