Vyrábět z přírodní vlny bývá občas trochu komplikované, především kvůli paletě odstínů, které se dají sehnat. U nás běžně dostupná vlna, která má spoustu odstínů, je ale hodně silná a my pracujeme raději s přízí tenčí - vzory jsou pak ostřejší a práce - alespoň s tou, ke které jsme se dostali - je daleko snazší a příjemnější, byť by někdo mohl namítnout, že výroba pak trvá déle. Jenže sehnat nějaké větší množství použitelných barev je u nás v České republice problém. Tak jsme si řekli, že si prostě požadované barvičky vyrobíme sami. A když už se do takového procesu pouštíme, tak nám přišlo líto používat chemická barviva - takže přišla řeč na barvení přírodními materiály. Když už, tak pořádně!

Přišlo nám 4,6 kilo vlny - takže máme hroooomadu vlny na pokusy.

 

Přípravy byly dlouhé - spousta načtených materiálů, diskutování o tom, co a jak, kde co sehnat, čím začít. Navíc období, které jsme si pro barvení vybrali, nebylo úplně nejpříhodnější, co si budeme namlouvat. Naštěstí se spousta barviv dá sehnat i během zimy.

Jako první jsme si vybrali prakticky to nejjednodušší - cibulové slupky a kurkumu. Kurkumu seženete jednoduše, cibulové slupky také, nicméně dát jich dohromady potřebné množství, to už vyžaduje velkou spotřebu cibule. Naštěstí byli někteří obchodníci se zeleninou ochotní nám pomoci a nechat nás sem tam jim vybrat slupky z bedýnky a i příbuzenstvo nám značně vypomohlo - jinak bychom ji střádali alespoň půl roku.

K získání velké části barev je potřeba použití mořidel, která pomáhají, aby barva vydržela, zároveň ovšem ovlivňují i barevnost. V minulosti se používala moč a rez. Poměrně snadno dostupné, ale používání moči dost zapáchá. Dnes lze tato mořidla nahradit kamencem, modrou a zelenou skalicí. Každé toto mořidlo jinak ovlivňuje výslednou barevnost, proto na jeho volbě hodně záleží. Mořidlo je možné přidat přímo do barvící lázně nebo namořit si vlnu dopředu. My jsme zvolili možnost namořit vlnu předem, protože pak lépe udrží barvu.

Připravili jsme si barevnou lázeň z cibulových slupek - u těch je výhoda, že lze barvit i bez mořidel, záleží ovšem na tom, jaký odstín chcete. Velký pozor se u vlny musí dát na to, aby neprošla teplotním šokem, jinak zplstnatí. To celý proces značně zpomalilo, protože se stále muselo čekat na snížení teploty. V této lázni jsme vlnu ponechali 12 hodin a výsledek můžete vidět na obrázku.

Barvící lázeň z kurkumyBarvící lázeň z kurkumy. Takhle to nevypadá nic moc, ale po delší době vlna nabrala krásně žlutu barvu.

 

S kurkumou to už bylo zajímavější. Rozhodli jsme se vyzkoušet rovnou dva odstíny - žlutou za použití kamence a zelenou za použití modré skalice. Žlutá vyšla naprosto parádně - viz obrázek. Krásně sytá, kurkumou se barví opravdu dobře a snadno a není (na rozdíl od cibule) potřeba nechávat materiál v lázni dlouho. Pokus s výrobou zelené vlny pomocí kurkumy už byl pracnější. Nejdříve namořit modrou skalicí, potom vložit do připravené barevné lázně. A po vyjmutí z lázně ještě namočit do roztoku kamence. Nejdříve jsme měli pocit, že pokus se nezdařil, barva byla zelenohnědá a nic moc, ale druhý den, když vlna vyschla, se ukázalo, že výsledek vlastně není zase tak špatný.

A celkový souhrn: 6 nabarvených 100g přaden vlny - 3 barvy po dvou - 12 hodiny času (většina toho bylo čekání až se něco dovaří nebo vychladne)

Příště máme v plánu vyzkoušet barvení mořenou, tak schválně, jak to dopadne. A než sek tomu dostaneme, můžeme alespoň pomalu začít s karetkováním z již nabarvené příze :)