Zaujal vás hooping, ale stále váháte, kterou obruč si máte vybrat? Nedivím se vám, nabídka obručí je opravdu velká a je těžké se v ní zorientovat. Větší výběr má své plusy i mínusy.

Můžete sice vybírat z více typů a hlavně barevných kombinací, procházet různé weby výrobců a rozhodnout se třeba podle lokality nebo sympatií. Výhodou bývá možnost osobního odběru a tím ušetření částky za poštovné, která tak sníží cenu obruče.

Nevýhodou je opět velké množství typů a barevných kombinací, protože prostě nevíte kterou si vybrat.

Ráda bych vám toto hledání a rozhodování usnadnila, a proto vznikl tento článek. Dozvíte se v něm informace       o dvou základních typech obručí - (fitness a taneční) a také o rozdílech mezi nimi.

Po jeho přečtení byste měli mít jasnější představu, který typ obruče budete potřebovat. S barevnou kombinací vám však neporadím :)

DSC_1833

Vaše kamarádka má obruč

Vaše kamarádka si pořídila obruč a vy jen těžko odoláváte jejímu nadšení? Už brzy se setkáte a konečně také vyzkoušíte ono opěvované kroužení s obručí?. Máte obavu, jak to dopadne? Určitě se toho nebojte, věřím,           že budete také nadšená, protože hooping je fakt zábava, navíc návyková.

Je možné, že vám obruč "sedne" a kroužení vám půjde skoro samo a vy budete mít pocit, že tohle je přesně pro vás. Ve druhém případě budete přemýšlet, co děláte špatně, proč vám se to vůbec nedaří a obruč pořád padá  a   padá. Mohu vás uklidnit, ve většině případů není chyba ve vás, ale v obruči, se kterou kroužíte! Jak je to možné?

Je to dáno tím, že vaše kamarádka je prostě jiná než vy. Možná jste si blízké ve spoustě věcí a tak vás ani nenapadlo, že by to s obručí mělo být jinak. Co tím myslím?

Petra a Jana

Ukážeme si to názorně na příkladu dvou nerozlučných kamarádek, Petry a Jany. Petra objevila hooping jako první a své nadšení sdílela s Janou. Hned, jak to bylo možné, chtěla Jana kroužení také vyzkoušet.

Obruč byla krásná a Petra s ní kroužila s takovou lehkostí, že se Jana hned nadchla a čekala, že jí to půjde také tak. Jaké však bylo její zklamání, když to nešlo skoro vůbec! To přece není možné?! V čem je problém?! Špatná obruč! Ano i ne. Tedy jak pro koho. Proč je pro Petru stejná obruč ideální, ale Janě se s ní krouží špatně? Podívejme se na obě ženy blíže.

Petra sportuje už od dětství, je štíhlá a pružná a nepoznali byste, že má už 2 děti. Také ráda tancuje, možná právě proto ji tak nadchla obruč a tanec s ní.

Jana je také maminka 2 dětí, která však sportovala jen občas, spíše, když byl čas a chuť. Nikdy neměla potřebu hubnout. Po dětech se to však změnilo. Zůstala ji nejen kila navíc, která ne a ne jít dolů, ale také ochablé a ztuhlé tělo a jako bonus bolavá záda. Nedivte se proto, že za těchto podmínek není schopná kroužit s obručí své vysportované a pružné kamarádky.

A jak to bylo dál? Byl to konec hoopingu pro Janu? Nebojte se, nebyl. Jana si koupila obruč, která byla přesně pro ni a byla z ní nadšená. Nejenom, že mohla sdílet své nadšení a pokroky s Petrou, ale navíc díky obruči začala pozorovat změny ve svém životě. Jaké? Pomalu ji přestávala bolet záda, tělo se zpevňovalo a ona se cítila lépe nejen tělesně, ale i duševně. Obruč pro ni představovala skvělý relax po náročném dni s dětmi.

Kde ji najdete?

V minulém článku jsme se podívali na obruče, které se na hooping nehodí a dnes se zaměříme na ty, ze kterých byste měli vybírat. Svoji obruč nehledejte v obchodech, ale na internetu. Po zadání klíčových slov do vyhledavače, se vám zobrazí nabídka obručí, ze které si tu svoji určitě vyberete.

Většina prodejců si své obruče přímo vyrábí, díky tomu vám budou umět poradit s výběrem správného typu       a velikosti. Dost často se jedná o nadšené hooperky nebo přímo lektorky hoopingu, které vám poradí, jak kroužit a dokonce třeba vyzkoušíte i jejich lekce nebo workshopy.

Základní typy obručí na hooping pro dospělé jsou - fitness a taneční.

DSC_0298

Na fotce vidíte rozdíl mezi taneční (tenčí) a fitness (silnější) obručí z naší nabídky.

Fitness obruče

Fitness - mají větší váhu a průměr, díky tomu se točí pomaleji, což ocení hlavně začátečníci. Ideální na hubnutí a posilování. Průměr trubky bývá 25 mm, průměr obruče 100 a 95 cm. Váha se pohybuje okolo cca 600 - 800 g podle použitého materiálu u jednotlivých výrobců.

Vel.100 cm je o něco větší, těžší a pomalejší než vel.95 cm. Jaký je mezi nimi rozdíl? Poznáte ho vůbec? Každý jsme jiný, proto mám zkušenost, že někdo rozdíl pozoruje, jiný ho nevnímá. Já sama rozdíl pozoruji a pociťuji.

Obruč "100" je prostě těžší a pomalejší, ideální pro začátečníky, kteří ještě potřebují dostatek času, aby si uvědomili, co a kde mají s obručí udělat.

Velikost 95 je také vhodná pro dospělé začátečníky, ale spíše menší a štíhlejší postavy a nebo pohybově nadanější, prostě pro ty, kteří si troufnou na trochu rychlejší obruč už od začátku. Také je vhodná pro mírně pokročilé dospělé hoopery, kteří už zvládají kroužit se "100", ale na lehkou taneční obruč si ještě netroufají.

Taneční obruče

Taneční - mají menší váhu a průměr, díky tomu jsou lehčí a točí se rychleji. Jsou vhodné především pro pokročilejší hoopery. Jsou vhodné na tanec s obručí a provádění prvků off the body, tedy mimo tělo. Průměr trubky bývá 20 mm, průměr obruče 95 a 90 cm.

Opět platí, že obruč s menším průměrem je rychlejší a kroužení s ní náročnější. Váha se pohybuje podle různých výrobců kolem cca 400 - 500 g.

Taneční obruče jsou vhodné jak pro pokročilé dospělé, tak i pro teenagery a děti. Ať už kroužit umí nebo teprve začínají, zejména starší děti kolem 10 let a více, v pohodě zvládnou kroužit s těmito obručemi.

Vy si můžete obruč půjčovat na prvky mimo tělo a společně s dětmi soutěžit v provádění triků. Sama mám velmi dobrou zkušenost s kombinací fitness a taneční obruče, protože na triky mimo tělo je lehčí obruč vhodnější.