Kamilky Něžné věci inspirované přírodou můžete na Fleru nalézt pod značkou Kamilky. Skrývá se pod ní dnešní host našeho rozhovoru, Kamila Pernická.

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Pod obchodním názvem Kamilky jsem ukrytá pouze já... Kamila Pernická, a že nesuším bylinky na trh, to už možná někdo z vás taky zaregistroval. I já jsem jako mnozí tvořílci tady na Fleru měla odmala plné ruce pastelek, pusu písniček a nohy stále v poklusu za všelijakými sny, obrazy, fantaziemi, ideami... a pomáhala si k nim různorodými cestami.

Z toho pestrého rytmu dění se mi za ty roky poskládal docela rozmanitý celek, ze kterého teď mohu brát, nabízet a dávat. Taky vzhledem k životním, rodinným okolnostem jsem byla ve světě fantazie víc než v tom reálném. Lety se vypiloval a nadul do nemalých :-) rozměrů, a  tím jsem ve stádiu, kdy mám potřebu vyjadřovat se kreativně (i jinak:-)) nejméně dvakrát tolik.
KamilkyA tak po různých studiích a odchodu z učitelské profese mě náhoda a neustálá potřeba najít, co mi na trhu chybělo, vrhla do „podnikání s vlastní fantazií“ pěkně po hlavičce. Motivována vizí útulného domova přešla jsem od abstraktního šperkování až k hravému, odlehčenému navrhování textilních dekorací a doplňků do interiéru. Fascinována tradičním folklórem v této oblasti, zachtělo se mi využít tyto prvky a usadit je do modernějšího pojetí dnešního stylu bydlení. Ač jsem se teď na popud zákaznic a kamarádek posunula k oděvnímu textilu, všímám si sama na sobě, že jsem to i v téhle tvorbě zase jen já - květinková, lístečková, motýlová... Tažená za vlasy i tady zase zpátky k tradičním, nadčasovým a tolik krásným přírodním motivům.
Ten, kdo mě zná, ví, že jsem letos oslavila kristovky, že žiji v krásné, inspirující, hornaté krajině Moravskoslezských Beskyd s dlouholetým přítelem v malé chaloupce, a jsem „mámou“ bezmála 25 zvířat. Je to tady u nás takové malé, bezplatné sanatorium - hluchoslepý pejsek, třínohá kočka, astmatický kocour... Kamarádi tvrdí, že teď už nám chybí jen rybičky bez ploutviček:-) Můj život se vlastně točí převážně v kruhu rodina, práce, péče o opuštěná a postižená zvířata. Takže vesničanka, která lítá mezi stromy, lidmi a zvířaty, neúnavně bojuje a řve za jejich práva a potřeby a je z toho často na pokraji psychického i fyzického zhroucení:-)
Toť je ale má role tady, můj úděl, který jsem přijala s radostí a vděkem.

KamilkyZe kterých materiálů nejraději tvoříte, případně jakou techniku máte nejraději.
V očích mých milých spolujdoucích jsem určitě taková mladá babička, uchvácená a dojatá ze všeho, co je omšelé, zapomenuté, odhozené, zdánlivě dosloužené s čepicí z pavučiny, co voní starodávnem. To jsem v ráji, někdo mě asi  přehodil v čase:-) A protože jsem člověk přírodní, což se s tímto nadšením bezesporu snoubí, vybírám si materiály tradiční, přírodní, převážně bavlnu a len (který k mému smutku velmi rychle mizí z našich polí). Nejraději mám jejich vzájemné kombinace, prostě on a ona - krásně ladí.
Co se týká výtvarných technik, tak v každé, kterou jsem doposud vyzkoušela, dřív nebo později objevím jiný druh dokonalosti a to se mi na tom líbí, to mě překvapuje, přitahuje a láká. Tento neustálý pocit hledání a nalézání, který nemá konec, se ve výsledku může pěkně spojit, zapadnout do sebe a kolikrát je člověk potěšen efektním a originálním výsledkem. To je pak ohromná motivace.
Celkově ale k jakékoliv technice, která je lety poctivě propracovaná a zdokonalená do opravdové kvality (ať už ji dělá umělec nebo řemeslník), mám obrovskou pokoru, úctu a respekt.

Jaké techniky a materiály jsou pro vás naopak záhadou?
Sklo, jakkoliv zpracované, foukané, mačkané, vinuté... Uchvacuje mě vlastnost tohoto materiálu, křehkost a zároveň obrovská síla, možnosti, které skýtá práce s ním.

KamilkyJak jste se ocitla na Fleru a jaké tu máte plány?
Asi před rokem mi kamarádka Iveta připomněla, že se mám kouknout, že existuje Fler a že je to fajn a zajímavé, a tak jsem koukla, a dobrý den...:-), jsem tady (Iviš, dík!). Plány určitě mám, pracuji na nich, vyvíjejí se, ale asi to bude znít jako klišé a někomu se můžu jevit málo ambiciózní, ale hlavním a prioritním plánem tady na Fleru je mít punc dobrého, seriózního prodejce, který přináší spokojenost, radost a kvalitu.

Co se vám na Fleru nejvíce líbí a co byste vylepšila?
Fler je na poli internetových, specificky zaměřených obchodů výjimečný a v porovnání s jinými na hodně dobré úrovni. Líbí se mi grafický design a komfort v obslužnosti. Z druhého pohledu oceňuji jeho laskavý, emočně pestrý a bohatý prostor, který nabízí víc než jen kreativní zboží. Prostor, na kterém pracovali všichni, kteří jsou v něm aktivní. Ti vytvořili jeho cenu.
A co vylepšit? Snad jen ten vykřičníček, aby byl větší, a když je aktivní, tak by mohl ještě třeba zpívat, jódlovat, rapovat, nebo tak něco:-)  To by bylo dokonalé! :)))
(Pozn. redakce: Vykřičník se prodávajícím objeví vždy s novou objednávkou.:))

KamilkyCo zajímavé jste naposled četla / viděla / objevila na internetu, doporučte.
Budu se samozřejmě vymlouvat na čas a na to, že nesleduji TV, ale ona je to fakt pravda, a proto knihy a média všeho druhu si opečovávám, aby mi vydržely do důchodu, to mě snad čeká jen klid, spousta času a  moudré pokyvování hlavou (a nohama:-)) nad ještě moudřejší knihou.

Naposled mě zaujalo:
-    Duchovní cesta k vyšší kreativitě (Umělcova cesta), kniha od J. Cameronové
-    Kniha o lásce a přátelství, kniha od  T. Moore
-    Odysea Země Baraka (úžasné pokoukání!)

Odkazy:
www.kormidlo.cz
www.dejtenamsanci.estranky.cz     
www.kockaapravo.cz
www.ohz.cz

Jak propagujete svou tvorbu?
Nijak ji násilím neprotlačuji. Nejsem zdatný obchodník, a až na pár výjimek, kteří tohle svedou obojí, mám pocit, že zaníceně tvořit, a přitom být dobrým obchodníkem se z podstaty věci vylučuje. Věřím, že se mnou nejeden kreativec souhlasí. Zpočátku, když jsem Kamilky uváděla na trh, tuhle obchodní roli na výbornou zvládl můj přítel, za což mu moc děkuji, protože by nejspíš mé prvotiny byly i se mnou doteď schované někde ve stodole. Naštěstí si mě teď obchodníci vyhledávají sami a to je mnohem snadnější pozice.

Jak si představujete svůj život za deset let?
Za tu krátkodlouhou dobu bych se ráda dopracovala ke schopnosti rozpoznat nedostatky ve svých tvůrčích myšlenkách a realizacích a asi by se slušelo, abych už taky konečně pochopila podstatu své protikladné povahy a tohle všechno zužitkovala a na tom postavila další tvořivou činnost a bytí vůbec, aspoň na další desetiletku.
Největší ambice mám už ale nějakou dobu stejné, být zdravá, naplněná, vyrovnaná a v lásce a tak to pokud možno cítit i kolem sebe, protože bez toho by to všechno jaksi nebylo a nešlo.

Na co jsme se vás zapomněli zeptat?
No na to dost důležité, bez kterého by Kamilky vůbec nebyly, na mé milé zákaznice, které mě neustále povzbuzují, inspirují, navádějí co a jak dál. Na to, že jsou to převážně ženské, jsou neskutečně příjemné, a byť virtuální, kontakt s nimi mě vždycky moc těší.
Za to že jsou, jim srdečně a moc děkuji a vám z Fleru taky, za tento prostor. Všem přeji moc dobrého na Fleru i mimo něj.

Taky děkujeme!

Provozovatel jako správce osobních údajů zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely. Více informací. Souhlasím