U Nady se dlouho nic nedělo. Žádné novinky. Nic. Pusto, jen sem tam věta. Proč to? Vzdálila jsem se na nějakou dobu z domovské hroudy. Abych vám aspoň nějak kompenzovala jsou nedostatečnou aktivitu, mám tu pro vás zápisky a fotky o tom jak, proč, kdy, kde apod.

Dekvátně ku délce nepřítomnosti budou vycházet blogy. Přeji pěkné počtení. (Těm, kteří už některé četli se omlouvám, ale začít od začátku bylo nutné. Zároveň slibuji, že tentokrát to bude až do konce ;))

 

STÁŽ A JAK NA NI

Zařizování stáže je běh na dlouhou trať. Zvláště do některých zemí.

Napřed si na to musíte sehnat peníze. O peníze se obvykle žádá na podzim nebo v zimě, výsledek je pak na přelomu dubna a května. Slušná čekací doba, řekla bych. Leč s tím se nedá nic dělat, prostě je to tak.

Do konce roku, přesněji do konce listopadu pak musí být všechny finance vyčerpány a vyúčtovány. Do daného okna vsuňte dvouměsíční stáž. Spousta prostoru, že? Zahrňte podmínku čtyř měsíců na vyřízení na navštěvované straně. Že už žádné stupně volnosti nezbyly? Aspoň to bude v rozhodování jednodušší :)

Peníze schváleny. Zažádáte o stáž na partnerské straně (předem dohodnuto, projednáno, odsouhlaseno šéfy laborek). Čekáte. Týden, dva, tři. Stále čekáte. Nechcete je totiž prudit hned zkraje. Po měsíci a půl už vámrupnou nervy a píšete znovu. Přijde pohodová odpověď: "Asi mají moc práce (myšleno administrativní pracovníci), tak to ještě nevyřídili. Pošoupnu to, až se vrátím ze zahraničí." Ok. Aspoň něco. Očekávám další dlouhosáhlé čekání. Překvapivě už za týden je stáž "předschválena".

Začíná papírování. Potvrzení přidělených financí. Ale to se nevydává. Volám na příslušné oddělení: "Tak si to pošlete, uděláme výjimku." Posílám. Dostanu po emailu zprda, že oni to normálně nedělají. Neřeknou kdo, jestli vůbec. Po třetím emailu mám chuť jim ten papír nacpat někam. Píše paní z fakulty. Taky kvůli mně dostala kartáč. Mám se stavit za ní, vystaví mi potřebný papír. Nevím, že to nemohli říct rovnou.

Papír vystaven. Skočte si s tím za vedoucím katedry pro podpis, děkan má stejně dovolenou. Cestou se stavím za naší milou paní sekretářkou. Vedoucí katedry nechápavě kouká, co to je za lejstra zase, ale po přečtení podepíše.

Je to dobré. Termín mi už třikrát potvrdili. Sice ještě nemám zvací dopis, ale termín se značně krátí. Musím koupit letenku než bude nechutně drahá. Termín jsem volila tak, abych se vyhla pátečním a víkendovým letům, které jsou dražší. Předvyřídím potřebné papíry a jdu na to. Ve StudentAgency čekám jako pako. Hodinu a půl ve vedru na padnutí. Za přepážkama se slečny a pánové (i paní) nepřetrhnout. Slavnostně koupím letenku a šťastně si to tráduju domů.

Že jsem se musela za 10 minut vracet, protože mi slečna zorala jméno, je jen kosmetický detail.

Týden po koupi letenky píše partnerská strana, že vše je vyřízeno, ale administrativa požaduje posunutí termínu. Na později? Ne, na dříve. O 14 dní. Panika, totální panika. Moje letenka je samozřejmě fixní. Záchvěv naděje - možná ještě není zaplacená, faktury přece chvíli trvají. Ověřuji. Bohužel zaplacena je, právě včera. Co se dá dělat. Ověřuju všechny možnosti změn, storna atp. Lze jen storno a to vrátí jen asi 15% ceny. Skvěle. Píšu partnerské straně, že posun není možný. "Dobře, tak napište odůvodnění, třeba to vezmou." Píšu. A čekám...