Svatko, řekni nám něco o sobě
Jsem ženská, která má hlavu plnou nápadů, ale bohužel jenom jedny ruce. Kdybyste mi v sedmnácti řekli, že budu textilní výtvarnice a budu batikovat, asi bych se hodně nasmála.
Později jsem si ale přála mít malý krámek s originálním oblečením. Přešívat oděvy a tvořit z nich ulítlé kousky. Až na ten krámek zjišťuji, že jsem celou tu dobu, kdy jsem prošla různými zaměstnáními, koketovala s textilem. Malovala jsem kulisy v divadle, šila opony, navrhovala knoflíky, pracovala v propagaci nebo v reklamce tiskla trička. Všechna ta práce mne nasměrovala k tomu, abych se postavila na vlastní nohy, takže dnes už netvořím jen na sebe, ale snažím se svými výrobky dělat radost jiným.
V roce 2002 jsem založila Ateliér TEWA. Na textilní škole jsem si zdokonalila výtvarné techniky a plně se začala věnovat batikování, ručnímu tisku na textil i sítotisku. Snažím se, aby moje práce a výrobky, které si navrhuji sama, byly originální. Doba se mění, takže místo ?kamenného? krámku jsem nakonec otevřela krámek virtuální, tedy e-shop. Mezi mé koníčky patří fotografování, hudba a filmy.

Mou tvorbu brzdilo v posledních dvou letech vážné onemocnění, ale léčba byla úspěšná, černé scénáře vzaly za své a v letošním roce mne čekají dvě módní přehlídky a několik prodejních akcí, které považuji za rozjezd své další textilní tvorby.

Co jsi vyrobila jako první věc, když jsi začala tvořit?
Na první věc si už úplně přesně nepamatuji, protože již od konce základní školy mne bavilo háčkovat, plést, malovat a tvořit. Když byla máma v práci, tajně jsem si půjčovala její šicí stroj a ušila si svou první tašku přes rameno. Následovaly šaty a velký černý šátek, který měl na koncích třásní lebky z moduritu. Ten mi záviděli snad všichni metalisti a pankáči v okolí, že mám něco extra, protože tehdy tady takové věci nebyly. Dnes na to vzpomínám s úsměvem. Podobná tvorba mne provázela i na střední škole. S textilem jsem si vždy pohrávala sama na sobě, i přesto, že jsem vystudovala střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou, kde dost lidí vypadalo ?divně?, a to se mi líbilo ? a líbí dodnes. Když mne moji rodiče vedli na talentové zkoušky a viděli extravagantně oblečené studentky čtvrtého ročníku, máma spráskla ruce a řekla: ?No, doufám, že takhle nebudeš chodit oblíkaná!? A taky že jo? Šila jsem si nejen oblečení, ale vyráběla i šperky a další doplňky.

Prozraď nám, ze kterých materiálů nejraději vyrábíš
Mám ráda všechny přírodní materiály. Z látek pak bavlnu, viskózu a len.

Kterou z kreativních technik nejvíce obdivuješ?
V současné době obdivuji FIMO techniku, vinuté perle a plstění. Všechny druhy kreativních technik mi přijdou hodně zajímavé, pokud je autor použije nevšedním a originálním způsobem. To obdivuji.

Řekni nám své tři oblíbené knihy, filmy a internetové stránky
Knihy:
Richard Brautigan ? Potrat, historická romance 1966
Christiane F. ? My děti ze stanice ZOO
C. P. Estés ? Ženy, které tančily s vlky
Filmy:
Prolomit vlny, režie: Lars von Trier
Pátý element, režie: Luc Besson
Tajnosti, režie: Alice Nellis
Internetové stránky:
Oblíbené mám české blogy, které čtu. Také design blogy, jako je třeba tento http://designersblock.blogspot.com/ a Aukro.cz, protože mám slabost pro staré věci.

Co bys poradila ostatním tvůrcům, kteří umisťují své zboží na Fler.cz?
Důležitá je prezentace. Nakupující si na zboží nemůže sáhnout, proto bych se zaměřila na fotografii, pozadí a popisky u zboží. Stejně tak důležitá je kvalita výrobku, kterou kupující posléze vyjadřuje prodejci hodnocením. Na to by neměl zapomínat žádný prodejce, to dělá jeho jméno a kvalitu obchodu.

Jaké funkce se ti na Fler.cz líbí a které bys ráda používala v budoucnosti?
Už úvodní stránka Fler.cz je výborná. Vidíte hned, co si lidé prohlížejí, co se právě prodalo, co doporučuje a vybral k nahlédnutí Fler.cz. Ovlivňuje to prodávající i kupující. Mne osobně k lepším výkonům a strategii. Dále pak vzájemná provázanost webu, že můžete sledovat i další produkty od jednoho autora.
Svůj vlastní e-shop mám již delší dobu, ale pokud bych měla tu možnost založit si e-shop i na Fler.cz, určitě bych tuto volbu využila. Právě proto, že Fler má tu možnost široké propagace, reklamy a marketingové strategie, kterou si malý designér či tvůrce nemůže dovolit. Také proto, že pokud mám v hlavě nápad a vyrobím od daného produktu jen jeden originální nový vzorek, přijde mi marné dávat ho k sobě do vlastního e-shopu, kde se ?ztratí? v zástupu dalšího zboží, a nebudu kvůli jednomu výrobku pořizovat novou prodejní kategorii.

Jak propaguješ své zboží?
Vlastním webem, e-shopem. Reklamními bannery, placenými i vzájemnou výměnou s různými weby. Módními přehlídkami, účastí na řemeslných prodejních akcích, trzích a hudebních festivalech.

Jak si představuješ svůj život za deset let?

Tak tuhle otázku jsem dostala jako slovní úlohu z českého jazyka v prvním ročníku na střední škole. V roce 1985 jsem napsala: ?Budu učitelka výtvarné výchovy. Budu mít řidičák a malýho červenýho brouka. Budu mít dvě děti.? V životě je to úplně jinak. Nejsem učitelka výtvarné výchovy. Nemám řidičák ani červenýho brouka. Mám dítě, dceru, ale jen jednu, desetiletou, která mi šije na mém šicím stroji, a hodného manžela, bez jehož pomoci bych nebyla v podnikání tam, kde jsem dnes.
Za deset let? Konečně snad budu mít svůj ateliér a nebudu ničit naši kuchyň batikováním. Přestanu na ponožkách tahat nitě do obývacího pokoje. Budu mít kvalitní švadlenu, paní na žehlení nebo pomocnici, abych se mohla věnovat opravdu jen navrhování a tvoření. Bude mi taky hrozně moc let. Toho se obávám, že nebudu mít sílu pracovat tak tvrdě jako nyní. Ale třeba už bude v ateliéru pracovat moje dcera.

Děkujeme za rozhovor,
přejeme Ti mnoho úspěchů a především pevné zdraví.