Novinka ve zboží dnes nebude, s trochou štěstí zítra. Mám tu pro vás ale další část reportáže ze stáže. Příští část bude speciál. Leč předem se omlouvám, interval mezi blogy bude trochu delší. Blog No. 26:


VELKÝ VÝLET DO NEW YORKU - část VII

pondělí, 6. týden
Poslední den našeho výletu do Města mrakodrapů. Bagáž je připravena, ukládáme ji do "úschovny" a vyrážíme do města. Protože jsme si v sobotu s Petrem koupili kombinovaný lístek na Top of the Rock a MoMA, máme poslední šanci navštívit MoMA. Bagáž se tam brát nesmí, vlastně taková newyorská klasika.

Je chvíli po deváté, když se složitým labyrintem prohlídky, šatny, kolem fronty na lístky dostaneme k místu kontroly lístků. Tam nás odkážou na onformace, že nám tam na základě našich lístků vydají místní. Ok, ok. Takže ještě jednou labyrint. Slavnostně procházíme dovnitř, do MoMA alias musea moderního umění. Mají zde stálé sbírky i jednorázové výstavy. Pro nás nejzajímavější jsou horní patra, bereme to tedy odshora. Úplně nejvýše je aktuálně výstava věnovaná hračkám.

V celém objektu MoMA není žádný zákaz fotografování. Leč přijde mi to trochu jako svatokrádež a tak nefotím. Jen jedna dokumentační z výstavy her a hraček.
image

V MoMA si opět připomínám, proč tak miluju impresionisty. Poprvé vidím jejich díla naživo a jsem uchvácena ještě více. Ale mají tu i jiné moje oblíbence, van Gogha, Dalího, Warhola... Je to prostě krása. Škoda, že máme tak málo času. Máme i audio-průvodce, takže si o vybraných obrazech pouštím záznam. Jsou tam nejen popisy či vznik obrazu, ale i různé zajímavosti.

Musíme si nechat ještě dostatek času na MoMA shop. Asi už jsem psala, že ve státech mívají muzea i galerie dobře vybavené "gift-shopy". MoMA je ale v tomto ještě naprosto extra. Nejenže nabízejí upomínkové předměty ve formě plakátů, pohlednic a nejrůznějších výrobků s logem MoMA. Nabízejí ale také velkou škálu designových výrobků od současných výtvarníků a to od nábydku, přes pomůcky na vaření až po různé doplňky a oblečení. Inovativní je nejen design, ale často i materiál. Například tato "papírová" peněženka, která vydrží leta (v ruce máte opravdu pocit, že je to papír). Doporučuju navštívit aspoň virtuálně.

Je opravdu těžké si narychlo (máme asi 10 minut) něco vybrat. Jsem naprosto nepřipravená na tu nepřebernou nabídku. Kupuju několik pohledů se známými díly na památku, barevnou tužku s logem MoMA, pár dalších vtipných drobností, karty ve stylu Tima Burtona a pro muže Supermanskou peněženku.

Fofrem se vracíme zpět do Brooklynu pro batožinu. Mezi naším a Alesandřiným hostelem potkáváme skupinku sprejerů, kteří se právě chystají v akci. Mají na zemi vyskládané spreje, hraje jim k tomu hudba z otevřeného auta... Mám nutkání udělat pár sprejerských fotek. Leč jsem bačkora, takže nemám odvahu se zeptat a už vůbec ne je fotit, aniž bych se zeptala. Ale cuká mi v prstech dlouho. Jdeme kolem nich i zpátky, s batožinou. Jsem měkká.

Když to pak vyprávím Petrovi (kterého zjevně nezaujali), říká mi, že jsem trubka. Že by jim to určitě nevadilo a ještě by mi zapózovali. Předpokládá, že na daném místě jsou graffiti povolené. Asi má pravdu, protože byl jasný slunečný den, poledne, ... Co naplat. Žádnou sprejerskou fotku nemám. Vlastně nakonec nemám ani skoro žádnou fotku z Brooklynu, plného starých továren, často opuštěných, se spoustou zajímavých objektů a ještě zajímavějších detailů. Prostě. Těch podnětů je najednou přespříliš. Příště snad budu chytřejší.

Z Brooklynu zpátky na Manhattan, nalodit do busu a frčíme zpátky do Bethesdy. Než se nám podaří opustit New York, padá už tma. V té vynikají světla odjíždějících autobusů. Je jich nekončící kolona, jeden za druhým...