Gem of the kiln

Z úplně jiného soudku, dnes bych vám ráda představila něco, co se v keramickém anglicky mluvícím světě jmenuje Gem of the kiln. Volně přeloženo poklad nebo drahokam z pece. Někteří keramici mají ve zvyku z každého výpalu nebo z každého něčím výrazného a neobvyklého, experimentálního výpalu vybrat kousek, který je něčím nezvyklý, výjímečný, excelentní, ve kterém překonali sami sebe, svoje představy, schopnosti nebo naopak kde měli štěstí a ani vlastně neví, jak se to stalo, ale výsledek je víc než super. Glazura vyšla excelentní, o něco lépe nebo jinak než obvykle. To, co má tendenci stékat nebo se ničit, tak neudělalo a vyšlo bez kazu. Prostě  všechny síly, ať na ně věříme nebo ne, stály při keramikovi a on/ona v rukou drží ten klenot a přemýšlí, jestli si ho nechá pro sebe, pustí ho do světa nebo ho třeba dá vydražit na nějaký dobrý úmysl.

A já jsem si tento zvyk dovolila použít i na své keramické kabošony a požádat svoje kolegyně, aby zalovily ve svých krásných špercích a další tvorbě a vybraly ten jeden, do kterého použily můj komponent a zároveň pro ně má v něčem vyjímečnost. Jste zvědaví? Já rozhodně byla. Protože k něčemu, co na začátku vypadá třeba takhle

přihodí autor super nápad, další materiály podle svého stylu, obří porci trpělivosti, pokory, zkušeností, času a určitě ještě nějakou tu tajnou přísadu, protože jim to vychází fakt skvěle :) a je z toho veliká paráda.

 

 https://www.fler.cz/arthela

Gem je to už pro to, že za dobu našich domluv se dostal do TOPu :)

A proč si ho vybrala arthela?

Hrála jsem si s geometrickými tvary a sestavovala z nich barevné obrazce. Šperky jsou ve výstřihu opravdu efektní, zkušenost z prodeje mi ale říká, že zákazníci dávají přednost hlavně tradičním symbolům v podobě andílků a srdíček :). Přesto jsem přesvědčená, že jednou se na šperky podívají i zákazníci, které zaujmou modernější tvary.

  

 

 https://www.fler.cz/corral

A tomuhle neuvěříte, mě vždycky zajímalo, podle čeho se berou ta jména šperků a někdo, kdo tráví hodiny a hodiny precizní prací s korálky vám pak řekne - Upřímně, jména mi dávají občas zabrat víc, než ušití samotného šperku ... takže buď mi to naskočí v hlavě, nebo hledám mezi ženskými jmény... 

A proč si ho vybrala corral?

Já měla velké dilema - jestli vybrat "Forever" nebo Harriet ... nakonec zvítězila Harriet i díky tomu, že lebčička už je tu díky Hance ... takže děkuji za rozhřešení :) A proč tedy Harriet? Protože je pro mě co do barev i provedením nezvyklá, ale ve finále se výsledný náhrdelník krásně vyloupl :)

        

 

  https://www.fler.cz/hanka72

Gem odvahy, Hanka působí někdy jako velmi romantická a něžná duše, ale ona se nezdá, v minulém blogu jste si o tom přečetli více... :)

Proč si ho vybrala hanka72? 

Bylo to vyrobené do soutěže na téma Úlety. Tak trošku jsem se u toho vyřádila, jelikož já jsem také tak trochu úlítlá :D je tam kousek i mé osobnosti. Tak trochu praštěná ale i laskavá, a mám v sobě dábla, kterého v určitých situacích umím vypustit. Barvy dodávají energii

 

 

 https://www.fler.cz/janavu

Gem je tenhle náhrdelník i z důvodů, které ocení možná víc kolegyně než zákazník a to je kombinací efektních glazur komponentů a hedvábí. Moje glazury mají spoustu pozitiv, ale rozhodně nejsou tím, co se dá za všech okolností a světelnosti a nenáročnosti techniky a obsluhy jednoduše vyfotit. A když si k tomu přidáte ještě japonské hedvábí a kovové komponenty a chcete to zachytit i do atmosféry soutěže... uf. A tohle se tu opravdu povedlo!

A proč si ho vybrala janavu?

Vybrala jsem tento šperk pro zajímavou a netradiční kombinaci hedvábí, keramiky, korálků a kovu. Hledala jsem  nevšední využití pro keramické kabošonky od Efraim a tento námět mi je nabídl. Barevnost hedvábí evokuje třpytivou sluneční oblohu, která je v kontrastu s jednoduchostí  keramických komponentů - balonků. Také jemné hedvábí Shibori ribbon působí extravagantně ve společnosti  kovových komponentů,  které podtrhují zadané téma.

 

   

  https://www.fler.cz/livele

Gem je to pro mě přesně pro tu čistou a přitom velmi jasně zářící sílu toho, že chce být, čím je a čím ho ostatní možná chtějí mít nebo také ne, ale on si žije vlastním životem a proto má svoje kouzlo i osobnost.

A proč si ho vybrala livele?

Vybrala jsem ho proto, že to byl jeden z prvních kousků, které jsem si dovolila dozdobit po svém, a vlastně jsem si ho nakonec i nechala, protože jsem se s ním nějak nemohla rozloučit :-D

           

 

 https://www.fler.cz/mysove

Gem je pro mě totální čistotou, působí tak skromně a přitom ví...

A proč si ho vybrala myšové?

Vybrala jsem Paní lednových bříz, protože ji mám moc ráda, ráda se kochám její bílou něhou a troufnu si říci i její dokonalostí, kterou zajistilo neobvyklé spojení režné keramické tváře a bílých a stříbrných saténových stuh a skleněných korálků.

 

 

 https://www.fler.cz/pandass

Gem Šárky je pro mě velikou inspirací, posouvá se každým kouskem a vždy tam vidím něco víc. Kombinace dalších technik, pokora před materiálem a přitom tolik hravosti...

A proč si ho vybrala pandass?

Z loňských výrobků jsem vybrala náhrdelník Nebeský třpyt. Asi nejvíce mi přirostl k srdci, protože je modrý :-) Je to barva klidu a tuhle barvu zbožňuji. Náhrdelník je něžný, lehký, ale přitom výrazný.

 

 

 https://www.fler.cz/smu

Gem smu je zase něco jiného, není to šperk, je to objekt, jiná technika, jiný styl, jiné určení. Další způsob jak uvést hlavičky od života a dát jim barvy.

A proč si ho vybrala smu?

Čtyři dohody vznikly na motivy divadelního představení Jaroslava Duška. Jde o drátovaný objekt k zavěšení. Přála bych si, aby skončil u člověka, kterého osloví a ke kterému bude promlouvat. závěs zatím není vystaven na fleru, beru jej s sebou na letošní fleroffline do Prahy, kde si jej budete moct prohlédnout naživo.

 

 

 https://www.fler.cz/u-liskoveho-kere

Gem je to pro mě hlavně za otevřenost, sdílení vlastní cesty a názoru. Díky moc.

A proč si ho vybrala U lískového keře?

A proč právě tuto brož? Brož má název "Ta co mluví s Bohyní", což je výraz, se kterým jsem se setkala v jedné knížce, která je o ženství, o menstuačním cyklu, jinde se používá třeba termín Vědma... Ano, jde o fázi menstruace. Žena v této fázi je nejvíce ve spojení sama se sebou, se svým nitrem, regeneruje, nabírá nové síly a může vycítit i nový směr pro svůj život.

Těší mě, že o tyto brože, kterých jsem vyrobila více, je zájem, líbí se mi i fotka, která se dostala do Topu...

Navíc je pro mě symbolem období, kdy jsem se rozhodla, navzdory - nebo spíš díky- zdravotnímu problému a navzdory lékařům, hledat svou vlastní cestu- k vyléčení, sama k sobě, k mým snům... Věřím, že jdu správně, protože mé současné cesty mi přinášejí mnoho radostí...

 

 

  https://www.fler.cz/zuzka-tribal

Gem Zuzky je o překonání sebe sama, překonání vlastních představ a toho, co se ke mě a k mé tvorbě hodí.

A proč si ho vybrala Zuzka Tribal?

Jsou to moje první "ksichtíkové" náušnice a navíc v barvách korálků, kterým jsem se do té doby spíš vyhýbala..:-) 

 

A snad ještě netypicky jeden kousek 

 https://www.fler.cz/efraim-keramicke-sperky-a-komponenty

A proč jsem si ho umístila mezi ostatní?

Je to první kousek, u kterého jsem už ve stádiu schnoucí modelace věděla, že je můj, že ho chci. A přesně vím, do které glazury a jakým způsobem to provést. Přestože je příliš velký, příliš nápadný, příliš jiný.... 2 patra pece se kvůli němu musely přeskládat, protože je glazován ze všech stran a zabral více místa než ostatní kabošony a když jsem si ho zkompletovala, vnímala jsem to jak další vánoce. Prostě je mou součástí a podporuje mou keramicko -šperkařskou rebelii :)

 

Vložení komentáře: Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.