Domů Profil prodejce Ben Hrubeš
  • aktivní prodejce od r. 2012
    Reaguje na objednávky obvykle do 21 hodin.
  • Praha 6, ČR
  • 53 prodaných kusů
  • 100% kladných hodnocení
Hodnocení: (25) 100%
Nadšenci: 1851
Aktivita: aktivní
Prodáno: 53
Registrace: 27.1.2012
Město: Praha 6
Stát: ČR

Ben Hrubeš

/ Prodávající
Novinky
545533
12.9.2016 Nedávno se povedly ležěrní polobotky městského stylu, prispívám jimi do zboží www.fler.cz/zbozi/polobot...

Vítejte v ševcovně, kde se boty vyrábějí postaru a poctivě

//www.fler.cz/magazin/ben-hrubes-nad-dobre-vycinenou-hovezinu-neni-1924

Poslední rozhovor pro FlerMag- léto 2016

//www.fler.cz/magazin/boty-se-musi-povest-na-prvni-dobrou-1510

Fler redaktorka Žaneta po pár setkáních napsala s tři články pro flerMag, které přibližují tradiční výrobu obuvi

 
po těchto dvou o mé práci ševce, o konstrukci a historii obuvi, je tu článek o pánských a botech
 
 
 

BOTY KTERÉ MAJÍ DUŠI

Ručně šité boty mají svůj nezaměnitelný charakter. Je do nich vložena invence, nápad a řemeslná zručnost. Každý kus je originál, který měl švec mnoho hodin v rukou. Staří ševcovští mistři nazývali obuv, na které pracovali dílem a právem je dílem označována věc, v které se snoubí precizní řemeslná práce podložená mnoha lety zkušeností, výtvarné cítění, správně zvolený kvalitní materiál, oku lahodící vzhled, funkčnost a dlouhodobá trvanlivost výrobku. A to vše podle představ a přání zákazníka přímo na míru.

oxfordky

Neexistuje lepší materiál na obuv než kůže a nejlépe kůže hovězí. Kůže se zpracovávají na useň mnoha různými způsoby a procesy. Dlouhodobá praxe je podmínkou, aby švec správně zvolil mezi nepřeberným množstvím variant činění, úpravy, silou, tažností, povrchem a barvou kůže tak, aby charakter obuvi správně odpovídal (a ve finále ještě překonal) prvotní představě a učinil z ní nezaměnitelný kousek.

kozačky

Je třeba pohlížet na kůži jako na organickou hmotu, uvědomit si, že kůže je živá látka, což zajišťuje neuvěřitelnou odolnost, adaptabilitu, vzhled a jedinečnost stárnutí. Toho žádný syntetický materiál nemůže dosáhnout. Můj přístup k použití hověziny, vepřovice, jehnětiny, kozinky nebo pštrosí usně na obuv, oděv či doplňky je založen na faktu, že hospodářská zvířata se primárně chovají na maso či mléko a kůže je druhotný materiál - téměř odpad (to, že je useň nákladné a luxusní zboží zapřičiňuje hlavně dlouhé a pracné technologické procesy v koželužnách). Odmítám šít ze zvířat, která se chovají a zabíjejí hlavně pro jejich kvalitní kožešiny a kůže.

kecky

Šiji obuv už od studentských let, jako zakázkový švec se živím od roku 2003. Začínal jsem u obuvi pro šermířské spolky a zaměřil se  na historickou a divadelní obuv. Mými zákazníky byly  přední skupiny historického šermu, významná pražská divadla a nějaké boty si zahrály i ve filmu. Vyráběl jsem jak repliky zapomenutých bot , tak i funkčnější a trvanlivější modely s moderními komponenty, které zajišťují trvanlivost a urychlují výrobu. Díky studiu historické obuvi jsem odhalil nejrůznější způsoby šití, konstrukce a vzhledu obuvi a stále mne překvapuje množství variant a možností, jakými lze pracovat a získat tak jedinečný výraz díla.

 

 desert

Neutuchající zájem o řemeslo mne nutí proniknout a osvojit si mnoho technik svrškařského i spodkařského řemesla a docílit tak naplnění konkrétního přání zákazníka a vytvořit obuv podle jeho představ, i přesto, že můj rukopis v ní zůstává. V současnosti vyrábím zejména obuv elegantní pro každodenní nošení, výraznější zatížení a to se zachováním komfortu, respektováním tvaru chodidla a způsobu chůze. Za svoje výrobky přebírám několikaletou záruku.

Kurz výroby obuvi


Náplní kurzu je naučit se základům ševcovského řemesla a v průběhu dvou dnů si vyrobit pod mým vedením pár bot vlastními silami v plně vybavené profesionální dílně na Praze 6.

Obuvnický kurz je díky počtu pouhých 2 účastníků ve svém průběhu velmi flexibilní a to i v kombinaci studenta s nulovou zkušeností tak kolegy s praxí ve výrobě obuvi. Nově je také možno přihlásit i na individuální kurz, tím pádem se lze zaměřit hlouběji na problematiku řemesla, vyzkoušet si více postupů a technik a vytvořit vyspělejší pár výsledné obuvi. Pro pokročilé pořádám také tříhodinové semináře pro 4 osoby, kde je hlavním tématem modelařina, sejmutí kopie kopyta a tvorba střihu a poté konzultace.

Dvoudenní kurz je určen pro dva účastníky


Úvodem studenty stručně seznámím s teorií nutnou k pochopení základů a principů výroby ve svrškařině a spodkařině, se zpracováním a druhy obuvnických usní, s použitými komponenty a materiály. Dále s braním rozměrů chodidla a výběrem kopyta pro šití na míru, s tvorbou střihu pomocí papíru, nože a tužky, tak jako v minulosti a vysvětlím základní pravidla sestavování střihu pro daný typ obuvi.


Poté přistoupíme k výběru materiálů a barev a vlastní práci na zvolených botech. Ve dvou 9-10hodinových cyklech, kdy je první den věnován teorii a práce na svršku a druhý den převážně práci na spodku a finiších, je většina účastníků schopna boty vyrobit a dokončit.

Je vhodné se mnou předem probrat typ obuvi,  které je možné si za víkend ušít a o který má student zájem pro inspiraci navštivte galerii obuvi, kterou si účastníci v předešlých kurzech vyrobili. Můžete mi případně mailem poslat svou představu ať je to vlastní návrh, staré boty, nebo fotografie odněkud stažená a možnost uskutečnění takové představy bychom spolu ještě předem probrali. Každopádně je vhodné uvážit své schopnosti při výběru a uvědomit si, že propracované kozačky nebo luxusní polobotky skutečně za dva dny nelze stihnout. V případě, že student nestihne svůj pár dokončit, další den ho dokončím sám a případně zašlu.  Pro laiky a úplné začátečníky (většina účastníků) kurz přináší velmi názorný vhled do ševcovského řemesla, zkoušku vlastní šikovnosti a nadání a obvykle i překvapivě příjemnou změnu tvořivé práce rukama odlišné od svého zaměstnání. Seznamuje účastníka s tím,kde se na světě boty berou, z čeho se skládají, jaké materiály a technologie se používají a jakým postupem bota vznikne. Začátečníkům přirozeně  věnuji více pozornosti, snažím se jim podat to nejdůležitější z řemesla a nezahrnout je méně podstatnými podrobnostmi, vedu je krok po kroku a pokud si při šití nejsou jisti, danou práci vykonám za ně. Je tedy dobré nepřecenit své síly a po společné úvaze zvolit k výrobě obuv jednodušší a "srozumitelnější".Pro zkušenější v práci s kůží je kurz vyhledávanou možností jak si rozšířit znalost v oblasti použití usní a technik vhodných k výrobě obuvi jako celku i jejích částí. Vyzkouší si práci s používaným ševcovským nářadím, shlédne základní a pomocné vybavení potřebné k výrobě, osvojí si práci na obuvnických a sedlářských strojích a především se dozví typické postupy a pomůcky. Vzhled dokončeného páru je pak ovlivněn zkušeností, zvyky a cítěním takového účastníka.Pro odborníky je kurz přínosný v oblasti technického zázemí, individuálního pojetí, diskuzi a konzultací. Zejména pak v získání kontaktů a informací v oblasti strojů, nástrojů, odborné literatury, výrobců obuvnických komponentů, materiálů a kůží, probíhá obousměrná komparace postupů a hlavně ukázka nejrůznějších tipů, triků a "vychytávek" při jednotlivých úkonech. U takového účastníka může být zvolená obuv i složitější, s tím, že nepředpokládáme její dokončení a zaměříme se na vrchy nebo naopak na spodkařinu.Termíny Kurzy pořádám dvakrát měsíčně vyjma prázdnin. Termíny na rok 2019 jsou rozebrané. Pokud se chcete zúčatstnit, napíši si vás do listiny zajemců a přednostně vám zašlu mail nebo zavolám, až budu vyhlašovat nové termíny (podzim 2019 na následující rok), případně pošlu rychlé avízo, pokud se nějaký z rezervovaných kurzů uvolní.


Upozorňuji, že kurzy jsou poměrně intenzivní a náročné na vstřebání všech informací, ale účastníci byli zatím vždy nadšeni.

Oběd je zajištěn v ceně nejčastěji objednáním jídla z nedaleké italské restaurace, či přímo pauzou na oběd v některém z přilehlých zařízení. Občerstvení je k dispozici po celou dobu v dílně, k využití i malý kuchyňský kout.


S sebou nechť si zájemci vezmou pracovní oblečení nebo zástěru (hrozí potřísnění barvou, lepidlem, apreturou, olejem a voskem), osoby s delšími vlasy pomůcky k jejich sepnutí. Pokud jsou účastníci sběhlí v práci s kůží, mohou si vzít oblíbené nářadí či useň, případně i kožené předměty nebo výrobky ke konzultaci, radami nešetřím.

SLEDUJTE INFORMACE O KURZECH A GALERII VÝROBKŮ NA FACEBOOKU!

Od té chvíle, co si jedny ušijete, se váš pohled na obuv změní, boty budou úplně něco jiného, než byly před kurzem!

Několik reakcí absolventů:


1, Odkud jste se o workshopu dozvěděli?
2, Jak se Vám kurz líbil/nelíbil?
3, Co Vás nejvíce zaujalo?
4, Vyhovoval Vám rozsah práce a náročnost?
5, Doporučili by jste workshop dalším zájemcům?
6, Chtěl by jste nějaké rozšíření nebo zkoušet vytvořit něco nového (jiný typ obuvi, pásek apod.)?
7, Nějaké postřehy nebo slovo nakonec?

Olda,32 let, Software architekt

1. Zmínil se mi o něm Ben, když jsem u něj nedávno objednával boty.
2. Kurz byl skvělý, maximálně jsme si to užili.
3. Zažít celý proces, jak bota vzniká od nápadu přes sestavení střihu, výběr materiálu, přípravu komponent a vlastní sešití až po finalizaci. Hodně byl zajímavý pohled na to, jak různá řešení proměňují funkční vlastnosti výsledného produktu a jak moc se dá doladit na hotové botě. Mám-li si vybrat jedinou věc, nejvíc mně nadchla kosička :-)
4. Rozsah a náročnost byly přesně akorát. Líbilo se nám, že nám Ben každou věc ukázal a pak bylo na nás, jestli si na to troufnem a jak se s ní dál poperem. V tomhle ohledu nám vyhovoval jeho pozitivní přístup - nevím, zda bych sám měl ve svém království takovou trpělivost. Čas běžel i díky neutuchajícímu drajvu strašně rychle, dva dny utekly jako voda.
5. Určitě, mám to v plánu.
6. Velmi vážně uvažuji nad tím, že bych si takhle pořídil ještě nějaké boty. Eventuálně bych rád zkusil něco z brašnářství - peněženku, brašnu, batůžek, pouzdro a podobně.
7. Celkově to předčilo naše očekávání. Určitě zůstaňte u pojetí, kdy je na začátku s mírnou nadsázkou jen kůže z krávy a zbytek je otázkou dalších dvou dnů.

Karolína,31let, office manager

1. Poukaz na workshop jsem nasla pod vanocnim stromkem.Byl to ten nejhezci darek.Vlastne ani nevim, kdy jsem mela naposledy z darku takovou radost.
2.Bylo to jednim slovem uzasne. Ben je velmi pratelsky a jeho elan a pristup mi dodal sebeduveru, pustit se i do narocnych ukolu.
Dostala jsem prostor udelat na botach vsechno, na co jsem se citila. Vse mi ukazal a vysvetlil jak mam delat. Kdyz jsem neco zkazila s usmevem mi pomohl to napravit.
3. Prekvapilo me kolik da prace, nez vznikne par bot. A taky jsem poprve v zivote videla skutecne kvalitni kuze. Taky bylo prekvapive, jak rychle v dilne cas ubiha.
4. Ben nasadil sviznejsi tempo, na ktere jsem si brzo zvykla. Myslim, ze kurz zvladne kazdy, kdo ma chut a odhodlani se do toho pustit.
5.Jsem z toho zazitku tak nadsena ze delam reklamu, kudy chodim:).
6.Rada bych si usila jeste boty na bezne noseni.
7. Preji mnoho spokojenych zakazniku, kteri oceni,ze do kazde boty davate kus srdce.

Zakázková obuv k nahlédnutí

u prohlížení z mobilu, přepněte na plnou verzi stránek!

Způsob dopravy
cenný balík, obchodní balík, dobírka, PPL
Komentáře
Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
Fler Boxy
Žádný veřejný FlerBox.
Fler kluby
Uživatel nevlastní žádný Fler klub.
Top nominace
Uživatel nevytvořil žádnou Top nominaci.
Zboží

Další zboží od Ben Hrubeš

Oznámit porušení pravidel tímto uživatelem.
Menu
--