Modrotisk si většina z nás spojuje s folklorní ornamentikou. Na látkách (ale i na keramice a domech, na perníčcích a krojích) se objevují především stylizované florální vzory, siluety zvířat, motivy ze života obyčejných lidí.

Chtěla jsem zkusit touto starou technikou pojednat autorské plátno. Folklor mám moc ráda a i jsem si myslela, že sem tam nějaký ten květ by se na mých plátnech mohl objevit. U objevování jsem nakonec také zůstala a každý metr látky jsem pojala jinak... jen tedy bez těch květů.

Nakoupila jsem všechno potřebné ze Strážnické modrotiskové dílny  a čekala na balíček. Když plátno a krycí roztok pan pošťák přivezl, přežehlila jsem nežádoucí sklady na plátně, obklopila se razítky, válečky a štětci a pustila se do alchymie s tiskařským "popem".

A tak postupně několik hodin vznikal první metr Kutululu, který svou tématikou volně navazuje na ruční otisk tohoto lněného plátna.

Zelinkavý kryt, tzv. "pop" na látce jsem nechala důkladně proschnout a odměřila jsem si na pětimetrovém bavlněném neimpregnovaném bílém plátně další metr, který už nese jiný motiv. A potom další a další...

Nakonec jsem svůj výtvor sbalila a odeslala zpět na Moravu do indigové lázně.

Zabarvená látka se nakonec pere ve slabém roztoku kyseliny sírové, čímž se odstraní rezervážní hmota a objeví se doposud skrytý jasně bílý vzor.

Dnes ke mně doputoval balíček s výsledkem a tak si tady juchám a raduji se nad tou proměnou!

Inspirací k vyzkoušení modrotiskové techniky mi byl jeden myynin blog, děkuji za inspiraci.

V regálech obchodu lind se právě teď autorské veliké modrotiskové panely tetelí a jsou určené k vašemu dalšímu tvoření. Připravila jsem také menší modrotisky, které se časem u lind objeví.

Kdo nemá odvahu, nebo prostor pro vyzkoušení vlastního modrotisku a má zájem si tuto techniku vyzkoušet, mohu v létě otevřít další čtyřhodinovou modrotiskovou dílnu (zájemci pište prosím do zpráv).

Pro vaší inspiraci, jak s látkou dál pracovat, jsou tu tito fléroví autoři, kteří tvoří ze svých vlastních modrotiskových látek aliceklouzkova, blueprint a anniné, Timea, KarliČka...