Znáte to všichni, co máte malé, a možná i větší, děti. Klasický problém: balíte se na týdenní dovolenou a vaše malé zlatíčko nutně potřebuju véééélkou kupu hraček (nejlépe všechny). Protože co kdyby si potřeboval hrát s autíčky a vláčky a letadly a dinosaury a...

Náš prcek je zcela normální dítě a tak handrkování o to, které hračky ano a které ne, byly u nás také, nakonec jsem zjistila, že máme půl auta naložené hračkami a mezi to jsou vmáčknuté tašky s oblečením a dalšími nezbytnými věcmi.

Chtělo by to nějakou multifukční hračku, která ho zabaví na delší dobu, ale nezabere tolik místa.

A pak jsem jednoho dne, při brouzdání netem, zahlédla báječný skládací domeček, který se promění v hrací mapu. Super, řekla jsem si, tohle je dobrý nápad. Asi za půl roku nás opět čekalo balení se na pár dní u kamaráda – no, ideální doba na vytvoření onoho „domku“, zvlášť, když náš prcek měl v té době svátek.
Onen domeček jsem samozřejmě už podruhé nenašla – ale ono to v celku nevadilo, základní tvar jsem si pamatovala, střih jsem stejně musela upravit na své podmínky a vnitřní vybavení jsem zvolila podle toho, s čím si náš prcek nejraději hraje.

U mateřídoušky jsem nakoupila hromadu filcu a pustila se do práce. S filcem je to jednoduché v tom, že jen stříháte a lepíte, nic se nemusí šít a entlovat :)). Takže stačí nějaké podložka na řezání/stříhání, nůžky (pokud máte řezací kolečko jaké používají švadleky a patchworkářky – je to ještě lepší, s ním to jde jako po másle), pravítko, tužku (nebo krejčovskou křídu nebo fix), suchý zip, pravítko a lepidlo (použila jsem chemopren na obuv – je třeba hodně větrat, ale zasychá celkem rychle a práce rychle postupuje, jen počítejte s opravdu velkou spotřebou, filc saje jako divý, pokud máte dost času a nespěcháte, použijte raději nějaké disperzní lepidlo (typ herkules) – práce je s ním pomalejší, musíte déle čekat, než zaschne, ale rozhodně voňavější).

image

Základní tvar je kříž, podobně jako se dělají krabičky z papíru.

image

POZOR!!!! -  boční díly neostraňujeme, ale necháme tam, jen je nařízneme, aby se domeček líp skládal.

image

Připravíme si suchý zip. Stačí jen ta drsná část, místo té „chlupaté“ se použije přímo filc. Boční stěny domku budou červené, střecha modrá a tak na 8 červených a 4 modré filcové proužky nalepíme čtverečky ze suchého zipu.

image

Nejprve uděláme venkovní část domku. Použila jsem hrubý (3mm silný) filc, aby domeček byl pevný a držel tvar. Podlaha je černá, boční díly červené a střecha modrá. Boční strany domečky (ty se štítem) jsou vyšší než dovolovala šířka materiálu (měla jsem jen 45 cm široký filc) a tak bylo pak třeba z vnitřní strany ještě dolepit zelený filc. Při lepení bočních stěn a střechy zároveň mezi barevný a zelený filc vlepíme připravené kousky se suchým zipem.

image

Zvenku domeček dozdobíme – dveře okna, stromy, květiny, ptáci, auto.... co vás napadne.

image

Při skládání domečku, se boční pásy smotají dovnitř a domeček se pomocí suchých zipů poskládá.

image

A teď přijde ta pravá zábava – vyzdobení vnitřní části :)). Já tam dala jako základ koleje a cestu. Z vnitřní strany je třeba na vrch úchytu přilepit suchý zip (1.) - tentokrát obě části  – slouží to na zpevnění ucha a zároveň zavření domečku, aby se neotvíral.  Hrací mapu jsem „vybavila“ letištěm (2.), dinoparkem (3.), čerpací stanicí (4.), staveništěm (5.), nádražím (6.), rybníčkem (7.) a parkovištěm (8.), podél cest jsou domečky a stromy. Rozměr rozloženého domečku je cca 45 x 90 cm (bez těch přečuhujích štítů).

image

A takhle už vypadá plně vybavená hrací mapa.

image

Domeček se skládá jednoduše – boční díly (ty které nejsou podlepené pevným filcem) se smotají dovnitř, boky domečku se sepnou suchými zipy – vznikne tak krabička , který bohatě pojme všechna autíčka, letadla, mašinky i s vagonkami, stavební stroje a dokonce i dinosaury.  Po naplnění se "zavře" střecha, suchá zip v "uchu"  celý domeček uzavře a ucho pěkně zpevní, takže domeček přenášíte jako tašku. Hrací mapa se tak stane i praktickým úložištěm pro veškeré příslušenství.

image

Takže nakonec s sebou vezete jen „krabici“ cca 20 x 30 x 50 cm. :))

image

My máme doma malého kluka, a tak vybavení je plně klukovské, ale dovedu si docela dobře představit i variantu pro holčičky ať už ve verzi města s obchody, parky a třeba koupalištěm nebo třeba jako dům s jednotlivými pokoji, kdy místo aut přibalíte nějaký ten nábytek a oblečení ;)

Pokud se necháte inspirovat k vytvoření vlastní verze, tak přeju hodně zábavy při tvoření (alespoň já s ebavila moc) a rozzářený dětský úsměv při předávání.