Hezký den přeji všem,
blíží se zima a s ní vždy ve mně roste jakási vnitřní potřeba zútulňovat. Samozřejmě venku se stále postupně ochlazuje a skoro stmívá. To nás nabádá tulit se nejen ke svému šátku, šálu, či své polovičce v posteli, ale tak nějak se tulit více k domovu. Asi ten výraz zní směšně:). No myslím tím, že raději si uděláme ten pohodový večer doma túlící se s dekou a přítelem na gauči. Tím že je venku chladnější počasí, máme přirozenou potřebu navozovat si teplo doma - vytvářet si teplo domova. V zimě si raději než kdykoliv jindy v roce zapálíme doma svíčky, protože právě tento malý plamínek, vnáší pomyslné teplo do našeho domova. Nejenže se oblékáme do více vrstev oblečení, ale i doma máme potřebu prostor obohatit o různé dekorace a bytové doplňky. Snažíme se prostě domov zútulnit. Po příchodu z práce a z chladného počasí se chceme prostě vrátit do příjemného a teplého domova :)
Právě v zemích s takovým chladným počasím vnikl v 1.pol. 20. století nový styl. Důraz na přírodní materiály, organické tvary a motivy, jednoduchý funkční design, troška venkova, troška obrazů a dekorací ... To je dnes interiérový skandinávský design, který jsem se Vám rozhodla trošku přiblížit. Nechte se inspirovat a možná se i dokonce s tímto stylem ztotožníte:).
KVALITA + DETAIL + FUNKČNOST + JEDNODUCHOST = SKANDINÁVSKÝ STYL
Dějiny skandinávského designu
Nelze nezmínit finského neoklasicistického architekta a designéra Alvara Aalta. Ve své tvorbě dbal na tradice a přírodní materiály, co se také stalo hlavním prvkem skandinávského stylu. Kromě architektury se věnoval designu nábytku, textilu a skla. Jeho tvorba měla výrazný vliv na moderní architekturu.
Stal se zakladatelem firmy Artek, která dodnes jeho designové skvosty prodává. Firma Artek vznikla v roce 1935, kdy se spojili manželský pár Aaltovců s uměleckým kritikem NilsGustav Hahlem a s mecenáškou umění Maire Gullichsen. Firma měla hlavně vyrábět a propagovat nábytek Aaltovců, ale představovali také designové novinky z celého světa. Kvalitní design postupně okouzloval celý svět. Žal úspěch na milánském trienále v roce 1933, také v Londýně. Úspěch vrcholil na světové výstavě v Paříži v roce 1937 a v New Yorku v roce 1939. Artek na výstavách představoval také modernistů jako Fernanda Légera, Alexandera Caldera, Henriho Matisse nebo Pabla Picassa.
Ikonickým kouskem finského designu se stala již dnes dobře známá Aaltova váza Savoy, jejíž tvar vznikl inspirací z přírody - fjordy. Ve své tvorbě také dokonale využil překližku, ze které vznikly nábytkové kousky - čajový stolek, v roce 1932 navrhl křeslo Paimio a dodnes také vyráběná a prakticky stohovatelná židle 60.
Dalším hlavním představitelem skandinávského designu je dánský architekt a designér Arne Jacobsen, který patřil mezi představitele funkcionalismu. Znamenal velký přínos pro rozvoj architektury a designu, zabýval se každým detailem, aby docílil dokonalou souhru formy a obsahu, exteriéru a interiéru.
Jeho umělecký talent se projevil už od dětství. Kreslil nádherné a precizně vypracované díla. Chtěl se stát malířem, ale otec ho přesvědčil, aby studoval architekturu, kde mohl také využít svůj umělecký talent. Už během studia na Dánské královské akademii byl oceněn za návrhy nábytku. Studoval také Školu architektury v Kodani. Mezi jeho nejznámější kousky patří židle.
Svou práci si údajně neplánoval předem, čímž získal přezdívku "nejistý designér". Jeho tvorba však byla dokonale elegantní a nadčasová. Řídil se také heslem "Od komplexnosti k jednoduchosti". Mezi jeho architektonické skvosty patří divadlo Bellevue, škola Munkegård, hotel SAS Royal v Kodani, továrna na čokoládu Toms v Ballerup, Národní banka v Dánsku a jiné.
Dánský designér Verner Panton (1926 - 1990) se nejvíce proslavil svou plastovou židlí Panton, takzvaná "pantonku". Nejenže je zajímavě a elegantně tvarovaná, ale i prakticky stohovatelný. Dodnes ji vyrábí firma Vitra, v různých barevných provedeních.
Verner Panton vlastními slovy:
"Hlavním cílem mé práce je provokovat lidi, aby zapojily svou imaginaci. Množství lidí žije v šedivé nezajímavé konformitě a představa, že by měli používat barvy, je děsí. Ale díky použití světla, barev, textilu a nábytku chci ukázat nové cesty, dodat lidem odvahu používat fantazii a imaginaci. Pomoci jim najít a vytvořit mnohem zajímavější prostředí, ve kterém žijí a pracují, "říkával o tom, jak vnímá smysl poslání své práce.
Dalším skvostem skandinávského designu je Organic chair ve tvaru mušle, které navrhli v roce 1940 Eero Saarinen a Charles Eames. Původně byla navržena pro soutěž "Organic Design in Home Furnishings", kterou pořádalo Muzeum moderního umění v New Yorku. Židle je velmi pohodlná pro své oblé tvary, právě ty připomínají tvar mušle.
Židli vyrábí firma Vitra, která ji už dnes nabízí také ve verzi s prodlouženým opěradlem. To jen dokazuje, že jednoduchý a čistý design je prostě nestárnoucí. Tímto jsem Vám jemně přiblížila historii skandinávského stylu v produktovém designu. A jak to vypadá v interiéru?
Interiér v skandinávském stylu
Skandinávský interiér je čistý moderní interiér zútulnění různými dekoracemi, je tam cítit také důraz na přírodu a tradičnost. Interiér je útulný a není to úplně striktně holý minimalismus, co se mi líbí. Ve skandinávských zemích je chladné počasí, což přirozeně člověka vnitřně podněcuje, vytvořit si teplo doma. Vytvořit si právě to teplo domova, zútulnit si domov, jak jsem zmiňovala v úvodu. Interiér je jemný a decentně "vyparáděný". Interiér je zařízený funkčním nábytek s čistým designem. Využívá se však i spojení s tradičním nábytkem - venkovský nádech.
Barvy
Co se týče barev, bílá a světlé tóny většinou dominují. Upřednostňují se jemné pastelové barvy, světlé a přírodní tóny. Interiér je krásně prosvětlený.
Vzory
Jednoduchý design nábytku, převládající neutrální barevnost je ozvláštněna vzory. Jsou hravé a interiér dokážou skutečně oživit. Využívají se hlavně geometrické a organické motivy, které najdete na různých textiliích jako polštáře, koberce, deky ... Tyto dekorační vzory však použijte s mírou jen ve formě doplňků. V případě použití tapety bych volila 1-2 stěny, aby stále převládala jednoduchost a čistota.
Materiály
Jak jsem již zmiňovala, skandinávský styl se spojuje s přírodou, upřednostňují se určitě přírodní materiály. Jsou nejen esteticky příjemnější na oko, ale i na dotek. Používá se hlavně dřevo, které vnáší do interiéru teplo. Dřevo se často používá ve formě podlah, kuchyňských desek, nábytku nebo dekoračních prvků. Materiály jako sklo, mosaz, kámen ... použijte v malém množství, protože navozují chlad. Upřednostňuje se také kůže a kožešiny, které slouží spíše jako dekorační prvek. Skandinávský interiér je také plný různých textilií a zajímavě protkána tkanin (bavlna, len, vlna).
Příroda se v interiéru jednoduše nachází v podobě větvičky, květů, rostlin nebo bylinkových květináčů např. v kuchyni. Vnáší do interiéru klid, harmonii a teplo. Pár větviček a květů dokáží interiér zútulnit a neskutečně zjemnit. Vnášejí do interiéru jednoduše jinou atmosféru, nepopsatelné kouzlo přírody. Příroda se ve skandinávském stylu nachází skutečně všude - inspirace pro vzory, tvary nábytku či jiných zařizovacích prvků, jako samotná v podobě dekorací nebo zdroj materiálů stavebního interéru.
Dekorace
Domů skandinávského stylu je teplý a útulný. Je to použitím nejen přírodních materiálů a tónů barev, ale také použitím dekoračních prvků jako např. vzorované koberce, deky, polštáře, sošky, mísy, vázy a jiné. Často najdete v takovém domově trebars různé svícny nebo lucerny. Interiér často zútulňují i na stěnách visící obrazy a grafiky, které můžete najít také jen tak volně položené např. na poličce.
Momentálně jsou populární obrazové stěny, které se vytvářejí použitím více obrázků a grafik menšího formátu. Tyto obrazové stěny dokáží být skutečně velmi zajímavé a dokáží povzdvihnúť interiér. Spojením uměleckých děl různých formátů s rámečky rozličných materiálů vznikají velmi poutavé obrazové kompozice.
Z mé galerie Vám doporučuji mé nejprodávanější dílo Velký havraní les. Toto moderní geometrické dílo ve spojení s přírodním motivem vytváří skutečně vhodného adepta do interiéru každého škandinávkeho nadšence.
Moje dílo Zimní příroda je přímo předurčena do interiéru skandinávského designu. Na první pohled se zdá, že jde o kresbu březových stromů. Ale po důkladnějším prohlédnutí jde o kresbu zimní krajiny v obrysech stromů, které vytvářejí jakoby dojem březové kůry. Do detailu vykreslené dílo najdete v mé galerii také v podobě originálu - kresby.
Velmi příjemné dílo Ptačí les je obdobná varianta mého havraními lesa. Rozkošné ptáčky prolétající krásnou zimní přírodou jednoduše zahřejí na duši i domov.
Na závěr tip: Pokud hledáte vkusné zařizovací prvky, doplňky a dekorace ve skandinávském stylu, či jen inspiraci, doporučuji Vám tento internetový shop - www.designville.cz
Doufám, že jste našli v tomto článku inspiraci a bavili jste se jeho čtením tak, jako já při jeho psaní :)
Mgr. art. Jana Michalovičová ♥
zdroj:
http://akcjaaranzacja.pl/wp-content/uploads/2015/05/3.jpg
http://www.designclaud.com/wp-content/uploads/2014/06/white-small-apartment-01.jpg
http://styly-byvania.blogspot.sk/2012/06/skandinavsky-styl.html
https://sk.wikipedia.org/wiki/Alvar_Aalto
http://www.newrepublic.com/feature/thinkers/img/winners/alvar-aalto.jpg
http://www.finsko.com/finsko/okamziky/
http://cdn.home-designing.com/wp-content/uploads/2013/05/ATDesign-nordic-style-living-in-monochrome.jpg
https://disenoistanbul.files.wordpress.com/2013/07/interior-photo-by-heidi-lerkenfeldt-3.jpg
http://www.normann-copenhagen.com/products/lumberjacks-small?v=360266
http://stavbaweb.dumabyt.cz/legendarni-organic-chair-slavi-75-let-11865/clanek.html