Boty tvoří neodmyslitelnou součást šatníku. Většina z nás si bez nich nedokáže svůj život představit. Kromě veskrze praktické funkce jsou i doplňkem, který hraje svoji estetickou roli. 

Předchozí článek jsme věnovali historii obouvání. Tentokrát se podíváme na jednotlivé typy klasických pánských bot a nahlédneme pod jejich švy. Na naší další cestě nám opět bude průvodcem Ben Hrubeš.

Elegantní boty jsou základem pánského šatníku.
Střih Wholecut Oxford, sladěné detaily a méně obvyklá barevnost dodají botám švih.

 

Klasika nezklame

Zdá se vám, že jsou pánské boty fádní a všechny stejné? Stačí znát pár rozlišovacích znaků a budete schopni rozeznat několik základních druhů. Začneme klasikou nade všechny klasiky.

Oxford

Boty typu Oxford lze bez nadsázky považovat za nejklasičtější boty pro formální příležitosti. Poprvé se objevují již v 18. století a základ jejich konstrukce přetrval bez větších změn až do dnešních dnů. Obouvají se k formálnímu oblečení, jsou nadčasové a vypadají velice elegantně. Ostudu v nich neuděláte na svatbě ani na zahajovacím koncertu Pražského jara.

Výběr tkaniček není náhodný. Společenské boty vyžadují i vhodné kulaté tkaničky.

Typickým znakem bot typu Oxford je tzv. uzavřené šněrování - vrchní díly k sobě těsně přiléhají (tak, že jazyk není vidět) a tvoří velmi elegantní linii. Kvalitní boty typu Oxford mají podrážku ke svršku přišitou, nikoliv lepenou. Samozřejmostí v takovém případě bývá i podrážka celokožená (která může být podražená kouskem tvrdé gumy na podpatku).

Vrcholem ševcovského řemesla i elegance jsou pak tzv. Wholecut Oxford, tedy boty vyrobené z jednoho kusu kůže. Výroba těchto bot vyžaduje vysokou úroveň řemeslné zručnosti a použití kvalitních materiálů. Investice do nich se však vyplatí. Při správné péči vydrží řadu let a stanou se základem šatníku.

 

Černé boty typu Wholecut Oxford patří mezi klasiku a neměly by chybět v šatníku žádného elegantního muže.

 

Boty typu Oxford s křídlovou špičkou vyrobené z několika dílů černé kůže.
  

 Dokonalost skrytá v detailu - zdobené podrážky elegantních bot typu Wholecut Oxford.
Puristické pojetí, kde je tolerován jen plátek tuhé gumy na patníku na jinak celokožené podrážce.

Derby

Ne, nebudeme psát o fotbalových zápasech Sparta vs. Slávie, ani dostizích v Kentucky. Pod pojmem Derby se skrývají další z elegantních pánských bot. Pro tento typ obuvi jsou typická svrchní líčka, která překrývají vrchní nártový díl. Derby boty také poznáte podle otevřeného šněrování - tedy vrchní díly k sobě nepřiléhají těsně a jazyk je viditelný po celé délce.

I derbová obuv se řadí mezi společenskou a nejen v našich končinách je velmi oblíbená. Její výhodou je snazší obouvání (oproti botám typu Oxford) i pohodlnější střih, což ocení zejména muži s vysokým nártem nebo širokou nohou. 

 

Derbová obuv je elegantní a může být doplněna zdobením.
Stejně jako boty typu Oxford jsou i Derby stylově nadčasové.

 

Boty typu Derby nemusí být jen společenské. Jejich střih je velmi univerzální a při použití méně obvyklých barev, výrazných švů, nebo silnější podrážky se z nich rázem stanou boty ladící ke kancelářskému obleku. 

 

Boty derbového střihu jsou vhodné i pro méně formální příležitosti.
Boty ze světle hnědé kůže skvěle doladí světlý oblek a dobře budou vypadat i k džínám.

 

Brogue

Brogue vlastně není samostatný typ boty (myšleno konstrukčně). Jedná se o charakteristické zdobení, které se používá u bot typu Oxford i Derby. Svrchní kůži zdobí ornamenty tvořené dírkováním. Běžné jsou boty s decentním vzorem kolem švů, ale i složitými obrazci vyplňujícími téměř celou plochu boty.

Boty s tímto zdobením již nejsou vhodné pro nejformálnější situace, avšak jinak se u mužů těší značné oblibě.

 

Boty typu Oxford mohou být opatřeny i jednoduchým zdobením.
Světlý oblek pak vhodně doplní jejich varianta v hnědé barvě.

 

Monk

Pro boty typu Monk je charakteristické použití spony namísto šněrování. Boty jsou opatřené jedním nebo dvěma pásky a zapínají se na sponu běžnou u opasků. Jejich vzhled připomíná boty, které ve středověku nosili mniši. A odtud také pochází jejich název. 

I tyto boty si zachovávají elegantní vzhled. Nejsou však tolik obvyklé jako Oxford a Derby. O to více jsou však zajímavé a vhodné pro muže, kteří se chtějí lišit.

 

Boty typu Monk s dvojí přezkou a v nápadné barvě mají šmrnc.
Takové boty nejsou vhodné pro ty nejformálnější události,
avšak s vhodně voleným oblekem v nich ostudu neuděláte.

 

Chelsea

Pamatujete doby, kdy frčeli Beatles? A vybavíte si i jejich kotníkové boty? Ano, legendární muzikanti s oblibou nosili boty typu Chelsea. Pro tyto boty je charakteristická elastická vsadka na bocích - z pružné látky nebo gumová - barevně laděná tón v tónu, nebo tmavší. 

Chelsea jsou pohodlné a snadno se nazouvají. Díky jejich jednoduchému a ladnému střihu vypadají velmi stylově. Zároveň je jejich vzhled výrazný a neotřelý. Původně pochází z Británie a na přelomu 19. a 20. století byste je spatřili na nohách nejednoho gentlemana z vyšší společnosti. Velmi oblíbené byly v 60. a 70. letech minulého století, kdy je kromě zmíněných Beatles s oblibou nosili i členové skupiny Rolling Stones. V současnosti zažívají Chelsea boty opět módní renesanci. 

 

Lidové označení perka platí pro tyto vysoké boty, stejně jako pro nižší,
kde je použita pruženka coby konstrukční prvek.
Chelsea jsou dobrou volbou i pro zimní období.

 

Zadáno pro ležérní i odvážné

Pánský šatník, to často nejsou jen elegantní obleky, smoking a frak. Ani vyznavači ležérní módy či extravagantních výstřelků nemusí přijít zkrátka. Pojďme se podívat na boty právě pro ně. 

Od koní k chopperům

Lidový název "koně" se vžil pro boty stylově vycházející z jezdeckého obutí mužů Divokého západu. Jedná se o doslova nepřehlédnutelnou obuv. Mezi její charakteristické znaky patří vyšší podpatky a výrazné zdobení - typické jsou nápadné kovové prvky a spony, výšivka, nebo ornamentální aplikace z barevně kontrastní kůže. Poznáte je také podle prodloužené mírně zdvižené špičky. 

Koně jsou oblíbené mezi westernovými nadšenci i vyznavači motorkářského stylu. Nezřídka doplňují i rockerský outfit.

Výrazné boty s charakteristickou výšivkou a sešikmeným podpatkem.

 

Podpatky těchto ručně šitých westernových bot jsou skládané z několika vrstev spodkové kůže.

 

Do víru (velko)města

Džíny, košili s rozhalenkou, ležérní sako a... ne, tenisky ani jiné sportovní boty nemají ten správný švih. Nedbalá elegance si žádá vkusné kožené boty. Osvědčený a pohodlný derbový střih snese i taková provedení, která dobře ladí s městskou módou.  

Kvalitní volnočasové boty jsou evergreenem. Kůže, coby odolný a poddajný materiál, jim dodává na trvanlivosti a zaručuje pohodlí. Kožené boty jsou prodyšné, adaptují se na nohu a jsou-li vyrobené z kvalitní usně, časem získávají nezaměnitelnou patinu. Oproti společenským botám snesou rozmanité provedení - ať jde o barevné kombinace (kůže, šití a tkaniček), výběr hrubší nebo jemné kůže i dalších komponentů. 

Kontrastní šití, kožené tkaničky
a silnější podrážky...
... kovová očka použitá namísto klasických
tkaničkových dírek...

... to vše podtrhne vzhled jednoduchých bot derbového střihu.

 

Milovníci Oxfordek si mohou dopřát i odlehčenou variantu.
Na zajímavosti může botám dodat použitá kůže s výraznou strukturou i neotřelou barvou.

 

Vysoké boty typu Dessert stylově vychází z obuvi pouštních vojáků, kterým
poskytovaly ochranu proti písku i hadům a štírům.
Šmrnc jim dodává pro pánské boty méně tradiční červená barva.
Silnější kůže je předurčuje k nošení v zimních měsících.

 

Trocha extravagance nezaškodí

Jak již bylo řečeno - boty jsou nejen funkční, ale i módní doplněk. A odvážní pánové mají nárok i na trochu výstřednosti. A pozor, teď nehovoříme jen o volnočasové obuvi! Jemnou a především promyšlenou extravaganci snesou i boty společenské. 

Boty typu Wholecut Oxford vyladěné do nejmenšího detailu.
Kontrastní červené doplňky z nich dělají sofistikovaný doplněk sebevědomého elegána.

 

 Ani vyznavači westernového stylu nemusí přijít zkrátka. Stačí nahradit typické zdobení jinými symboly...

 

Modrá barva a bílé hvězdy nepatří mezi klasické provedení westernových bot.

 

Boty, stejně jako další oděvní doplňky, mohou zdobit i nápadité detaily. Je libo zapínání na zip?

 

 Jednoduché a přesto efektní - zip jako netradiční ozdoba černých bot střízlivého střihu.

 

 

Pod povrchem rám

Zůstat jen u ukázek jednotlivých typů obuvi by byla škoda. Proto se společně s Benem Hrubešem podíváme i pod obuvnické švy a rozkryjeme si základní kroky při ruční výrobě obuvi.

Sady kopyt patří k základnímu vybavení každé ševcovské dílny,
kde jich najdeme i stovky párů.

Rámové boty se řadí mezi konstrukčně nejnáročnější obuv. Jejich výroba vyžaduje řemeslnou zručnost, trpělivost i kvalitní materiály. V rámci obuvnického řemesla jsou rámové boty považovány za prestižní dílo vhodné pro nejkvalitnější obuv. Jejich historie sahá až do 17. století a základ konstrukce zůstal nezměněn až do dnešní doby.

Finanční náročnost materiálu, omezená životnost kožených podrážek a absence pružných lepidel stály za potřebou konstrukce umožňující botu rozebrat a opotřebované části vyměnit. Jednotlivé části boty jsou spojené švy, nikoliv lepené. To klade vysoké nároky na jejich výrobu, přičemž umožňuje snazší opravy.

Boty se šijí pevnými voskovanými nitěmi.
Užitečnou maličkostí je průvlak, který zabraňuje vyvléknutí nitě z očka jehly.

 

Jak se rodí bota

Nahlédněme tedy, jak vzniká ručně šitá pánská obuv. Celý postup je poměrně složitý. Bota vzniká po jednotlivých částech, které se na konci pevně spojí. 

Nejprve je třeba zvolit kopyto, podle nějž bude švec botu šít. Kopyto je třeba upravit pro konkrétního zákazníka tak, aby se zohlednila specifika jeho nohou (např. vystouplé kosti, vysoký nárt, širší nebo naopak užší chodidlo, nesouměrnost obou nohou, ap.). 

Kopyto určuje, jaký tvar bude výsledná bota mít -
špičku (její délku i tvar), průhyby, zdvih.
Kromě tradičních dřevěných dnes v ševcovských dílnách naleznete i kopyta plastová.

 

Obdobně, jako je tomu u šití oblečení, je třeba i botám vytvořit střih - tedy rozkreslit jednotlivé díly svršku boty na papír. Tento střih se následně přenese na vybranou kůži a vyřízne ostrým nožem. Vyříznuté díly je nutné sesadit a zkontrolovat. Useň je, coby organický materiál, na svém povrchu různorodá a může vykazovat drobné nedokonalosti a vady. Pokud tyto optické vady zasahují do povrchu boty, je nutné daný díl vyměnit za jiný. 

Střih se rozkreslí po rubu usně
a vyřízne ostrým nožem.
Jednotlivé části svršku se sesadí k sobě.
Je třeba zkontrolovat, že kůže nenese kazy.

Svršek boty se sešije a natáhne na kopyto - to je třeba provést důkladně a pečlivě, aby hotová bota neměla rýhy nebo faldy.

Kontrola správného sesazení dílců
na kopytě.
Stélka ze spodkové kůže kopíruje tvar
zvoleného kopyta.

Botu je třeba opatřit výztuhami, které zajistí pevnost a stálost jejího tvaru a také zvýší odolnost. Mezi podšívku a svršek se umístí výztuha paty - opatek, a špičky - tužinka. Vnitřní stélka boty se prolepuje kvůli vyšší trvanlivosti spojů a také zabraňuje vrzání celokožené obuvi.  

   
Do napínací stélky - branzole -
se vyříznou rýhy pro ruční přišívání
svršku a okolku.
 Vnitřní stélka se přichytí pomocí lepidla.

Stélka boty se vyřízne ze silnější třísločiněné kůže tak, aby respektovala tvar zvoleného kopyta. Okraj stélky je nutné začistit a vyhladit. Do takto připravené stélky švec vyřízne drážku, která bude následně sloužit k uchycení vrchu.

Zhotovený svršek obuvi se nejdříve speciálním způsobem přišívá spolu s řemenem kůže (okolkem, nebo-li rámem) na napínací stélku. Poté se přes okolek našije podešev a tím se spojí vršek boty se spodkem.

 
Výztuha špičky zajistí její pevnost. Svršek boty se přetáhne přes kopyto
(tzv. nacviká), na němž je dočasně
přibitá připravená stélka .
Svršek boty se cviká pomocí kovových
sponek nebo hřebíků.
Při přišívání se nejprve udělají do kůže
dírky a poté se jimi protahuje nit.
Ke svršku je třeba přišít okolek.

V podešvi boty je umístěná výztuha klenku (zpravidla kovové perko) a vrstva korku zabezpečující komfort chůze. Po přišití svršku boty ke stélce se přišije k přečnívajícímu okolku podešev ze silné hověziny. Ke spodku se pak přitluče podpatek. Podešev se může ještě doplnit gumovou podrážkou. 

 
Rám je charakteristickou součástí tohoto 
typu boty.
Kovová výztuha a půdování korkem
mají v botě svoji nezastupitelnou funkci.

 

Hotovou botu je třeba důkladně začistit. Samozřejmostí je i čas nezbytný na zaschnutí použitých lepidel. 

 K téměř hotové botě se připevní podrážka. Lepidlo musí důkladně zaschnout,
aby byla zajištěná trvanlivost spojů.

 

Hotové boty ručně šité na míru mají své nezaměnitelné kouzlo.
 

Boty, ó boty!

Odborníci na etiketu odívání tvrdí, že obuv je nejdůležitější součástí oblečení. Špatně zvolené boty mohou dokonale zničit jinak úhledný zevnějšek. A to už vůbec nemluvíme o průšvihu jménem špinavé (nebo nevyleštěné) boty, případně sešlapané podpatky. 

O vhodnosti toho kterého typu obuvi k vybranému oblečení a příležitosti bylo napsáno již mnoho. My se blíže podíváme na barevnost bot nošených při formálních příležitostech. Boty se v dnešní době vyrábí v nepřeberné škále barev. I když je paleta odstínů pánských bot menší, není třeba ji zúžit jen na černou. Ani černá barva totiž není, co se týče sladění celkového vzhledu, zcela univerzální. 

Samozřejmě, stále platí, že černé boty jsou základem mužského šatníku. Chcete-li si však dopřát několik barevných párů, podívejte se na náš barevný tahák: 

Obecně lze říci, že světlý oblek vyžaduje hnědé boty, zatímco k tmavému obleku se hodí boty černé. Samozřejmostí je pak respektování etikety společenského odívání - tedy nejprve zvolit oblek adekvátní situaci a podle něj vybrat ty správné boty. 

Třešinka na dortu

Na úplný závěr už jen malou připomínku. Celkově sladěný vzhled, to nejsou jen pěkné a kvalitní boty perfektně padnoucí k obleku. Pomyslnou třešinkou na dortu pak může být i kvalitní a vhodně vybraný opasek. Co vy na to, pánové?

 

Barevně a stylově sladěný opasek podtrhne vzhled každého elegána.
Dvojnásob to platí při účasti na formálních společenských akcích.

 

 V dalším článku se budeme detailně věnovat dámským botám.

 

Použité fotografie: archiv Bena Hrubeše