Gustav Moreau se narodil 6. dubna 1826 v Paříži, takže to byl beránek, který si nesl životní úděl arkána 18 (LUNA). Svět obrazů a idejí, svět snový, ale taky svět klamu a podvodu, lehký to neměl..... Když jsem se kochala jeho prací, naprosto mě uchvátil podivný útvar na obrazu OPICE a DELFÍN.
Nejprve jsem si myslela, že to je nějaká záhadná SCI-FI dekorace. Pak jsem prohlížela další obrazy a došlo mi, že je to LYRA. Gustav lyru vecpal do mnoha svých obrazů, což mě vede k domněnce, že z tohoto souhvězdí sám pocházel. S Gustavem jsme tedy sousedé, jelikož já mám domovinu v Labutích, který s Lyrou sousedí, a to mě potěšilo. Moje radost se znásobila, když jsem se o tomto nástroji dozvěděla, že hraním na něho - "rozezvučujeme i sebe". (zdroj-Já)
LYRA patří mezi chordofony neboli strunné nástroje. Někteří odborníci říkají, že to je odvětví rodiny citer. Má dlouhý jemný chvějivý tón, který stejně jako u ostatních lyr doznívá v samotném nitru člověka. (zdroj-wikina).
Spojení delfína a opice je dost zajímavý a přiznám se, že jsem vůbec nevěděla o existenci stejnojmenné bajky od Jean di lu Fontaini. V jeho bajce zachraňuje delfín lidi ze ztroskotané lodi u Atén a omylem si místo člověka vysadí na hřbet opici. (nevím teda proč by měla záchrana liduny být důležitější než opice, asi v té době se ještě liduna něčím zásadním od zvířat lišila). Opice v té bajce dlouze žvaní a vymýšlí si, delfín to prokoukne a hodí jí zpět do vody. Ponaučení z toho plyne- --- prázdnej sud nejvíc duní a hlupák nejvíc žvaní....(https://www.youtube.com/watch?v=Ou4qnPgVo_0 )
O opici a delfínovi vypráví také pohádky indické. V tomto vyprávění opičák miluje fíky. Jeden z fíků hodí delfínovi do vody a ten ho za to proveze na hřbetě mořskou louží...další vyjížďka však už není tak bezelstná. Delfín se během jízdy opičáka zeptá, jestli mají opice srdce? Opičák odpoví, že si ho zapomněl na stromě, načež to delfín otočí a jedou pro srdce zpět. Delfínova manželka je nemocná a má jí uzdravit právě srdce opičí. Když je opičák v bezpečí na souši už delfínovy na hřbet nesedne, není přece blbej, jak sám řekne. Jaký z toho plyne ponaučení? Když tě přítel podvede a zradí, tak proto ještě nemusíš ztratit rozum. (https://www.youtube.com/watch?v=ii0Zid4-Bzc&t=338s)
Na první pohled neškodný útvar z obrazu OPICE a DELFÍN mě zavedl na pouť, která jak se zdá nemá konce. Všechno do sebe zapadá a vtipný na tom je, že se můžu vydat kam chci, jen nesmím ztratit rozum. Teď mám před sebou knihu pohádek od Oscara Wilda, kterou ilustrovala úžasná ruská umělkyně a orientalistka Xénie Lavrovová a já se dozvídám, že i tenhle Oskar byl inspirován Moreauovým obrazem Zjevení s useknutou hlavou Janovou (zde se teda ztratila celá hlava nejen rozum).
Cyklus PUCLE (inspirace umělci) tedy započal a další díl je na stole.