Lašsko, rozléhající se podél toku řeky Ostravice od hřebenů Moravskoslezských Beskyd až k Polským hranicím, mají mnozí spojeno především s místní „ostravskou“ mluvou.

Zdejší lidé utvářeli svůj jazyk, kulturu, zvyky, ale i krajinu. Tu nejlépe charakterizují malebné kopečky, na jedné straně přecházející v nížinu, na straně druhé táhnoucí se do hor. Nadmořská výška se zde pohybuje od 200 až přes tisíc metrů nad mořem. Je to velice různorodý a turisticky zajímavý region. Lašsko tedy není jen „černa“ Ostrava. Více se o Lašsku dozvíte na stránkách Lašského království.

Kdo by si myslel, že zdejší med nějak utrpěl průmyslovou aglomerací Ostravska, je na omylu. Jednak je třeba si uvědomit, že ovzduší je nejvíce znečištěné (stejně jako jinde) v zimních měsících, tedy v době, kdy včely med neprodukují. Vanou zde převážně jihozápadní větry, které ženou průmyslové zplodiny směrem od nás (od stanovišť včelstev). Ale hlavně je to neobyčejná schopnost včel čistit med od cizorodých látek (*). Není tedy důvod nezkusit, jak chutná lašský med Mrkáček

 

* ) MUDr. Hajdušková uznávaná odbornice v oboru včelařství, učitelka včelařství se specializací na včelí produkty a apiterapii na toto téma píše: „…(včela) dokáže z nasbíraného nektaru odfiltrovat škodlivé látky – zbytky pesticidů, těžké kovy a rezidua nejrůznějších škodlivin. Nečiní tak s úmyslem chránit člověka, ale snaží se přinést do úlu nektar, na kterém bez problémů přezimuje celé včelstvo a na kterém bude vychována celá nová zdravá generace včel. Odfiltrované látky jsou potom ukládány v jedovém aparátu včely. Je to skutečnost, na kterou se přišlo celkem náhodou. Vědci totiž zkoumali na obsah škodlivých látek vzorky medu, pylu a vosku z ekologicky různě zatížených oblastí. Zatímco obsah škodlivin v pylu a vosku přesně kopíroval míru znečištění jednotlivých oblastí, vzorky medu ze všech oblastí byly, co se týče obsahu těchto látek, zhruba stejné. To znamená, že ani med z ekologicky značně zatížených míst neobsahoval více škodlivých látek nežli med z ekologicky čistých oblastí. Dalším cíleným výzkumem byla potom ověřena aktivní účast včely při detoxikaci medu.“

Celý článek si můžete přečíst zde.