V naší koupelně nenajdete jediný sprchový gel. Jasně, jsem mydlářka, takže by bylo divné, kdyby ano. Ale více a více lidí se zbavuje klasických sprcháčů a dává přednost kvalitní přírodní kostce mýdla. Čím to? Jak to, že mýdlo, které mělo těsně před vymřením, den ode dne získává na popularitě? Tady je mých šest důvodů, proč používat mýdla.

 
 
Jen aby bylo hned na začátku jasno, nebavím se o mýdlech, které za pár (desítek) korun koupíte v supermarketu. Ty vysušují, často dráždí pokožku, jsou plné zbytečné chemie a jsou důvodem, proč lidé přestali používat mýdla. Téměř.
 
 
 
    Naštěstí se tak nestalo. Díky spoustě mydlářkám a mydlářům, kteří svoje řemeslo berou vážně a s láskou, je dnes na trhu spousta kvalitních mýdel z prvotřídních surovin. A o těch se dnes budeme bavit.

 

Proč používat mýdla? 

1. Prostě čistí 

    Od prostředků tělní hygieny prostě čekáme jednu věc. Že nás očistí. Mýdla by mohly být sebelepší, ale pokud by nečistily, byly by k ničemu.

    Naštěstí, poctivá kostka mýdla je ten nejlepší způsob, jak se po náročném dni pořádně umýt. Hravě si poradí s potem, šmouhami, špínou, klidně i zažraným olejem. Přišli jste z kanceláře, z hor, ze zahrádky nebo z fabriky, kde opravujete traktory? Mýdlu je to jedno, dokáže si poradit se vším.
 
    Samozřejmě záleží na druhu, některá mýdla záměrně čistí méně, ale o to jsou jemnější – například taková šetrná mýdla na pleť. A tím se dostáváme k druhému bodu…

 


Romana Doubravová a její důvod proč používá přírodní mýdla
 
Třikrát denně chodím se psem ven na dlouhé procházky a třeba v těch letošních vedrech mám nohy z prašné cesty doslova černé. Mýdlo mi je krásně umyje, a navíc nejsou vysušené jak troud. Sprcháče sice nějaké mám od Urterkam nebo Florihany, ale bohužel cítím se po nich jako neumytá, no prostě špinavá.  A taky s nimi spotřebujI více vody, abych to ze sebe všechno smyla.

 

2. Tolik možností a variant!
 
    Dnes si můžete vybrat z tolika možností. Můžete mít klasická mýdla pro každodenní použití, solná mýdla s peelingovým efektem, zmiňovaná pleťová mýdlapro jemnou pokožku obličeje anebo extra čistící pro práci v dílně.

 

    A to jsem nezmínila ty rozdíly v barvě, designu a vůni. Každé mýdlo může být originál a může hrát všemi barvami a tvary. Najednou to není jen funkční kostka, ale zároveň i věc, na kterou je radost pohledět.

 

    A vůně? Není problém najít tu, která se vám líbí nejvíce. Navíc máte jistotu, že nejde o nějaké aroma, ale opravdu o éterické oleje z opravdových květů a rostlin.

 

 
Vlaďka Soler a její důvod proč používá přírodní mýdla
 
Mám k tuhým mýdlům zvláštní vztah z dětství. Milovala jsem kostku, která vždy voněla u babičky v koupelně a která mi často vyklouzla z drobných dětských rukou a sveřepě klouzala napříč porcelánovým umyvadlem nebo rovnou vanou, která stála hned vedle. Vždy měla jiný tvar, jinou vůni, nikdy jsem po ní neměla potíže s pokožkou jako po sprcháčích. Dodnes považuji ručně dělané mýdlo za jeden z nejkrásnějších a nejpraktičtějších dárků. Vždy se jím dá překvapit, jeho vůní, tvarem, kombinací ingrediencí, a přesto to není věc, co vám bude léta ležet neupotřebená v rohu.
 

 

 3. Bez zbytečných obalů

  Moc mě těší, že lidé začínají přemýšlet nad svým životem a starají se, jaký mají dopad na planetu. Hledají způsoby, jak zatěžovat přírodu co nejméně. Mýdlo je perfektním způsobem, jak skloubit příjemné s užitečným.

 

    Mýdla jsou velice často balena jen do recyklovatelného papíru, který je v přírodě snadno rozložitelný. Obal je navíc mnohem menší a kostka mýdla vydrží dlouho. Srovnejte s plastovou, těžko rozložitelnou lahví většiny sprchových gelů, které navíc při mytí mizí jako zběsilé. Mýdlo není všelék na znečišťování přírody, ale může výrazně pomoci.

 

 

Petra Ježková a její důvod proč používá přírodní mýdla
 
Mýdlo používáme na vše. Takže koupelna není zaskládána nepotřebnými lahvickami a kelímky z drogerie. Tudíž, používat vlastní mýdla je ekonomické, zdravé, sympatické, prostorově úsporné, uspokojivé, že jsem částečně soběstačná a hloupé reklamy na kosmetiku mě nechávají klidnou. No ne?
 
 
 
4. Pouze přírodní suroviny
  
    Toto se pojí s předchozím bodem. Zatímco ve sprcháčích je spousta konzervantů, umělých tenzidů, barviv, aromat a dalších ingrediencí, mýdlo si vystačí se zmýdelněnými přírodními oleji a másly. A místo umělé parfemace najdete v přírodních mýdlech úžasné éterické oleje, které nejen voní, ale přináší pokožce další benefity. Pro přírodu je výroba i použití mýdla daleko menší zlo, než je tomu u sprchových gelů.
 
    Navíc, spousta těchto prémiových surovin, jako bambucké máslo, olivový anebo jojobový olej, má spoustu skvělých vlastností, které si přenáší do mýdel. Zároveň z těchto látek vzniká přirozeně se vyskytující glycerin – díky tomu mýdlo nejenom čistí, ale zároveň skvěle pečuje, zvláčňuje a udržuje pokožku v přirozené kondici.
 
 
Lena Nessa Nolatari a její důvod proč používá přírodní mýdla
 
Používám tuhá přírodní mýdla už několik let, stejně tak pečující kosmetiku. Přestala mě trápit pokožka, zejména svědivost, tělo nemusím mazat žádným mlékem – jen občas pro radost pečujícím olejem. A balzámy mi zase zachránily pleť na obličeji.
 
 

 

5. Je mýdlo drahé? 
 
    Skvělá otázka. Za kvalitní kostku mýdla není problém utratit sto třicet korun, některé luxusní kousky sahají až k hranici tří set korun. Na první pohled se tak zdá, že mýdlo je pouze pro movitější klientelu. Opak je ale pravdou.
 
    Dobře vyzrálá kostka mýdla vydrží klidně tři až šest týdnů každodenního používání do úplného vymydlení. Považuji se za spořivou ženskou, ale sprchový gel mi nikdy tak dlouho nevydržel. Navíc po koupeli sprcháčem jsem vždy potřebovala tělové mléko, protože jsem vždycky měla pocit suché a sevřené pokožky. Takže místo jednoho výrobku jsem potřebovala dva. Mýdlo toto řeší.
 
    V minulém bodě jsem zmiňovala glycerin – ten se běžně vytahuje ze supermarketových kostek mýdla (i díky tomu tolik vysušují) a používá se jako přísada do tělových mlék a olejů na hydrataci kůže po koupeli. Jelikož se v kvalitním mýdle glycerin vyskytuje přirozeně, mýdlo pokožku jemně vyčistí, ale nevysuší. Není tak potřeba platit za dva různé výrobky, aby odvedly stejnou práci jako mýdlo samotné

 


Magda Zichová a její důvod, proč používá přírodní mýdla
 
Z mýdel není plastový odpad, jsou šetrné k přírodě, k nám a navíc je za tím ruční práce a lidský příběh.

 

6. Znáte člověka, který za mýdlem stojí

    Výroba kvalitních přírodních mýdel je dnes téměř bezezbytku výhradou malých rodinných firmiček. Jedná se o nadšence, kteří milují, co dělají a protloukají se životem tak jako jiní lidé. Říká se, že umělec do svého díla promítá své zážitky a pocity, a myslím, že to ve velké míře platí i o mýdlech. Každá kostka má do sebevtisknut život svého tvůrce a jakmile si ji koupíte, stáváte se součástí příběhučlověka, který kostku vytvořil.
 
    Z vlastní zkušenosti můžu říct, že si pamatuji každého, komu jsem kdy své mýdlo dala. A snažím se vydat ze sebe to nejlepší, aby si naopak i lidé zapamatovali mně. Věřím, že to spousta mydlářů a mydlářek po republice má úplně stejně. Protože není lepší pocit, než když má někdo radost z vaší práce.
 

Lena Nessa Nolatari a její důvod, proč používá přírodní mýdla
 
Mýdla si nevyrábím, ale kupuji od malých českých výrobců. Miluju ten pocit, že to někdo vyrobil s láskou.
 
 


A co vy?

 

    Dnes jsem se s vámi podělila o své důvody proč používám mýdlo. Spousta našich fanoušků se s námi podělila o své důvody a za to jim moc děkujeme! Bez nich by byl dnešní článek polovičatý 
 
 
    A jak to vidíte vy? Podělte se o své důvody proč používate mýdlo v komentářích pod článkem.
 
 
 
    A pokud byste měli zájem o mé mýdlo, určitě vás potěším. 1. listopadu jsme otevřeli náš internetový mýdlový obchůdek a naše m,ýdla si můžete od ledna koupit i zde Fleru!