Příchod zimy je spojen nejen s prohříváním čaji černými, zelenými, bylinkovými, zázvorovými, masalou atd., ale i s chumláním do teploučkých úpletů.

Čepice pletu ráda Stydlivý úsměv. Často používám opravdu silnou, objemnou přízi, nejraději ovčí vlnu s vysokým podílem lamí alpaky, která má skvělé vlastnosti. Vysokogramážní kvalitní příze zaručí objem, měkkost a hřejivost. Když je předeno ručně barvené (a já pletu především z takových), vždycky vznikne originální a neopakovatelný kousek. Stejnou prostě nepotkáte!

Ťap, ťap...

Většina mých čepiček má velkou bambuli z umělé kožešiny - pravou kožešinu nepoužívám z etických důvodů... Ťap, ťap...

Bamule se tak dá jednak prát, ale hlavně je praktické její přivázání na mašličku. Proto vždy, když perete čapuli, nemusíte zároveň prát i bambuli. Prostě ji odvážete a po usušení pak jen tkaničky háčkem protáhnete a opět přivážete k čepici. Tím se bambule uchová dlouho v původní kráse, dokonce jí tak můžete používat na různé čepice, dát průchod vlastní bambulové krestivitě Velký úsměv

  image    

 

Pereme a pečujeme aneb JAK na to :)

Při údržbě, tak aby výrobek dlouho sloužil a neměnil svoje vlastnosti a vzhled, je třeba dodržet pár jednoduchých zásad:

 • Nepereme zbytečně často
 • Použijeme jen přípravek určený na praní vlny a přírodnch vlněných vláken (mně se osvědčil i jemný dětský   šampón - dětský proto, aby neobsahoval silikon a podobné nevhodné látky )
 • Teplota prací a máchací lázně má být "vlažná" to je 30 - 35°C
 • NIKDY nestřídáme teploty pracích a máchacích lázní - to je nejdůležitější pravidlo (i pokud peru ve vlažné vodě, pokud pak máchám v ledové, vláknům to nedělá dobře a může mírně plstnatět)
 • Úplet nemneme a nekroutíme, jen jemně promačkáváme
 • Nikdy nenecháváme úplet ležet v lázni zbytečně dlouho
 • Mácháme několikrát, tak abychom beze zbytku odstranili prací prostředek
 • Nepoužíváme aviváž
 • Při vyndávání z lázně dbáme na to, abychom do rukou brali celý výrobek a netahali jen za jeden konec,  protože pod tíhou vody by se tvar výrobku, zejména pokud je větších rozměrů, deformoval
 • Ždímáme nejlépe ručně - opět ne kroucením, ale myčkáním a případným vymačkáním do ručníku
 • Výrobky sušíme při pokojové teplotě volně rozložené ve vodorovné poloze (já nejčastěji na sušáku, podložené ručníkem), vytvarované do požadovaného tvaru (můžeme mírně upravit jemným tažením do délky nebo do šířky)

image image

Pokud se jedná o příze, které jsou ručně barvené, mohou při prvním praní mírně pouštět barvu. Pro lepší fixaci pak doporučuji přidat do prací a poslední máchací lázně lžíci octa nebo citronové šťávy. Ostatně pár kapek citronu lze přidat do poslední máchací lázně při každém praní, oživí barvy.

Jestliže má příze úpravu supewash, můžeme použít speciální prací program, pokud ho naše pračka má - pak doporučuji používat k praní síťku. Já ale všechny výrobky z přírodní vlny peru raději v ruce, minimalizuji tím riziko kvalitativních i vzhledových změn.

            

Dneska u nás sněžilo...

Všem vám přeji krásnou a chumlavou zimu!

Vaše monimoni