Krásný den,

Podzim. Přes den ještě svítí sluníčko, ale dny se krátí a noci jsou chladné.

Podzimní období není tolik oblíbené jako jiná roční období, ale přesto se z něj můžeme těšit.

image  image   Mada art

Podzim byl a je časem sklizně.

Na stromech dozrálo ovoce, na poli jsou k vyorání brambory a řepa, vinohrady jsou plné uzrálých hroznů. Sbírají se také kaštany, žaludy, ořechy, šípek, hloh,…

Stěhovaví ptáci už odletěli do teplých krajin a ze severu k nám přiletěli havrani. Podzimní silný vítr láká děti k pouštění draků a s opadaným listím přichází ranní mlhy a deště.

 

image image image

Čičiko                                                         Babizna61                                            Klemji

 

Lidé už od nepaměti usilovali o to, aby měli zajištěn dostatek potravy a už od jara vynakládali velké úsilí, aby byla hojná úroda.

Vedle tvrdé dřiny se naši předkové uchylovali k řadě magických praktik, které měli zajistit vhodné meteorologické podmínky.

Křesťané se modlitbami obraceli ke svým patronům. Byli za úrodu náležitě vděční a děkovali za ni.

 

image image  image

Baybla                                                          Arnika-Élancé                                    jari.ticha

 

Z přírody měli ledacos vypozorované a vznikla řada pranostik – rčení, která se snaží dávat do souvislosti určité meteorologické jevy a roční dobu. 

Konec sklizně se musel pochopitelně náležitě oslavit. Oslavy sklizně patřily k nejrozšířenějším lidovým zvykům a prý byly velmi bujaré. 

 

 

image image image

Anelape                                                       Maxinka                                                  Capi.mizuhiki

 

Pranostik je jich mnoho. K podzimu se váží např. tyto:

Mlhy v říjnu – sněhy v zimě.

Studený říjen – zelený leden.

Co v říjnu zimy přibude, v lednu jí opět ubude.

V říjnu mráz a větry – leden, únor teplý.

Když dlouho listí nepadá, tuhá zima se přikrádá.

 

 

image image  image

štír53                                                               Jari P.                                                      mojegalerie

 

Dnešní doba je pohodlnější. Nezajímáme se tolik o to, jaká bude úroda, protože většina z nás si ovoce a zeleninu koupí, než aby ji pěstovala. Pokud je někde špatná úroda, mnohdy nás to ani nezatíží, protože supermarkety jsou vždy plné.

S přicházejícím podzimem ale míváme pochmurnou náladu. Neradi se loučíme se slunečným létem. Ale když podzim přijde, užijme si ho takový, jaký je. A tento byl také krásný!

 

 

image image image

Měkoučké hedvábí                                                     úsvit- šperky minerály kameny            

 

Teď je listopad, stromy ztratily své barevné listy a jsou připraveny na zimu.

Počasí je pochmurnější a častěji prší, na zahradách je už listí shrabané, jablka a ořechy posbírané. 

A právě v tento čas si ráda užívám teplo domova , tvoření , trochu vzpomínek na léto a inspirace -  zachumlaná v huňatém svetru nebo šále.

V dešti a poslouchám zvuk dopadajících kapek na okna, baví mě, jak se příroda ještě naposled zabarví, jak se všechno uklízí, zazimovává a připravuje na zimu.

A na konci podzimu přichází další krásné období –  advent.

Vždy je na co se těšit! Pamatujte na to.

 

I v našem klubu Podpora nominace jsme se inspirovali podzimem, po rozkliknutí každého odkazu pod obrázkem se dostanete do obchůdku každé k nás. 

 

Daniela

Čerpáno částečně z Zdroj( Češka z Česka)