K neodmyslitelné hračce pro holčičky patří panenka. K panence zase kočárek. Pohledem do historie se loutkové kočárky vyráběly jako zmenšeniny velkých kočárů na dítě. Např. tzv. košatiny. K myšlence začít sbírat, renovovat a uchovávat tyto dnes už historická (sběratelská) vozítka mě přivedla kamarádka, která mi věnovala osmipérák pro panenku. Když jsem si pro něj jela a nakládala jej do auta, zjistila jsem, že je poměrně těžký, pro děti musela být manipulace dost těžká.
Háčkováním peřinek do kočárků vznikl problém, jak je fotit. Nejlepším řešením byl nákup košatinky pro panenky. Z potřeby získání kočárku se stala závislost. Pročítáním inzerátů začala skoro každodenní zábava. Jenže většina cenově dostupných kočárků je ve špatném stavu. Volba je tedy jasná - začneme s jejich renovací. S koupí vznikl další problém, jak je dopravit domů. Nejlepší řešení je jednoznačné  - musí se dojet k majiteli.  S manželem jsme spojili příjemné s užitečným a nákup starých kočárků obohatili výletem. Vzniklo naše motto: záchrana hodnot pro příští generace .Velký úsměvVelký úsměv 
Renovace je náš společný koníček, každý krůček na opravě je vidět. Nejsme profesionálové, opravovací práce nás baví. Kočárky máme v domě, do každého kočárku jsme dokoupili realistickou panenku. Dělají nám milou společnost. 

Některé kočárky se jen oprášily a vyleštily. Na většině je však mnoho práce, shánění náhradních dílů je detektivní akcí. 
Přináším pár výsledků našeho renovačního díla, výsledek můžete posoudit sami, před a po renovaci. 

 

větší košatinka na panenky z Ostravy

 

 

malá košatinka z Milovic

 

sporťáček - Antik Havlíčkův Brod

 

Kočárek po tetě  z Vysokého Mýta, 

 

Proměna loutkového sportovního kočárku z Mnichova Hradiště, majitelkou byla dcera mistra cukrářského

 

na renovaci čekající:

Nákup Antik Litomyšl

 

sporťák z Bystřice pod Hostýnem

 

sportovní kočárek z Náměště nad Oslavou

 

Nyní je na řadě velká košatina na dítě, která je dárkem od milé kamarádky, kočárek odvozil 5 dětí (1957, 1959, 1960, 1962, 1967), dalších 53 let ležel na půdě. 

 

dárek od kamarádky - osmipérák na panenky

 

kočárky s panenkou 

 

háčkované peřinky do košatinky