Ne, v tomto článku nebudeme probírat kočičí chlupy v našem žaludku, i když je jisté, že jich za život spořádáme opravdu hodně. Jsou všude, na všem, ve všem, jídlo na našem talíři nevyjímaje.

Řeč je o trichobezoárech (zkráceně jen bezoárech), nestrávených chuchvalcích chlupů v kočičím žaludku, které mohou způsobit pěkný malér. Mezi typické problémy patří zácpa, nechuť k jídlu, kašlání, dávení, no prostě bezoáry jsou zbytečná záležitost, které můžeme celkem jednoduše zabránit.

Jak bezoáry vznikají?

Kočičky během péče o svou srst spolykají každý den spoustu chlupů. Zpětné háčky na jazyku jim nedovolí chlupy vyplivnout, ty potom putují do žaludku a dále do trávicího traktu, na jehož konci jsou chlupy přirozeně vyloučeny. Pokud je chlupů větší než malé množství, především u dlouhosrstých kočiček, slepí se v žaludku v jeden chuchvalec (zmíněný trichobezoár), který kočička neumí strávit.

6 tipů, jak proti bezoárům bojovat


1. Pravidelné vyčesávání srsti

Vyčesávání srsti je skvělou prevencí, pomůžete kočičce zbavit se odumřelých chlupů, zejména v době výměny srsti. Pořídit můžete nejrůznější kartáče, hřebeny, nám se nejvíce osvědčil kartáč zvaný furminátor, který pěkně vyčeše podsadovou srst. Péči o kočičí srst se budeme více věnovat v některém z dalších článků.

2. Granule s "anti-hairball" složením

Téměř všechny firmy vyrábějící granule pro kočky mají ve svém sortimentu granule označené jako "anti-hairball", které obsahují přídavné látky bojující proti vzniku bezoárů. Jedná se o klasické granule obohacené většinou o rostlinnou vlákninu, jako je třeba psyllium a enzymy podporující trávení a snadný odchod chlupů z těla společně s exkrementy.

3. Pasty a gely proti bezoárům

Jedná se o maltózové (sladové) pasty, které pomáhají s trávením kočičích chlupů. Můžete je podávat jako pamlsek, kočkám většinou hodně chutnají, jedna z našich kočiček je na maltózové pastě Trixie doslova závislá. Další variantou jsou gely, které obalí chomáček chlupů a pomohou mu snáze projít trávicím traktem, tyto gely mají většinou ve složení kombinaci rozpustné a nerozpustné vlákniny.

4. Přirozená pastva

Kočky, které chodí ven, s velkou oblibou okusují trávu, kterou následně vyzvrací společně s chlupy. Stejně tak naše kočky jsou spíš takové ovečky, tráva je venku to hlavní, co je zajímá. Protože na zahrádce nepoužíváme žádnou chemii, je to asi ta nejlepší varianta, jak si kočka může vyčistit žaludek úplně přirozeně.

5. Výsev kočičí trávy do květináče

Pokud vaše kočička nechodí ven, je nejlepší vzít nějaký těžký květináč, který kočka nemůže snadno převrátit, naplnit ho zeminou a vyset do ní pěkně hustě obyčejné obilí, třeba pšenici nebo ječmen. Počítejte však s tím, že kočka možná bude trávu vyhrabávat, vytahovat celé trsy a vůbec může nadělat pěkný nepořádek. Určitě květináč neumisťujte nikam vysoko, ať ho na sebe nestrhne. Je zbytečné kupovat "speciální" kočičí trávu ve zverimexu, jedná se jen o předražené obilí, které můžete jednoduše sami doma vypěstovat. Trávou kočku určitě potěšíte, pokud si však potrpíte na pořádek, granule obohacené o anti-hairball složení a sladová pasta určitě postačí.

6. Šáchor

Oblíbenou pokojovkou, kterou kočky milují a s oblibou ji okusují, je šáchor (cyperus zumula). Na rozdíl od jiných pokojových rostlin je šáchor naprosto bezpečný a je fajn jej pěstovat i pro kočky, které chodí ven. V zimě si tak můžou doplnit potřebné vitamíny a vlákninu a vám ozdobí byt - mějte však vždy po ruce několik sazenic, ať se můžou ty okousané vzpamatovat a nemáte kolem sebe jen ošklivá pometla. I když, ony ty spokojené kočky za to určitě stojí.

Co dělat, pokud má moje kočka bezoáry?

Když kočička vyzvrací bezoár, vypadá jako tuhý váleček složený ze slepených chlupů. Možná, že s nimi už máte nějaké zkušenosti. Pokud se vaše kočka občas dáví, kašle a nemůže nic vyzvracet, potom je možné, že má v žaludku právě bezoár. První pomocí při jeho výskytu je podání většího množství maltózové pasty, která chlupy v žaludku rozloží. Dávkování je vždy uvedeno na obale. Pokud použijete nějakou pastu s obsahem vlákniny nebo psyllium, je nutné dohlédnout na to, aby kočka dostatečně pila.

Jestli však kočka trpí delší dobu nechutenstvím, zácpou, divným kašláním nebo dávením, je určitě na místě navštívit veterináře. Nevyloučený bezoár může časem ztvrdnout až na kámen a ucpat žaludek nebo střevo, jeho odstranění se pak musí řešit chirurgicky. Určitě je lepší několikrát týdně podat preventivně pastu, nabídnout kočce trávu nebo se poohlédnout po granulích, které obsahují látky pomáhající předejít vzniku těchto nebezpečných chuchvalců. A nezapomeňte vaši kočičku občas vyčesat, ať s těmi chlupy nemá tolik práce.