Dobré ráno, vítejte u zcela nové série rozhovorů.

Připravili jsme pro vás atraktivní novinku a sice on-line chat s dotazovanou, který bude probíhat do půlnoci. A nabídneme vám více fotografií, proto čtěte dál.

 
Ahoj Ivo ála Bijioux, trošku si tě vyzpovídám:


1. Co považuješ za svůj největší úspěch a naopak za největší neúspěch ve své tvorbě? 

Jsem soutěživý typ, takže za největší úspěchy považuji vždy umístění v nějaké soutěži. Není úplně podstatné, jaká je výhra nebo je-li vůbec nějaká, ale prostě ten pocit, že se moje věc líbí, je v něčem nejlepší... Poslední kousek, který mi udělal takovou radost, je:

 

- náhrdelník, který se umístil v jedné korálkové soutěži na prvním místě v tématu "pro filmovou hrdinku". Neúspěchy nějak neregistruji nebo si je neuvědomuji, když se mi něco nepovede, neberu to ani jako neúspěch, spíš jako zkušenost a nutnou součást svého vývoje.

2. Čím je tvá tvorba jedinečná a čím se lišíš od konkurence?

Někteří mi říkají, že je něco typicky moje, ale sama jsem zatím nevysledovala, co to ono je...

Možná spíš technika a oblíbené materiály by mohly trochu naznačit: šitý šperk nejraději v kombinaci minerálů a titěrných korálků. 


3. Co tě v tvé tvorbě inspiruje?

Fotky, obrázky, oblečení, hlavně co se týká kombinace barev. Na fleru mě kolikrát inspiruje třeba nějaká nominace, kde jsou zajímavě zkombinované barvy. Pokud jde o tvary, nechávám se inspirovat fotkami rostlin a živočichů.

Například šedožlutý nebo zelenofialový TOP mne inspiroval k tomuto: 

  Kvete nám jaspis 


4. S čím při tvoření nejvíce bojuješ?

Jednoznačně bojuji s nedostatkem času. Ono tedy času je pořád stejně, ale těch činností, co se tam chtějí vecpat, těch nějak přibývá...

5. Na kterou fázi tvorby a prodeje se těšíš nejvíc a nejmíň? 

Nejraději mám okamžik dokončení, kdy se mohu pochlubit s novinkou, ovšem než je to možné, je třeba zvládnout nenáviděnou fázi - focení. Takže nachystat vhodné pozadí a do toho! Co to tu máme? Malířské plátno, starý plech na pizzu a nějaké kamínky na podložení šperku... k tomu bílou igelitku (není nad to chodit domů za tmy a nestihnout denní světlo...)

 

výsledek na tmavém a světlém pozadí:

 

6. Čeho by se měli vyvarovat ti, kdo s tvou technikou začínají, jaké jsou nejčastější začátečnické chyby? 

U šitého šperku hodně záleží na použitém materiálu, proto bych začátečníkům rozhodně doporučila investovat do kvalitních a stejnoměrných korálků. Zapomeňte na čínské korálky, kupte si alespoň cenově dostupný Jablonec / dnes již ne Jablonex, ale Preciosu. Ulehčíte si tím i práci, protože to prostě jednak lépe půjde a navíc bude výsledek mnohem lépe vypadat. Že nevíte, jestli nejsou korálky čínské, protože na nich není nic napsáno? Pak radím: NEBRAT! (berte rokajl z ČR nebo Japonsko)

7. Co na tvojí tvorbu říká partner, rodina, přátelé, sousedi?

Manžel ji trpělivě snáší s občasným brbláním, maminka kvituje s povděkem novinky, kterými ji zásobím, jinak o mně okolí moc neví, jsem celkem tichý korálkový maniak.

8. Kolik místa pohlcuje tvá tvorba? 

Vyhovuje mi jakékoliv místo, nejčastěji jde ale o plný konferenční stolek materiálu, kde využívám vodorovnou plochu, dále jedno místo na sedačce, které okupují kufříky s korálky. 
Ráda mám začátek tvorby, kdy se mohu probírat materiálem, takhle vypadá konferenční stolek, když je "uklizeno":

a takhle když se tvoří Rozpačitý:

Jinak ale materiál a taky hotové výrobky zabírají čím dál tím víc místa v celém bytě.

9. Jaká je tvoje oblíbená pracovní pomůcka a co naopak nemáš ráda?

Jsem skromná , spokojím se s jehlou a nylonovou nití, žádné další speciální pomůcky nejsou potřeba, možná nějaké kleště. Ovšem bez čeho si nedokážu představit dokončovací práce s drátem, to je prstýnek na kroužky, pomůcka k nezaplacení, vřele doporučuji. Je trochu vidět na poslední fotografii vpravo dole...

10. Jaký materiál bys nikdy nepoužila a s čím naopak ráda děláš?

Nemám ráda plastové korálky, jen v krajní nouzi je použiju. Naopak ráda se kochám vinutými perlemi a zkrátka skleněnými korálky a minerály. Mám tu nějaký minerál PŘED a PO:

   
 

11. Kolik času věnuješ své tvorbě a kolik času bys jí chtěla věnovat? A kolik času prosedíš na fleru?

Tomuhle říkám otázka na tělo! Na tvorbu je čas po večerech a někdy o víkendu, ovšem valnou část tohoto volného času strávím na fleru a na tvoření nějak pak ani nedojde. Ráda bych měla alespoň tak jeden pracovní den / řekněme 8 hodin v kuse jednou za týden jen pro sebe a svou tvorbu, ale zatím to stále vypadá na ty ukradené chvilky ze spánku.

11a: A kolik času ti zabere 1 šperk, přibližně?

Jeden kousek, počítejme nějaký standardní šitý náhrdelník, mi   zabere čistého času něco mezi 5-8 hodinami, což znamená v mém případě týden až dva po večerech a víkendech. A složitější výšivka - to raději ani nepočítám... na 10-15 hodinách to asi začíná...

12. Chtěla by ses tvořením živit?

Nechtěla bych se živit pouze tvorbou, protože by mě nebavilo vyrábět věci, které jsou sice dobře prodejné, ale nejsou dostatečně kreativní. A bohužel ty, které mě baví a kterým jsem ochotná věnovat hodně času, ty jsou vzhledem k použitému materiálu a době výroby prodejné spíše jen fajnšmekrům? takže to by mě neuživilo. A obávám se, že ani kdyby šly na dračku, nebavilo by mě už to pomyšlení, že to dělám, protože musím. Ráda bych si zachovala tu dobrovolnost a svobodu tvořit si to, co se mi líbí bez ohledu na očekávaný nebo nutný výdělek.

13. Ukaž nám foto prvního výrobku a posledního, abychom viděli tvůj vývoj.
jeden z prvních šperků:

a poslední:14. Kolik je ti biologicky let a na kolik let se cítíš? 

Biologicky mi za týden bude 35, někdy se cítím na 17 a jindy na 70, hodně záleží na situaci, ale převažuje spíš těch 17 (moje sestra tvrdí, že mi neměli dávat ještě občanku). Do 17 bych se ale vrátit nechtěla :)


 

15. Než jsi objevila tvorbu, kterou se zde prezentuješ, co tě bavilo?

Olejomalba, malba na hedvábí, zkrátka mě uspokojuje patlat se v barvách.
 

 

16. Když netvoříš na fler, vyrábíš něco jiného a případně co? A co tvé další koníčky? 

Zůstává už málo času, takže mimo zboží, které prodávám i na fleru, už nic moc netvořím, ve volném netvořivém čase je mým největším koníčkem cestování, nejraději po exotických zemích s manželem jen tak na vlastní pěst ve dvou. Pokud cestujeme po vlastech českých nebo sousedech evropských, ráda v sezóně jezdím na kole. A nejlepší je, když se to dá spojit i s nákupem korálků:

třeba kousek od Innsbrucku na kole:

Má cyklistická rukavice drží pytlíček Swarovského krystalů:


Teď v zimě se věnujeme s manželem tanci, chodíme na stará kolena do tanečních.

16a. A jaký tanec máte nejraději a co vás naopak velmi nebaví?

Zápasíme se sambou ? řekla bych, že už to neprohráváme na celé čáře, ale dostáváme se pomalu k remíze? A co nás baví? Asi každého něco jiného, užijeme si walz i jive, ale efektní tanec, který nás bavil oba, je bachata, máme rádi latinskoamerické rytmy a písničky, které posloucháme i doma, protože nám připomínají naše dovolenkové zážitky. A konkrétně písnička, na kterou máme nejlepší vzpomínky, je právě bachata Obscession.

17. Čteš pravidelně nějaké časopisy, nebo noviny ?

Zprávy ze světa čtu na internetu, odebírám časopis Marina od Bellet, ale ten zrovna není moc na čtení. Nejsem moc čtenářem časopisů, spíš si prohlížím obrázky. Ani na fleru nejsem velkým čtenářem třeba blogů, mám ráda ty hodně obrázkové, málo textu.

18. Kde bys chtěla žít, kdybys nežila tam, kde nyní žiješ? A s kým?

Kdybych si mohla vybrat, žila bych v teplých krajích, kde není v zimě zima. Tam, kde se střídá jen suchá a mokrá sezóna. Ze zemí, kde jsem byla, bych vybrala některou zemi z Latinské Ameriky, kde jsou přívětiví lidé, křesťansky založení a španělsky mluvící. Jen by mi chyběl český humor, že bych si neměla s kým povídat o Cimrmanech apod. Musel by tam být samozřejmě manžel a kdyby nebyla poblíž moje sestra Sonka-dr, bylo by mi tam asi taky smutno, takže z toho by asi vyplýval můj sen: popadnout manžela a sestru a jedu do Mexika! Jela bych i do Peru, ale je to moooc vysoko a chytla mě tam vysokohorská nemoc, ale bylo tam jinak krásně:Prostě hlavně někam do teplíčka...


Nakonec ale stejně vždycky ráda dorazím zpátky domů, takže pro mě platí ono známé všude dobře, doma nejlíp:


 

19. A moje oblíbená otázka na závěr, jaké ti chutná pivo?

Pivo? No, v podstatě je mi to jedno, protože ho nejraději smíchám se Spritem, tj. na Radlera? Ale kdybych ho měla pít samotné, pak Hoegaarden. Ovšem zkoušeli jste už v tom největším mexickém parnu dát si místní pivo SOL se solí a citronem? Nevěřila bych, jak to může být osvěžující, takže doporučuji!

Takže to je od Ivy vše a kdo má chuť, klidně se ptejte Mrkající

 

Další rozhovor vyjde 16.3., tentokrát se bude Bijioux ptát a Monna odpovídat.