Náplní kurzu je naučit se základům ševcovského řemesla a v průběhu dvou dnů si vyrobit pod mým vedením pár bot vlastními silami v plně vybavené profesionální dílně na Praze 6.

Obuvnický kurz je díky počtu pouhých 2 účastníků ve svém průběhu velmi flexibilní a to i v kombinaci studenta s nulovou zkušeností tak kolegy s praxí ve výrobě obuvi.

Dvoudenní kurz je určen pro dva účastníky


Úvodem studenty stručně seznámím s teorií nutnou k pochopení základů a principů výroby ve svrškařině a spodkařině, se zpracováním a druhy obuvnických usní, s použitými komponenty a materiály. Dále s braním rozměrů chodidla a výběrem kopyta pro šití na míru, s tvorbou střihu pomocí papíru, nože a tužky, tak jako v minulosti a vysvětlím základní pravidla sestavování střihu pro daný typ obuvi.


Poté přistoupíme k výběru materiálů a barev a vlastní práci na zvolených botech. Ve dvou 9-10hodinových cyklech, kdy je první den věnován teorii a práce na svršku a druhý den převážně práci na spodku a finiších, je většina účastníků schopna boty vyrobit a dokončit.

Je vhodné se mnou předem probrat typ obuvi,  které je možné si za víkend ušít a o který má student zájem(několik ukázek níže, většina z modelů v mé nabídce zboží atd.), může mi případně mailem poslat svou představu ať je to vlastní návrh nebo fotografie odněkud stažená a možnost uskutečnění takové představy bychom spolu ještě předem probrali. Každopádně je vhodné uvážit své schopnosti při výběru a uvědomit si, že kozačky nebo formální polobotky skutečně za dva dny nelze stihnout. V případě, že student nestihne svůj pár dokončit, další den ho dokončím sám a případně zašlu.Pro laiky a úplné začátečníky přináší velmi názorný vhled do ševcovského řemesla, zkoušku vlastní šikovnosti a nadání a obvykle i překvapivě příjemnou změnu tvořivé práce rukama odlišné od svého zaměstnání. Seznamuje účastníka s tím,kde se na světě boty berou, z čeho se skládají, jaké materiály a technologie se používají a jakým postupem bota vznikne. Začátečníkům přirozeně  věnuji více pozornosti, snažím se jim podat to nejdůležitější z řemesla a nezahrnout je méně podstatnými podrobnostmi, vedu je krok po kroku a pokud si při šití nejsou jisti, danou práci vykonám za ně. Je tedy dobré nepřecenit své síly a po společné úvaze zvolit k výrobě obuv jednodušší a "srozumitelnější".Pro zkušenější v práci s kůží je kurz vyhledávanou možností jak si rozšířit znalost v oblasti použití usní a technik vhodných k výrobě obuvi jako celku i jejích částí. Vyzkouší si práci s používaným ševcovským nářadím, shlédne základní a pomocné vybavení potřebné k výrobě, osvojí si práci na obuvnických a sedlářských strojích a především se dozví typické postupy a pomůcky. Vzhled dokončeného páru je pak ovlivněn zkušeností, zvyky a cítěním takového účastníka.Pro odborníky je kurz přínosný v oblasti technického zázemí, individuálního pojetí, diskuzi a konzultací. Zejména pak v získání kontaktů a informací v oblasti strojů, nástrojů, odborné literatury, výrobců obuvnických komponentů, materiálů a kůží, probíhá obousměrná komparace postupů a hlavně ukázka nejrůznějších tipů, triků a "vychytávek" při jednotlivých úkonech. U takového účastníka může být zvolená obuv i složitější, s tím, že nepředpokládáme její dokončení a zaměříme se na vrchy nebo naopak na spodkařinu.

Termíny budou zveřejňovány na stránkách https://www.facebook.com/usijsiboty/ případně zde na Fleru. Od minulého roku pořádám kurzy dvakrát měsíčně, jsou dlouhodobě obsazené od zájemců, kteří mne kontaktovali mailem nebo telefonicky. Pokud se chcete zúčatstnit, napíši si vás do listiny zajemců a přednostně vám zašlu mail nebo zavolám, až budu vyhlašovat nové termíny (podzim 2017 na příští rok), případně pošlu rychlé avízo, pokud se nějaký z rezervovaných kurzů uvolní.


Cena kurzu je 8800,-/ 2 dny včetně materiálu na výrobek. Sleva  700,- platí při objednání kurzu pro dva účastníky najednou (celková cena 16.200,-).  Částku je možné zaplatit rovnou, jak je zvykem při nákupu zboží na fleru, nebo polovic tzn. 4400,- zaplatit předem (minimálně 21 dní před konáním kurzu) a zbytek na místě  v den konání.  Lze pořídit také jako dárek, voucher je vystaven přímo na jméno obdarovaného a jako certifikát odeslán elektronicky či fyzickou poštou. Storno poplatek za odstoupení z kurzu je 50%.
Upozorňuji, že kurzy jsou poměrně intenzivní a náročné na vstřebání všech informací, ale účastníci byli zatím vždy nadšeni.
Pro mimopražské lze zajistit provizorní ubytování na noc blízko dílny v rámci kurzu.
S sebou nechť si zájemci vezmou pracovní oblečení nebo zástěru (hrozí potřísnění barvou, lepidlem, apreturou, olejem a voskem), osoby s delšími vlasy pomůcky k jejich sepnutí, pokud jsou účastníci sběhlí v práci s kůží, mohou si vzít oblíbené nářadí či useň. Po oba dny je pauza na oběd v přilehlé restauraci, pro osoby s častějšími stravovacími zvyky je vhodné mít sebou něco k zakousnutí. V dílně je k využití malý kuchyňský kout.

 

Několik reakcí absolventů:


1, Odkud jste se o workshopu dozvěděli?
2, Jak se Vám kurz líbil/nelíbil?
3, Co Vás nejvíce zaujalo?
4, Vyhovoval Vám rozsah práce a náročnost?
5, Doporučili by jste workshop dalším zájemcům?
6, Chtěl by jste nějaké rozšíření nebo zkoušet vytvořit něco nového (jiný typ obuvi, pásek apod.)?
7, Nějaké postřehy nebo slovo nakonec?

Olda,32 let, Software architekt

1. Zmínil se mi o něm Ben, když jsem u něj nedávno objednával boty.
2. Kurz byl skvělý, maximálně jsme si to užili.
3. Zažít celý proces, jak bota vzniká od nápadu přes sestavení střihu, výběr materiálu, přípravu komponent a vlastní sešití až po finalizaci. Hodně byl zajímavý pohled na to, jak různá řešení proměňují funkční vlastnosti výsledného produktu a jak moc se dá doladit na hotové botě. Mám-li si vybrat jedinou věc, nejvíc mně nadchla kosička :-)
4. Rozsah a náročnost byly přesně akorát. Líbilo se nám, že nám Ben každou věc ukázal a pak bylo na nás, jestli si na to troufnem a jak se s ní dál poperem. V tomhle ohledu nám vyhovoval jeho pozitivní přístup - nevím, zda bych sám měl ve svém království takovou trpělivost. Čas běžel i díky neutuchajícímu drajvu strašně rychle, dva dny utekly jako voda.
5. Určitě, mám to v plánu.
6. Velmi vážně uvažuji nad tím, že bych si takhle pořídil ještě nějaké boty. Eventuálně bych rád zkusil něco z brašnářství - peněženku, brašnu, batůžek, pouzdro a podobně.
7. Celkově to předčilo naše očekávání. Určitě zůstaňte u pojetí, kdy je na začátku s mírnou nadsázkou jen kůže z krávy a zbytek je otázkou dalších dvou dnů.

Karolína,31let, office manager

1. Poukaz na workshop jsem nasla pod vanocnim stromkem.Byl to ten nejhezci darek.Vlastne ani nevim, kdy jsem mela naposledy z darku takovou radost.
2.Bylo to jednim slovem uzasne. Ben je velmi pratelsky a jeho elan a pristup mi dodal sebeduveru, pustit se i do narocnych ukolu.
Dostala jsem prostor udelat na botach vsechno, na co jsem se citila. Vse mi ukazal a vysvetlil jak mam delat. Kdyz jsem neco zkazila s usmevem mi pomohl to napravit.
3. Prekvapilo me kolik da prace, nez vznikne par bot. A taky jsem poprve v zivote videla skutecne kvalitni kuze. Taky bylo prekvapive, jak rychle v dilne cas ubiha.
4. Ben nasadil sviznejsi tempo, na ktere jsem si brzo zvykla. Myslim, ze kurz zvladne kazdy, kdo ma chut a odhodlani se do toho pustit.
5.Jsem z toho zazitku tak nadsena ze delam reklamu, kudy chodim:).
6.Rada bych si usila jeste boty na bezne noseni.
7. Preji mnoho spokojenych zakazniku, kteri oceni,ze do kazde boty davate kus srdce.