V  sobotu jsem na zeleninovém trhu jsem objevila malý stánek s oranžovými dýněmi. Měli velké „macky“ pěti i sedmi kilové, ale i drobné „roztomilé“ dýně kolem jednoho a půl kila. Ačkoliv nejsem zastáncem „importovaných“ amerických svátku, tak přece jen jsem si chtěla vyzkoušet, jak se taková dýně vyřezává.  Navíc prcek už párkrát prohlásil něco v tom smyslu, že by chtěl ten svítící obličej. Protože bydlím v paneláku, tak velká dýně opravdu nepřipadala v úvahu, v mé tašce tedy skončila jedna z těch menších.

Nechcete to vyzkoušet? Opravdu to není nic těžkého ;)

image

Na dlabání toho nepotřebujeme moc. Hlavní součástí je dýně (jak jinak), pak už jen nůž, lžička, nějaký tácek (ať nenaděláme moc velký nepořádek) a miska na odkládání vydlabané dužiny.

image

Nožem seřízneme vršek dýně. Vzniklou pokličku nevyhazujeme, slouží nám pak k uzavření vydlabané dýně.

image

Po vyříznutí „díry“ do tužší dužiny jsem uvnitř našla směs vláken, semen a měkké dužiny. Toto vše je potřeba odstranit.  Pomocí lžičky a nože dostaneme vše ven.

image

Nakonec zůstala cca 1,5 – 2 cm silná vrstva tužší dužiny, kterou jsem už nechala. V následném procesu vyřezávání jsem zjistila, že tato vrstva je moc silná a v prostoru obličeje jsem ji tedy ještě ubrala na cca 1 cm.

image

Teď už přijde ta zábavnější část. Lihovým fixem si načrtneme obličej dýně. Drobnějším, ostrým nožem začneme opatrně vyřezávat. Doporučuju spíše malé pomalejší pohyby, ať vám nůž nezajede kam nemá.

image

Nakonec dýni pečlivě opláchneme zvenku i zevnitř a vysušíme.

image

Pak už jen vložíme čajovou svíčku a zapálíme.

image

Krásný Halloween.