Zadání znělo: "Balada o duhové kuličce" na motivy stejnojmenné písně a klipu kapely Znouzecnost


image

 

Motiv jsem měla vymyšlený. Začala jsem shánět kuličku. Ale jak na potvoru žádná vhodná v dosahu - chtěla jsem minerálovou kuličku, z přírodního minerálu, broušenou, ideálně do zelena. A poměrně velkou. Nikde nic. Až jsem zabrousila ke košíku s vinutkami. Přebírala jsem je a přebírala, pořád se mi nic nehodilo. Jen jedna. Jenže modrobílá...

Měď, modrá a bílá nejde moc dohromady. Aspoň ne v daném poměru. Hodil by se bílý kov... Dobrá, stejně tu mám několik špulek silně postříbřeného měděného drátu. Zkusím to s ním.

Prvních několik pokusů skončilo v koši. Ukázalo se, že motiv bude třeba modifikovat, protože původní provedení nevypadá zdaleka tak dobře, jak by mělo. Původní tvar disku jsem tak změnila na tvar červené krvinky, s velkým jádrem uprostřed tvořeným vinutkou.

Modifikace motivu si vyžádala také přidání korálků - kovových i broušených minerálových rondelek. V souladu se zamýšlenou barevností jsem tedy přidala drobné rondelky topazů a labradoritů spolu s několika křišťálovými. Ve své podstatě už se jednalo o úplně jiný šperk, než byl v původním návrhu. Ale i to se občas stává. Třeba ten původní přecejen někdy dojde realizace.

Začala jsem postupně stavět strukturu krvinky, pěkně od středu, s velmi dlouhými dráty pro kostru.

image

 

Některé spoje se neosvědčily a byly opět rozebrány, přepracovány. Tušila jsem, že největším oříškem bude přidávání drátů kostry, ale ten se mi podařilo rozlousknout velmi zdárně.

image

 

Přibývalo patro po patru, jedno s topazovými rondelkami, druhé s labradoritovými. Ve vlnkách korespondujících s kresbou na vinutce.

image

 

Bojový úkol: "Nevypíchnout si oko." Ještě že nosím brýle :))

image

 

Nakonec bylo potřeba krvinku uzavřít a vytvořit tak krajkový vnější obal ze všech stran, ne jen otevřený trychrýř.

image

 

Přidala jsem trojřadý jemný řetízek, spojky, proplétanou šlupnu a zapínání.
image

 

Na závěr přišla patina, které utlumila přílišný lesk postříbřeného drátu, a leštění, jenž nechalo vyniknout všechny stuktury a kamínky.

image

Detail zapínání:

image

Pohled z "ptačí perspektivy" na náhrdelník, jemuž vévodí vinutá kulička. Jemné modravé odlesky labradoritů v šedivé záplavě doplňují jiskřičky v srdcích topazů a drobné kovové kuličky. Vše dohromady pak nechá krásně vyniknout vinutku.

image

 

A na modelce:

image image

 

Pro mnohé příliš kontroverzní kousek. Osobně na něm nic kontroverzního nevidím. Není prostě jen decentní, je zároveň i výrazný. Přitom se hodí k poměrně jakékoli příležitosti, k mnoha stylům. Upoutá, ale nekřičí, pohladí, ale nepřehlédnete ho.

 

Nady

 

PS.: Jestli mám v nabídce nějaký pravdu kontroverzní kousek, pak je to náhrdelník Hrátky ... . Ale o tom až jindy.