Stříhání drápků patří mezi základní úkony, na které je potřeba zvyknout každou kočičku žijící v bytě. Nikdo přece nechceme mít poškrábaný nábytek, pohovku, podlahu nebo ruce. Stejně jako každá jiná aktivita vyžaduje zkracování drápků trochu zručnosti a hlavně cviku. Většina koček se ve stříhání drápků příliš nevyžívá, proto bude potřeba také trpělivost. S naším návodem to však hravě zvládnete.

Kterým kočkám stříhat drápky?

Drápky stříháme kočkám, které žijí v bytě. Těm, které chodí hodně ven, drápky většinou nestříháme, abychom je nepřipravili o možnost obrany před cizími kočkami. Naše kočky jsou domácí, ale mají možnost chodit ven na dvůr a zahradu. Přesto jim zkracujeme špičky drápků, jinak se doma pořád o něco zachytávají, což je i pro ně hodně nepříjemné. A po stromech šplhají i se zastřiženými špičkami drápků bez problémů. Určitě není potřeba a ani vhodné stříhat drápy kočkám, které žijí pouze venku.

Kdy stříhat kočce drápky?

Kočce je určitě potřeba ostříhat drápky, když s nimi slyšitelně klape o podlahu, zatrhává se o pohovku nebo deku a je pro ni těžké je uvolnit a také když na svém těle cítíte, že do vás pronikají ostré jehličky. Obecně se doporučuje stříhat drápky každé 3 až 4 týdny.

Pokud máte doma koťátko, je vhodné jej zvykat od malička. Kočky si nerady nechávají sahat na tlapky, proto je potřeba nechat kotě zvyknout na to, že brát tlapky do rukou je normální záležitost.

Pro stříhání drápků je také potřeba vybrat si ten pravý čas. Určitě není vhodné stříhat drápky, když je kočka zrovna uprostřed hry, běhá po bytě jako splašená nebo má hlad. Doba po jídle, před spaním je většinou ideální, kočka je relaxovaná, připravuje se na spánek a určitě vám tak stříhání půjde lépe od ruky. Stejně tak chvíle, kdy se kočička přijde sama za vámi mazlit je vhodná na kontrolu drápků a jejich zkrácení.

Čím stříhat kočce drápky?

Kočce stříháme drápky speciálními kleštičkami na drápky, které seženete v každém zverimexu nebo eshopu s potřebami pro kočky. Je určitě vhodné si pročíst recenze, některé kleštičky drápky spíše "ukousnou" a roztřepí, proto určitě neberte ty první nejlevnější, na které narazíte. Také nepoužívejte manikúrní nůžtičky na vaše nehty, ty jsou hodně ostré a jak sebou kočka bude mrskat, tak byste ji mohli poranit.

Jak vypadá kočičí drápek? Kolik má kočka drápků?

Pokud se chystáte stříhat drápky poprvé, vezměte si kočičku na klín a chytněte její tlapku do ruky. Určitě byste měli mít hodně světla, ideální je to na denním světle u okna. Lehce zatlačte zespodu na polštářky a uvidíte, že drápky vyjedou ven. Prohlédněte si drápek - pokud má kočka světlé drápky, uvidíte uprostřed lehce růžovou část. Do té v žádném případě nestříhejte, tato část je prokrvená a kočku by to nejen bolelo, ale také by začala celkem dost krvácet. Jako pojistku pro případ nehody se doporučuje mít doma kamencovou tyčinku na zastavení krvácení, možná ji máte doma na zastavení krvácení po holení.
Pokud má vaše kočka drápky tmavé, prokrvená část drápku jde vidět celkem špatně. V tomto případě stříhejte opravdu jen pár milimetrů, případně se podívejte, jak vypadají drápky u kočky, která je má světlé (třeba u příbuzných nebo známých).

Pomoci se zorientovat vám pomůže také tento obrázek:

Jak správně stříhat kočce drápky - schéma

Na předních tlapkách má kočka 5 drápků. Pátý drápek je umístěný trochu níže než všechny ostatní, najdete ho hned nad zápěstím. Určitě na něj nezapomeňte, kočka si ho neumí sama obrousit. Na zadních tlapkách má kočka 4 drápky.

Možná se teď ptáte, jestli stříhat drápky na předních i zadních tlapkách? Některým kočkám stačí ostříhat drápky na těch předních, zadní drápky jsou většinou kratší a kočka si je také sama okusuje. Pokud se však drápky na zadních tlapkách zachytává o koberec nebo vás škrábe, když se od vás snaží odrazit a někam skočit, pak zkraťte i ty. My stříháme pouze ty přední.

Jdeme na to! Jak přesně ostříhat kočce drápky?

Jste na stříhání sami? Posaďte si kočku tak, že má zadek ve vašem klíně. Samozřejmostí je dostatečné světlo a bonusem je, pokud jste kočičku zvykali na sahání na tlapky ještě před samotným stříháním. Pokud je vaše kočka hodně divoká a jste na to sami, zabalte kočku do osušky nebo deky tak, že jí bude koukat ven pouze tlapka. Položte ji na stůl nebo pohovku a velmi lehce ji přilehněte tak, aby sebou moc nemrskala.

Pokud stříháte kočku ve dvou, jeden z vás bude kočku držet zezadu, hladit ji a konejšit a druhý bude stříhat. Je lepší, pokud stříháte s někým, koho kočka už zná a má k němu důvěru.

Chytněte tlapku do ruky a velmi jemně ji zmáčkněte, aby vylezly drápky. Ustřihněte špičku drápku pomocí kleštiček tak, abyste nezasáhli prokrvenou část drápku. Stříhejte zhruba v úhlu 45°, tak jak je znázorněno na obrázku výše. Pokud je po odstřižení drápek roztřepený, bude potřeba pořídit jiné kleštičky. Stříhejte raději méně než více, můžete také drápky ostříhat několikrát, milimetr po milimetru, pokud si nejste jistí.

Pamatujte, že nemusíte ostříhat všechny drápky najednou, pokud se kočička hodně brání, začněte jedním nebo dvěma. To, že sebou bude cukat nebo trochu kňučet je ale naprosto běžné, neznamená to, že ji stříhání bolí. Obrňte se trpělivostí, nezapomeňte kočičku odměnit pamlskem a zkuste to znovu další den. Jakmile získáte praxi, bude stříhání kočičích drápků otázkou minuty nebo dvou.

Stále si netroufáte ostříhat kočce drápky?

Pokud jste na stříhání sami a kočka s vámi hodně bojuje, nebo máte zkrátka strach, na veterině vám rádi ukáží, jak drápky ostříhat. Veterinář kočce drápky zkrátí za drobnou úplatu, většinou tento úkon stojí cca 50 korun. Při větším počtu koček se to však už může trochu prodražit, proto je fajn, když se ostříhat drápky naučíte.

Našli jste kočičí drápek na podlaze?

Nebojte, nejde o dráp, ale jen o svrchní vrstvu drápku, která se přirozeně obnovuje. Kočky si drápky okusují, aby je zbavili této odumřelé vrchní vrstvy. Tím si odhalí nový, ostrý dráp a pak je zase na vás, abyste jej trochu zkrátili. Pokud by si kočka dráp nějakým způsobem vytrhla, určitě byste si toho všimli, toto zranění hodně krvácí.

Ještě je potřeba dodat, že obrušování drápků patří mezi základní kočičí potřeby a kočka se tímto způsobem i uklidňuje. Abyste neměli zničený nábytek, je vhodné pořídit škrabadlo nebo škrabací strom. O tom, jak vybrat škrabadlo se můžete dočíst v článku Pomoc, kočka nám škrábe nábytek! Víme, jak na to!